Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zlín chce ukončit provozní model vodáren, vrátily by se městům a obcím

  13:04
Město Zlín bude chtít po vedení vodáren, které provozuje Moravská vodárenská z koncernu Veolia, aby udělalo veškeré kroky k ukončení stávajícího provozního modelu. Představenstvu podniku to uloží valná hromada, která se má uskutečnit na konci května.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Výsledkem by mělo být, že se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vrátí zpět do rukou městům a obcím.

„Z pozice města chceme dát najevo svůj jednoznačný postoj k situaci ve VaK a jasně říkáme, jaká je naše představa o dalším směřování způsobu provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku,“ zmínil zlínský primátor Jiří Korec.

„Předpokládám, že to valná hromada schválí. Bude to zvýšení tlaku, který by měl vést k tomu, abychom dosáhli dohody. To jsou kroky, které můžeme z pozice města dělat,“ doplnil.

Moravská vodárenská má vodárny provozovat do roku 2034, ovšem klíčové smlouvy napadla žalobami města Otrokovice a Fryšták. Soukromý provozovatel se teď snaží se zástupci samospráv dohodnout v rámci mediačního řízení na vyřešení situace.

Zlín měl zájem do mediace vstoupit, ovšem podle Korce by to nebylo jednoduché, a navíc by to mohlo vyjednávání zpomalit. Proto se snaží situaci ovlivnit prostřednictvím vedení vodáren, jež jsou také účastníky mediace.

„Ačkoli město Zlín není účastníkem žádného soudního sporu, snažíme se v této věci dlouhodobě velmi intenzivně najít kompromisní řešení,“ řekl Korec.

„Pokud zainteresované strany sporů naleznou společnou řeč, v což pevně věřím, může být celá věc vyřešena s konečnou platností do konce roku 2021, čímž bude téměř 17 let trvající martyrium ohledně provozování vodárenské infrastruktury ukončeno ve prospěch všech odběratelů vody na Zlínsku,“ shrnul situaci primátor.

Účastníci mediace jsou vázáni mlčenlivostí, takže nemohou průběh jednání o možné dohodě komentovat. Podle některých dalších akcionářů, kterými jsou převážně města a obce, by s nimi mělo město Zlín spolupracovat.

Část akcionářů chce změnu vedení

„Město by mělo postupovat ve spolupráci s ostatními akcionáři, kteří se o nápravu snaží již řadu let. Může zaúkolovat představenstva, ale musí říct, jak toho chce dosáhnout. Mám obavu, že tento požadavek bude jen formální a k ničemu nepovede,“ nastínil starosta Želechovic Michal Špendlík, podle něhož by bylo dobré co nejdříve spolupráci s Veolií ukončit.

„Se mnou to neřešili, i když jsme jeden z největších akcionářů vodáren. Těžko k tomu můžu něco říct,“ podotkl starosta Slavičína Tomáš Chmela.

„Ve vodárnách je také velké množství malých akcionářů, kde je přínos tohoto modelu nulový, peněz na investice je velice málo,“ upozornil.

Někteří akcionáři také požadují výměnu vedení vodáren, především předsedy představenstva Svatopluka Březíka. Podle Korce k tomu není důvod, zvláště v době, kdy se jedná o dohodě.

Soudních sporů kolem vodáren se vede řadu let už několik. Například na určení platnosti některých dřívějších valných hromad či klíčových smluv o prodeji a provozování částí podniku. Otrokovice také žalují bývalé vedení VaK o náhradu škody 150 milionů korun, protože si myslí, že vodárny byly prodány koncernu pod cenou. Padla i trestní oznámení, z nichž většina byla odložena.

Vrchní soud v Olomouci už dříve rozhodl, že valná hromada VaK, na níž se v roce 2004 schvaloval prodej části podniku, byla neplatná.

Řešení může přinést ústavní zákon

Řešení letitého problému může přinést i ústavní zákon na ochranu vody, který nyní projednávají poslanci. Mimo jiné se zabývá i problematikou vodáren. Mluví o právu na pitnou vodu, ale i o tom, že stát ani samosprávy nemohou přijít o veřejné vodovody a kanalizace, které mají ve svém vlastnictví.

Ovšem neřeší už jejich provozování. Podle kritiků návrhu tím stát posvěcuje provozní model, který funguje nejen ve Zlíně, ale i v dalších městech.

„Ústavním zákonem má být chráněno, že vodní zdroje může vlastnit stát, obec nebo jimi zřízené právnické osoby. Ale chybí tam hospodaření. Kdyby se nám to podařilo dostat do ústavy, tak smlouvy se soukromými provozovateli už nikdo neuzavře. Vyprší a bude pokoj,“ míní zlínský senátor Tomáš Goláň (Senátor 21).

Senát se zabývá peticí, která se věnuje i ústavnímu zákonu a podepsalo ji přes 30 tisíc lidí. Pokud by se zákon upravil tak, že by stát či samosprávy měly výhradní právo na provozování vodáren, už by podle kritiků zisky z prodeje vody neutíkaly do zahraničí.

„Povinností státu je financovat vodárenskou infrastrukturu, takže musí být v zákoně také právo státu ovládat prodej vody a peněžní toky ze zisků. A je jedno, jestli přes krajské nebo okresní veřejně prospěšné společnosti. Soukromá společnost tam nemá co dělat,“ je přesvědčený ekonom, člen petičního výboru a zakladatel Nadačního fondu Pravda o vodě Radek Novotný.

„Vše kolem vody vždy zaplatí jen lidé. Proto mají právo, aby voda byla dodávána jako služba, a ne zdroj zisků. Peníze, které občané za vodu zaplatí, musí řešit obnovu trubek, sucho a čistotu vody, a ne téct do ciziny,“ doplnil.

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tečka za Šmoulím městem. Vznikne zde průchozí atrium pro gastro, dílny i koncerty

12. června 2024  14:20

Variabilní a unikátní projekt. Tak označuje zlínská radnice vítězný návrh na proměnu Šmoulího...

Ťuknout na mobil a jízdné se počítá. Nová aplikace sama vybere výhodný tarif

18. června 2024  15:14

Jako první v republice představí Zlínský kraj novou aplikaci Fairtiq určenou pro cestování veřejnou...

Kvůli vystěhovaným Romům se chce Vsetín dovolávat práva ve Štrasburku

18. června 2024  13:36

V kauze vystěhovaných Romů podá Vsetín stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku....

Zlín letos zaplatí oddílům sportoviště, větším klubům i příští roky

18. června 2024  8:28

Město Zlín rozdělí mezi sportovní organizace 60 milionů korun. A většině z nich slíbilo podporu...

Zlínský kouč Červenka o postupu nemluví. Nejdřív musíme stabilizovat kádr

17. června 2024  15:38

Zatímco v průběhu jarní části, kdy fotbalisté Zlína marně usilovali o udržení prvoligové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...