Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zapálená socha, rozřezané odpočívadlo. Vandalové ničí turistická místa

  11:51
Hned několik případů šokujícího vandalismu z posledních dní prověřují policisté ve Zlínském kraji. V jednom případě neznámý výtržník pořezal a zapálil velkou dřevěnou sochu medvědice na hradě Lukov. V Ratiboři a Hovězí zase řeší poničené turistické přístřešky.

Někdo tady pořezal lavičky, stůl i sloupky držící střechu odpočívadel.

Socha medvědice zdobí prostor u Vlčkovské brány do areálu hradu Lukova od roku 2019. Vandal ji poničil v neděli 2. ledna v nočních hodinách. Nyní jsou na ní patrné zářezy a je ohořelá. „Je to nepochopitelné, za 35 let, co působím na hradě, jsem nic takového nezažil,“ povzdychl si předseda Spolku přátel hradu Lukova Jiří Holík.

V minulosti už řešil ukradené dřevo nebo rozebrané hradby, ale toto považuje za cílený útok na turistický cíl.

Vandala přitom zachytil kamerový bezpečnostní systém, který je na hradě instalován. „Bylo vidět, jak si to tu prochází, zastavil se u hřiště u budovy s bufetem, nakonec přišel k soše. Na záběrech je vidět jak ji polil nějakou hořlavinou a zapálil,“ zmínil Holík, který záběry předal policii. „Bohužel byla tma a tak mu není vidět do obličeje.“

Zatím neznámý vandal pořezal v prvních dnech letošního roku dřevěné odpočívadlo u obce Hovězí. Podobné vandalské činy se udály také na hradě Lukov a u obce Ratiboř.

Policisté záležitost prozatím prověřují jako přestupek, škodu totiž vyčíslili na 9 tisíc korun. Pachateli by tak hrozila pouze pokuta. „Není ale vyloučeno, že po zjištění bližších okolností událost překvalifikují na trestný čin poškození cizí věci s trestní sazbou až jeden rok odnětí svobody,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

V Ratiboři někdo prakticky zdevastoval odpočívadlo U Dubu u zdejší cyklostezky.

„Odpočívadlo je pořezáno motorovou pilou s účelným záměrem místo znehodnotit. Jedná se o pošlapání dobrovolné a nadšené práce mnoha lidí, kteří v naší obci dělají něco hezkého pro druhé,“ uvedl na facebookových stránkách obce starosta Martin Žabčík.

„Taková ukázka hyenizmu a znesvěcení upraveného místa, které symbolizuje připomenutí kořenů naší obce je ubohá – člověku skutečně zůstává rozum stát,“ dodal s tím, že prosí veřejnost o pomoc s případným doplněním informací.

Podobně pořezené je i odpočívadlo v obci Hovězí, které stojí u cyklostezky poblíž hovězské studánky.

„Oběma případy se zabýváme, pátráme po pachatelích,“ řekl policejní mluvčí Petr Jaroš. Policie podle něj rovněž vyčísluje škody, které vandal způsobil. Zatím nechtěl spekulovat, zdali je mezi případy souvislost a mohl za nimi stát stejný člověk.

Holík se domnívá, že řádění má souvislost. „Přijde mi to, jako by někdo chtěl záměrně ničit turistická místa. Je to typ vandalismu, se kterým se běžně nesetkáváme. Doufám, že se pachatele podaří dopadnout, jinak by nedejbože mohl způsobit ještě něco horšího,“ domnívá se předseda hradního spolku.

Problémy mají také na Vsetíně, kde na před pár dny poničili neznámí vandalové vánoční výzdobu. Na přelomu roku tu potrhali vánoční řezězy na mostech přes Vsetínskou Bečvu. Radnice musela výzdobu sundat, škody jdou do desítek tisíc.

  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Zlínští politici válčí kvůli vysoké dani z nemovitosti. Lidé budou demonstrovat

19. června 2024  17:21

Zlínský primátor Jiří Korec (ANO) chce podat trestní oznámení kvůli letáku, který vydal opoziční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Hlavní hvězdou Regaty je prostředí, kde se koná, říká pořadatel Michal Žáček

20. června 2024  16:11

Michal Žáček mluví o letošní Holešovské Regatě, která se koná tento pátek a sobotu. Sázejí nejen...

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Kvůli hanění dcery pořezal známého v obličeji. Muž dostal devět let

20. června 2024  12:21

Zlínský krajský soud dnes uložil šestačtyřicetiletému Marku Šperkovi, který loni v Chropyni na...

Barumka se v letošním ročníku vrací k patnácti erzetám, opět se jede Bunč

20. června 2024  7:39

Nejraději by trasu neměnili. Stejně jako v předchozích letech ale museli organizátoři Barum Czech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...