Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Lidé z okolí Vrbětic chtějí od státu stamiliony za znehodnocený majetek

  13:57
Kvůli výbuchům ve Vrběticích žádají obce Vlachovice, Slavičín, Haluzice a Lipová a jejich obyvatelé odškodnění od státu v řádu stovek milionů korun. V důsledku explozí dvou skladů s municí v roce 2014 a následné likvidaci následků nemohli šest let hospodařit na stovkách hektarů pozemků.

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Je to prosba o pomoc. Nechceme jít do sporu se státem, ale spolupracovat s ním. Je důležité, aby byl zjištěný viník a pachatelé pohnáni k zodpovědnosti,“ konstatoval právní zástupce obcí a europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

„Stát by nám měl pomoci, pro nás je nepředstavitelné, abychom škody vymáhali po pachatelích nebo v rámci jednotlivých žalob vůči Rusku. To je proces, který má mezinárodní aspekt a spoléháme na postup státu,“ dodal.

Přímé škody na majetku obcí se pohybují kolem 80 milionů korun. Další škody odhadl Polčák na stovky milionů korun. Nároky by se podle něj mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují.

„Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu,“ uvedl Polčák. Dosud obdrželi odškodnění pouze obyvatelé tří dotčených obcí v roce 2015, a to 3 100 korun za evakuaci po explozích.

Na čtyřsethektarovém prostoru v rozlehlém areálu jsou kromě desítek budov muničních skladů také lesy, které vlastní soukromníci i právnické osoby. Mimo jiné například obec Vlachovice, Lesy České republiky nebo město Slavičín. Další stovky hektarů jsou sice mimo areál, ale ani k nim se majitelé několik let dostat nemohli a ani tam není provedený hloubkový průzkum.

To v praxi znamená, že by na nich kvůli možným zbytkům munice neměli těžit dřevo nebo pracovat s těžkou technikou. Například Dalibor Olšák zastupuje dva majitele se 120 hektary lesa, kteří si na nákup krátce před výbuchy vzali půjčku. Tu musí splácet, peníze složitě zajišťují z jiných zdrojů. „Další rozvoj firmy stagnuje,“ řekl už dříve Olšák.

„Náležitému odškodnění bránily záchranné práce, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle,“ uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli viníci tragédie v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. „Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí,“ řekl Polčák.

A upozornil také na to, že události měly zásadní dopad na běžný život, na komunitu, na pocit bezpečí. „Pro ty, kdo tam nežijí, je důležité připomenout, čím vším tisíce lidí v obcích prošly během výbuchů, což bylo mimochodem v předvánočním období. Dopady cítili mnoho let, měsíce se odvážela munice, která se částečně likvidovala přímo na místě, v obcích byli roky přítomní policisté, vojáci. Dopad na jejich zdraví je markantní,“ upozornil Polčák.

V souvislosti s odškodněním podali dosud obyvatelé 136 žádostí, zatím byly uznány jen dvě. Obce na žádnou podporu nedosáhly. Do konce letošního dubna směřovalo na krajský úřad od obcí a dalších žadatelů v souvislosti s ukončením záchranných prací dalších 12 návrhů na náhradu věcných škod.

Starosta: Budeme hlídat, zda nezůstane u slibů

Podle Tomáše Chmely, starosty Slavičína, jehož náměstí je od areálu vzdáleno asi tři kilometry, nedostali místní lidé ani firmy vůbec žádné odškodnění, byť se mnohých z nich událost výrazně dotkla. Stejné je to i v případě města.

„Vnímám to jako velkou ostudu státu. Máme 30 hektarů zničeného lesa, zničené místní komunikace,“ řekl Chmela.

Starosta Haluzic František Marecký uvedl, že po dobu šesti let měla obec uzavřenu třetinu katastru, tedy 160 hektarů pozemků.

„Budeme bedlivě sledovat, zda opět zůstane jen u několika slibů, nebo bude věc řešena s jasným cílem napravit škody, které region a občané utrpěli,“ doplnil starosta Lipové Miroslav Svárovský.

Areál bývalých skladů zabírá plochu přes 346 hektarů, přičemž dvě třetiny pozemků už v něm vlastní státní Vojenské lesy a statky (VLS). Z rozhodnutí vlády by měly VLS získat všechny pozemky v areálu, plánují na nich hospodařit.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zbraň proti zlodějům. Syntetická DNA mění odcizené kolo v bezcenný artikl

Premium Města ve Zlínském kraji objevují silnou zbraň proti zlodějům kol – forenzní značení pomocí syntetického kódu DNA mění...

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

Lidé se na Slovácku koupou v zásobníku pitné vody, zákaz nerespektují

Koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi, jediné oficiální přírodní koupaliště na Uherskohradišťsku, lidem nestačí....

V kroměřížské Lennonově uličce se propadla zem, v dlažbě zůstal kráter

Lennonova ulička v centru Kroměříže je uzavřená kvůli havárii kanalizace. V minulých dnech se tam propadla země a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kariéru mu brzdili komunisti. Lékař přesto pozvedl okresní kliniku na špičkovou

Premium Jako chlapec si prožil hrůzy druhé světové války. Později se musel jako nestraník a věřící člověk potýkat s nepřízní...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Konec testování ušetří firmám peníze i starosti, někde bude dobrovolné

I když výrobní podniky ve Zlínském kraji od března otestovaly na koronavirus tisíce zaměstnanců, pozitivní byl jenom...

Na využití chráněné budovy v sousedství vypíše zlínská radnice soutěž

Zlín během léta vypíše architektonickou soutěž na opravu a využití památkově chráněné budovy číslo popisné 10 vedle...

Kraj chce koupit další budovu v Baťově areálu, opozici se nelíbí cena

Třípodlažní budova č. 22 v baťovském areálu, stojící na lukrativním a velmi exponovaném místě ve Zlíně naproti...

Od města to není fér, štve rožnovské hoteliéry vysoký poplatek za turisty

Hoteliéři v Rožnově pod Radhoštěm jsou rozzlobení na město za to, že jejich hosté musejí hradit poplatek za ubytování...

Grafton Recruitment Praha
KALKULANT | pozemní stavby

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...