Oba mrtví ve věku 56 a 59 let z Moravskoslezského kraje byli pracovníky firmy Imex Group, jejíž sklad v areálu v polovině října vybuchl (více o výbuchu čtěte zde).
Policie podle jejího ředitele ve Zlínském kraji Jaromíra Tkadlečka už o nálezu těl informovala rodiny zemřelých.
Právní zástupce Imexu Radek Ondruš řekl ČTK, že firma rodiny zemřelých odškodní v souladu se zákonnými předpisy. Případné další odškodnění bude záležet na výsledcích vyšetřování.
„Zatím nemáme prokázáno, v jaké souvislosti zemřeli. Nevíme, kde se v době výbuchu nacházeli,“ řekl. Kdyby se zjistilo, že neštěstí způsobili zaměstnanci svou nedbalostí, bude podle Ondruše výše odškodnění jiná, než kdyby se například ukázalo, že byli oběťmi trestného činu.
Ve středu o půlnoci uplynula sedmidenní lhůta od posledního neřízeného výbuchu ve zničeném skladu munice. Pyrotechnici se tak mohou postupně přibližovat k epicentru výbuchu, při tom postupně odklízejí munici, která je rozmetaná všude po okolí.
Vyčištěné už mají příjezdové cesty, teď budou postupně čistit okolí cest a jednotlivých skladů, což chtějí stihnout do konce listopadu.
Firmy považují odvoz munice za zbytečnýFirmy, které mají ve vrbětickém areálu pronajaté muniční sklady, se vyjadřují skepticky k nařízenému odvozu nepoškozených zásob. Právní zástupce ostravské společnosti Imex Group Radek Ondruš řekl, že firma má ve skladech uskladněnou munici v řádech několika stovek tun. Většina, 70 nebo 80 procent, je už prodaná. "To zboží se chystalo k vývozu, bylo už na paletách a patří firmám, které to koupily. Pokud klienti od smluv odstoupí a zůstane nám to na triku, budeme zkoumat, kdo za to může," řekl Ondruš. Stát podle něj mohl s pomocí armády zajistit rychlejší vyčištění prostoru. Obchodní ředitel společnosti STV Group Jan Děcký nevidí přínos v převážení tun munice z jednoho skladu do jiného podobného. Sklad ve Vrběticích byl podle něj od začátku bezpečný. "Je postavený tak, aby byl bezpečný. Došlo k výbuchu v jedné z budov, přesto se to nepřeneslo na jiné skladové objekty, nedostalo se to ven z toho skladu, čili ten sklad zafungoval přesně tak, jak zafungovat měl. Na stejných principech jsou postaveny všechny muniční sklady u nás," řekl Děcký. Samotná firma STV Group podle něj ve skladech mnoho zboží nemá. "Jedná se o několik kamionů dělostřelecké munice, která je z hlediska skladování i přepravy bezpečná. Prozatím předpokládáme další skladování této munice, a to pro budoucí prodej," uvedl Děcký. Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek řekl, že přesné množství munice, které má firma ve skladech, z bezpečnostních důvodů nesděluje. Státním orgánům údaje poskytla. "Je to munice k obchodování. Vše je určeno k prodeji, takže dřív nebo později se všechno prodá. Excalibur to ale potřebuje někde skladovat," řekl Čírtek. Skladování munice, pokud se dodržují bezpečnostní pravidla, je podle něj bezpečné. "Firmy jsou v postavení nájemců, kteří nic neporušili. Excalibur Army do ochrany a ostrahy své části investoval několik milionů korun. Skladovací kapacity firmy jsou v pořádku. Není důvod, aby riziko vzniklo překotným odvozem," řekl Čírtek. Zdroj: ČTK |
Teprve potom chtějí jednotlivé sklady otevírat a kontrolovat uskladněnou munici, které by podle nejčerstvějších údajů mělo být v areálu kolem sedmi tisíc tun.
„Nikdo nemůže odhadnout, jestli se neozve další neřízený výbuch. Pak bychom byli zase v bodu nula,“ poznamenal policejní šéf Tkadleček.
Munici neschopnou převozu zničí na místě
Veškerá munice by měla putovat z Vrbětic pryč. Poškozenou munici chce armáda zlikvidovat v trhací jámě ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji (více zde).
Asi čtyři tisíce tun nepoškozené munice si chtějí odvézt na různá místa sami majitelé munice, zbytek půjde do armádních skladů u obce Květná v Pardubickém kraji (více zde).
„Je tam ale pořád strašně moc neznámých. Nevíme, v jakém stavu bude munice ve skladech. Může tam být i tak poškozená, že nebude schopná převozu. Potom bychom museli zřídit přímo v areálu trhací jámu a tam ji zlikvidovat,“ uvažuje ředitel Pyrotechnické služby Michal Dlouhý.
Policisté ujišťují, že odvážet budou jen tu munici, která bude bezpečná pro převoz.
„Odvoz v kamionech bude pod dohledem policie a bude splňovat veškeré bezpečnostní předpisy,“ zdůraznil krajský policejní šéf Tkadleček.
Až poté, co bude areál bez jakékoliv munice, se k epicentru výbuchu dostanou vyšetřovatelé. Hledání přesné příčiny neštěstí tak potrvá ještě několik měsíců.
„Ovšem celý areál i jeho okolí jsou po výbuchu ohromně kontaminované municí i jejími různými úlomky. Je otázkou let, než bude vše úplně vyčištěné,“ upozornil šéf pyrotechniků Dlouhý.
Zatímco firmy, které mají v areálu munici uskladněnou, odhadují škody na desítky milionů korun, odklízení následků výbuchu může vyjít až na stovky milionů.
Představitelé obce Vlachovice-Vrbětice zároveň chtějí spolu s místními firmami a obyvateli koordinovat uplatňování škod, které jim výbuch způsobil.
„Budeme si stát za tím, že když už se munice vyveze, aby se nám sem nevrátila,“ zdůraznil starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák pro Radiožurnál.
„Lidi tady tím trpěli, žili mnohé dny ve strachu a myslím si, že nám všem patří určitě nějaké odškodnění. Hledáme právního zástupce, který by nás v tomto zastupoval, a tuto službu chceme nabídnout všem ostatním,“ dodal starosta obce, pod níž Vrbětice spadají.
Exploze muniční sklad zcela zničila:
17. října 2014 |