Meziříčí musí dočasně zpoplatnit MHD, zdarma bude zase v roce 2021

  16:17aktualizováno  16:17
Ve Valašském Meziříčí už lidé nebudou jezdit v hromadné dopravě zdarma. Město musí jízdné načas zpoplatnit, aby dostálo zákonům. V roce 2021 slíbilo bezplatný režim vrátit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Po dvou letech, kdy byla městská hromadná doprava ve Valašském Meziříčí zdarma, budou lidé za svezení znovu platit. Změna je to ale jen dočasná, město ji zavádí přesně na 14 měsíců. Od letošního listopadu do konce roku 2020.

„Potom se chceme k bezplatnému režimu zase vrátit,“ uvedl starosta Robert Stržínek.

Vedení města navíc našlo řešení, které nebude cestující příliš bolet. „MHD teď nebude zdarma, ale skoro zdarma,“ dodal Stržínek.

Dospělí zaplatí za jízdné na celou dobu maximálně 200 korun. Z toho 130 korun stojí čipová karta, kterou velká část cestujících už vlastní, a 70 korun bude cena samotné jízdenky. Děti mají slevu a jezdit tak budou s čipovou kartou jen za 30 korun.

Důvodem jsou plánované změny v systému dopravy. Město hledá optimální trasy, četnost linek a také návaznost na příměstské spoje.

Protože ale v listopadu vyprší smlouva se stávajícím dopravcem a město nemělo včas dostatek podkladů, aby vypsalo novou soutěž, muselo přistoupit k takzvanému přímému zadání. Dohodlo se se stávajícím dopravcem na časově omezeném pokračování spolupráce.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

„V takovém případě ale podle evropského práva nesmí být jízdné zdarma. Proto jsme hledali možnost, jak lidem nabídnout co možná nejlevnější variantu,“ doplnil Stržínek.

Vypsat soutěž město může teprve poté, co nashromáždí údaje. Stěžejní je počet kilometrů, které vozy MHD najezdí. Ten totiž zásadně ovlivní celkovou cenu zakázky.

V současnosti testují obousměrnou okružní linku nebo vytipovávají málo vytížené spoje, které zruší.

To je ale jen jedna část problému. Tou druhou je fakt, že ani Zlínský kraj zatím nemá ukončený výběr dopravce. Není tedy rozhodnuto o příměstských linkách. Na ně má ale hromadná doprava ve městě navazovat.

Kraj už dopravce vysoutěžil, jenže antimonopolní úřad v dubnu zrušil veřejnou soutěž kvůli pochybením v jejím zadání. Hejtmanství sice podalo rozklad, musí však počkat na konečné rozhodnutí. Očekává ho zřejmě v červenci.

„O dopravci bude ale rozhodnuto do konce června,“ připomněl náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Botek, že kraj nyní hledá dopravce na přechodnou dobu.

Možnost jezdit zdarma zvedla zájem o MHD

Už dopředu kraj avizoval změny v dopravě, mimo jiné častější spoje a lepší dopravní obslužnost celého území. Autobusy měly najezdit o pět milionů kilometrů více.

Mohlo by se tak stát, že okrajové části Meziříčí nebo okolní obce, do nichž dnes zajíždí městská doprava, budou mít po změně krajského systému dostatek příměstských linek a nebudou stát o MHD.

Krajský plán sice byl kritizován, především kvůli finanční náročnosti. Za dopravní obslužnost by zaplatil ročně až o 600 milionů korun navíc. Zatím ale zůstává.

Otazník visí i nad prostorem meziříčského autobusového nádraží. To totiž patří společnosti, která v krajském tendru neuspěla, a není jasné, zda a za jakých podmínek by umožnila jeho další využívání.

„Je možné, že nový dopravce požádá o možnost využívat terminál u vlakového nádraží. Tomu bychom pak museli uzpůsobit trasy linek MHD,“ připomněl vedoucí odboru komunálních služeb David Černoch.

Možnost jezdit zdarma zvedla v Meziříčí zájem o hromadnou dopravu o 40 procent, v roce 2018 ji využilo 875 tisíc cestujících. Za bezplatné jízdné město ročně připlácí zhruba 2,5 milionu, což bez potíží pokryje z výběru pokut za rychlost. Neukáznění řidiči přispívají do městské pokladny v průměru 1,5 milionu korun měsíčně.

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Další z rubriky

Na Kroměřížsku se při nehodě zranilo 9 lidí, pro řidiče letěl vrtulník

Záchranářský vrtulník přistává u místa nehody v Morkovicích-Slížanech na...

V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku došlo v úterý odpoledne ke srážce linkového autobusu s nákladním autem. Při...

Zdrogovaný málem ubodal družku, viní muže obžaloba. Soudí jej za opilství

Marek Vašků u krajského soudu v Olomouci.

Před krajským soudem v Olomouci stanul Marek Vašků, který se podle obžaloby kvůli bludům způsobeným užíváním pervitinu...

Na Zlínsku hořela tuna chemikálie, lidé neměli větrat a vycházet

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Požár palety s tunou chemické látky likvidovali v sobotu dopoledne zlínští hasiči v obci Lhotsko. Kvůli hustému kouři...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz