Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

  13:01
Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo gestapo za jeho aktivní odboj. Podílel se na vydávání časopisu Naše pravda a vedl konspirativní skupinu. Ve Zlíně je po něm pojmenovaná galerie.

Věděl, že gestapo kolem něj krouží, ostatně někteří členové jeho odbojové skupiny byli zatčeni. A i Václav Chad dostal echo, ať si dává pozor.

Po Zlíně od ledna 1945 chodili dva muži v kožených kabátech a mluvící špatnou češtinou. Hledali členy ilegální organizace stojící za časopisem Naše pravda, který vyzýval k boji proti nacistům. Chad se do odboje zapojil již během října předchozího roku, podílel se na vydávání zmíněného časopisu a sám vedl konspirativní skupinu.

Václav Chad

Mladý malíř však varování svých přátel nedbal a nadále přespával na internátu ve Zlíně. Byl tam i v noci z 23. na 24. února 1945, kdy do budovy ve dvě hodiny ráno vkročili zmínění gestapáci. Chadovi nepomohlo ani to, že spal v posteli v jiném patře, než kde měl svůj pokoj.

„Když ho z budovy vyvádělo gestapo ven, pár desítek metrů od Školy umění udělal Václav Chad své poslední svobodné rozhodnutí. Dal se na útěk a byl gestapem zastřelen,“ napsal historik umění a bývalý ředitel zlínské galerie Ludvík Ševeček.

Pohřben byl jako neznámý, bez přítomnosti rodiny a svých blízkých. Sochař Miloslav Hejný označil smrt svého spolužáka za „vědomý čin oběti vlastního života“, jedna z jeho nejbližších přítelkyň Milada Schmidtová pak po letech vzpomínala: „Když jsem ho viděla naposled, ležel na vozíčku s očima široce rozevřenýma, s duší pohořelou. V kapse měl krabičku sirek, kapesník a dřevěný hřebínek. V srdci měl díru a byl mrtev.“

„Nechal se raději gestapem po zatčení zastřelit, než aby riskoval slabost při jejich krutých výsleších, které by ho jinak čekaly. Jeho odchodem mizí i v archivech stopa jeho rodiny,“ poznamenal podnikatel a filantrop Čestmír Vančura, který na zlínském zámku založil Galerii Václava Chada.

Talent s osobním kouzlem

Narodil se před sto lety, 8. září 1923, v Břeclavi, už v dětství se však přestěhoval do Otrokovic. Po absolvování uherskohradišťského gymnázia zamířil jako šestnáctiletý v září 1939 na právě založenou Školu umění firmy Baťa ve Zlíně. Souběžně pracoval v Baťových závodech, kam také nastoupil po absolutoriu v roce 1944 jako výtvarník v propagačním oddělení.

Výstava ke stému výročí narození malíře Václava Chada ve Zlíně představuje jeho tvorbu. /září 2023)

Měl štěstí v tom, že v prvních letech války se ve Zlíně podařilo udržet kulturní činnost. Škola umění suplovala roli vysokých škol, jež nacisté uzavřeli, konaly se Zlínské salony, vznikaly nové výstavy a na mladé autory působil i genius loci moderního města.

„Volné večery a neděle byly využity k vlastní tvorbě. V poslední místnosti koleje se soustřeďovala díla k prohlédnutí, často obdivovaná, právě v případě Chadově,“ popsala Eva Petrová v článku o Chadově osudu, jenž vyšel v časopise Prostor Zlín. „Získal si uznání profesorů a oblibu u spolužáků. Uzavřený, málomluvný, přemýšlivý, výrazná individualita s lidskou a uměleckou zralostí.“

„Protože byl jedním z nás, jeho malování nás obzvlášť zajímalo a sledovali jsme je na každém kroku, dychtivě a se zvláštním zaujetím. I když mnozí jsme neměli vůbec stejná východiska, a naopak jsme se spíše od sebe diametrálně vzdalovali, v jednom nám byl Venca vzorem určitě všem. Byl to jeho stálý zápas o pochopení malby a vlastní vyjádření vybraného tématu. Obdivovali jsme jeho schopnost vytěžit pro své záměry maximum z čehokoli, s čím se setkal,“ vzpomínal ve svých pamětech spolužák Jan Rajlich.

Škodil gestapákům. Odbojář nakonec uvázl v léčce StB, zradil ho dvojitý agent

Chad byl nezaměnitelný už svým zjevem: hubený, vysoký mladík s tmavými vlasy sčesanými na stranu a pronikavým pohledem skrytým za brýlemi.

„Měl ale především své osobité kouzlo, které všechny upoutalo,“ napsala Kateřina Ottmarová ve své diplomové práci zaměřené na Chadův příběh a umělecké dílo. „Snadno se lidem vryl do paměti. Byl osobou vnímavou a velmi citlivou. Zdálo se, že se v jeho nitru odehrával velký boj. Často na ostatní působil jako velmi klidný, avšak uzavřený mladík, jindy se ukázala i jeho druhá stránka. Vedle mírné tváře se v Chadovi nalézala i tvář rozhněvaná a výbušná.“

Zlínský Barbizon

A dokládá to vzpomínkou Schmidtové: „Jednou našli jeho obrazy, rozlámané a pořezané nožem. Byly rozházené surově po zemi a pošlapané. To byl také Václav Chad.“

Pax tecum Václava Chada

Galerie Václava Chada hostí do 12. listopadu výstavu jeho děl pod názvem Pax tecum. Souběžně se koná i výstava Alexe Berana, jehož s Václavem Chadem pojí studia v Baťově Škole umění Zlín.

Výstavu je možné zhlédnout také v doprovodu jednoho z kurátorů, Víta Jakubíčka. O umělecké činnosti studentů baťovské Školy umění během 2. světové války bude vyprávět ve čtvrtek 9. listopadu od 17 hodin.

Se svými spolužáky často chodili společně malovat krajinu v okolí Zlína. Říkali tomu „zlínský Barbizon“ (Barbizonská škola byla skupina francouzských malířů zaměřených na krajinomalbu, kteří se kolem roku 1830 usadili v okolí vesnice Barbizon, aby přímo v přírodě nacházeli motivy pro své obrazy – pozn. red.). Chad se věnoval i portrétům či figurálním kompozicím, bez ostychu zpracovával také téma erotiky a mezilidských vztahů. Mimochodem, svá díla pojmenovával jen výjimečně.

„Vzhledem k okupaci Moravy nacistickou armádou bylo takřka nemožné vycestovat a poznat, co se děje na světové umělecké scéně. Václav Chad však i v této izolaci dokázal vytvořit dílo hodnotné a srovnatelné s uměním české výtvarné scény,“ upozornila Ottmarová.

První dáma Zlína i hrdinka. Marie Baťová se do dějin zapsala nejen díky manželovi

Do díla se mu často vracel motiv ukřižování, jímž někdy provokoval. „Utrpení člověka na kříži vyostřil akcemi pod křížem, nejen žalostnými, ale také výsměšnými a ponižujícími. Rouháním byl ostatně nápis Gott mit uns na opascích německých vojáků,“ vyzdvihla Petrová. „Na jedné kresbě je ukřižovaný voják s amputovanou nohou, tedy také oběť,“ popsala.

„Přestože se jeho tvorba nemohla plně rozvinout a dosáhnout svého naplnění, zůstalo po něm mimořádné, zcela originální dílo, upoutávající pozornost pronikavostí pohledu svého tvůrce. Vzniklo jakoby u vědomí časové tísně, v průběhu necelých pěti let,“ uvedl Ševeček.

Připomíná jej nová výstava

„Příznačná pro dobu protektorátu a pro uměleckou osobnost Václava Chada je skutečnost, že veškeré, často protichůdné podněty, zprostředkované mu nezřídka jen nekvalitními reprodukcemi, dokázal výtvarně absorbovat a zapojovat do vlastní tvorby,“ dodal.

Výstava ke stému výročí narození malíře Václava Chada, po kterém je pojmenovaná galerie na zámku ve Zlíně. (září 2023)

Právě loni zesnulý Ševeček stál za ustanovením v Česku vysoce uznávané Ceny Václava Chada pro mladé tvůrce. Udělována je v rámci Zlínského salonu. Umělcovo jméno nese také zmíněná galerie sídlící na zlínském zámku.

„Byl velmi talentovaný, neuvěřitelně suverénní ve všech technikách,“ upozornil Vančura. „Silné jsou pro mě jeho surrealistické kresby, série pláten na téma ukřižování, autoportréty. Ale zvláštní náladou zaujme třeba i drobný obrázek dvojice s názvem Obraz s červenou brankou, který vlastní Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.“

Chada připomíná rovněž busta na masivním kamenném podstavci umístěná v parku v Gahurově prospektu poblíž místa, kde byl mladý umělec zastřelen. Galerie Václava Chada pak pořádá výstavu Václav Chad – Pax tecum. Potrvá zhruba do poloviny listopadu.

Autor:
  • Nejčtenější

Slovácko - Sparta 1:3, vyrovnaná půle, po pauze úřadovali Birmančevič a Haraslín

25. února 2024  17:35,  aktualizováno  19:36

Poločas nervy, pak pohoda. Sparťanští fotbalisté obávaný zápas na Slovácku zvládli a v 22. kole...

Priske po Slovácku: Cením si, jak jsme se zvedli. Kartu dostal skoro každý

25. února 2024  21:39

Z Uherského Hradiště odjížděl sice se žlutou kartou, ale spokojený s vítězstvím, které fotbalovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia trpělivá, Sparta divoká. A teď dvě derby! Bude to show! Těšte se

26. února 2024  9:57

Ne, to není fotbalové sci-fi, které nás v nejbližších dvaceti dnech čeká. Plno úžasných a...

Plzeň - Zlín 3:0, třetí výhra za sebou. Šulc dal dva góly, Mosquera jeden výstavní

24. února 2024  17:38,  aktualizováno  19:56

Plzeňští fotbalisté potvrdili formu z venkovních duelů konečně i doma. Po výhrách v Ostravě a na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tahy silnic ve Zlínském kraji budou blokovat opravy, začnou na jaře

22. února 2024  13:12

Město Zlín opět čekají dopravní komplikace, silničáři opraví několik kilometrů dalších částí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nové terminály ve vlacích mají dotykový displej, dobijí elektronickou peněženku

29. února 2024  16:45

České dráhy nainstalovaly do vlaků ve Zlínském kraji nové prodejní terminály MOPAJ (MObilní...

Ředitel Heinz: Věřím, že jsme kádr doplnili kvalitně. Cílem Kroměříže je záchrana

29. února 2024  14:40

Na podzim si získali u soupeřů respekt, přesto z toho bude na jaře jenom očekávaný boj o...

Učitel autoškoly dostal infarkt během výcviku, zachránila jej studentka

29. února 2024  14:34,  aktualizováno  15:01

Zlínští záchranáři před pár dny vyjížděli k pacientovi s infarktem. Poměrně běžná situace však měla...

Syn europoslankyně vydělával na dlužnících, trest za podvod soud snížil

29. února 2024  12:34

Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek snížil z šesti na pět let trest pětačtyřicetiletému Janu Šojdrovi...

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...