Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Méně domů, více parkovacích míst. Zlín chce změny v návrhu na novou čtvrť

  17:18
Zlínská městská rada by chtěla upravit vítězný návrh, který vzešel z urbanistické soutěže na zastavění prostoru pod sportovní halou. Město chce, aby tam vyrostla nová čtvrť s byty a obchody. Vedení radnice by si ale přálo, aby prostor nebyl zahlcený dopravou, zejména při kulturních a sportovních akcích.
Pod sportovní halou ve Zlíně by měla vyrůst nová čtvrť s byty, sportovišti či...

Pod sportovní halou ve Zlíně by měla vyrůst nová čtvrť s byty, sportovišti či administrativními budovami. | foto: Vizualizace: AXXI

Příliš hustá zástavba s velkým množstvím bytů, kterých může být v šesti navržených domech až 300. Z toho můžou plynout potíže s parkováním. Proto by bylo dobré zvážit dílčí úpravy návrhu.

Například změnu jednoho objektu na parkovací dům, úplné vypuštění jednoho či dvou v zájmu provzdušnění prostoru, případně snížení výšky všech budov.

Území pod sportovní halou (na snímku vpravo) ve Zlíně se zastaví budovami.

Tak by se daly ve stručnosti shrnout připomínky městské rady ve Zlíně k návrhu na proměnu lukrativního prostoru pod sportovní halou, kde by měla vzniknout nová samostatná čtvrť.

Vítězný návrh brněnské architektonické kanceláře AXXI vybrala v rámci soutěže porota, v níž byli odborníci i politici. Při následném představení záměru radním pak od některých vzešly připomínky, zejména z hnutí STAN a ANO.

„Celý prostor je příliš zahuštěný zástavbou, příliš vytěžený,“ míní náměstek primátora Pavel Stojar (STAN), který má územní plánování v kompetenci. „Bytovou výstavbu jsme vnímali jako doplňkovou, nikoli dominantní funkci, abychom nezvyšovali nároky na dopravu a parkovací kapacity v lokalitě, která je při konání sportovních a kulturních akcí mimořádně zatížená.“

Nad sportovní halou stojí zimní stadion. A když se v nich občas konají akce současně, okolí je přeplněné auty. Špatné to bývá i v situacích, kdy se hraje jen hokej.

„Chceme také zachovat otevřenou a rozvolněnou strukturu zástavby typickou pro urbanismus této části Zlína,“ upozornil Stojar.

Primátor by si přál parkovací dům

Proto by podle něho stálo za zvážení, jestli by se jeden či dva domy nedaly prostě vypustit v zájmu veřejného prostranství, případně zda by nebylo možné snížit výšku všech budov, čímž by klesly i počty bytů, které v nich mají být.

Zlínský primátor Jiří Korec zase přišel s připomínkou, že by se jedna navržená budova s byty mohla změnit v parkovací dům. „V lokalitě je špatná situace s parkováním. Vnímáme tam poptávku po parkovacích místech,“ nastínil Korec.

Architekti navrhli celkem deset objektů, které stojí po dvou v pěti řadách nad sebou. Spodní dvě mají sloužit hlavně kancelářím, střední tři řady budov pro byty, v jedné horní má být muzeum veteránů, ve druhé nová sportovní hala s podzemním parkovištěm.

Kdo budovy postaví, zatím není jasné

To může mít kapacitu 500 míst a mělo by sloužit veřejnosti. Dalších 400 stání má vzniknout pod dalšími budovami, vázané budou ale na obyvatele bytů či firmy, které tady budou působit. Podle Korce bylo dobré, kdyby přibylo ještě 500 míst pro veřejnost.

„Je to pro nás zásadní prostor a neměli bychom ho vytěžit na maximum. Na druhou stranu víme, jak je to ve Zlíně s bydlením,“ naznačil Korec. Město se v poslední době orientuje na výstavbu družstevních bytů.

Zlínský podnikatel Ladislav Samohýl vlastní unikátní sbírku téměř 300 historických automobilů a 150 motorek.

Pokud jde o to, kdo by jednotlivé budovy stavěl, není to jasné. Nějaké zřejmě město, jiné soukromí investoři. Muzeum veteránů chce vybudovat podnikatel Ladislav Samohýl, který vlastní vzácnou sbírku historických vozů. Podle radních nejdou připomínky proti výsledkům soutěže, jen její výsledek zpřesňují.

Podle architekta Pavla Šimoníka z kanceláře AXXI jde o univerzální návrh, který je možné upravovat. Navíc se další podrobnosti, které se budou týkat počtů bytů či parkovacích stání, dopracují v urbanistické studii a potom v projektu. „Musíme si návrhy na změny od města podrobně projít,“ nastínil Šimoník.

Dává nám to smysl, hájí návrh architekt

Upozornil ale na to, že není – minimálně z ekonomického hlediska – vhodné stavět pouze parkovací domy. „Pokud ale město vznese požadavek na více parkování, budeme se s tím muset poprat,“ tuší Šimoník.

Současně si nemyslí, že by bylo území příliš zastavěné domy. „Vycházíme z potřeb města. Navrhli jsme to tak, jak to podle nás dává smysl,“ upozornil Šimoník.

„Prostor vypadá zahuštěně, ale jsme schopni na příkladech ze světa ukázat, že je to ještě velmi řídká zástavba. Budeme se to snažit vyargumentovat.“

Zlín chce proměnit pozemek pod sportovní halou v moderní městskou čtvrť.

Urbanistický návrh možná dozná ještě dalších změn. Město si totiž už není jisté, jestli tam chce mít novou sportovní halu, protože ta by mohla vyrůst v tréninkovém areálu na Vršavě, který se má modernizovat a rozšířit.

Navržené řešení se převážně líbí zlínské opozici na radnici. „Výstavbu bytů podporuji dlouhodobě, přimlouval bych se proto za to, aby místo kanceláří vznikly další byty. Je jich nedostatek a ceny jsou vysoké,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD). Připustil ale, že to můžou provázet potíže s dopravou.

„Otázka dopravní obslužnosti je určitě téma i ve spojení se zimním stadionem a sportovní halou. Nároky na toto území při realizaci těchto staveb a jejich provozu by byly veliké, snad je to dobře zváženo,“ podotkl zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21).

Autor:
  • Nejčtenější

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Děti svěřili na hlídání sousedovi. Netušili, že byl odsouzený za pedofilii

Ve Zlíně začalo soudní líčení s 56letým mužem obviněným ze sexuálních kontaktů s dětmi. Za pohlavní zneužívání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

Betonová vstupní brána s ovečkami a andělem budí ve Vsetíně rozpaky

Na kruhovém objezdu před vjezdem do centra Vsetína během loňského podzimu instalovali zdobený oblouk, který tvoří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lysou horu mohla jezdit lanovka. Jak před půl stoletím zachránili Beskydy

Premium Výnos Ministerstva kultury Československé socialistické republiky z 5. března roku 1973 prohlásil území Beskyd za...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Sněmovní sál arcibiskupského zámku září, je krásnější než v Amadeovi

Když před dvěma lety začínali, museli ve sněmovním sále arcibiskupského zámku v Kroměříži postavit 16 metrů vysoké...

Zajímá mě umělá inteligence, říká finalista světového kola školní olympiády

Světové finále středoškolské olympiády v Japonsku, kam postupuje jen pět nejúspěšnějších z každé země, už měl zajištěné...

Ve zlínské zoo doplní páry velkých šelem, rozroste se také sloní stádo

Zlínská zoo získala z Francie samce tygra ussurijského, který nyní tvoří nový chovný pár se samičkou Sambou. Ta je...

Cizinci jsou pro firmy pomoc i zklamání. Část se učí snadno, jiní vůbec

Zlínská stavební firma Zlínstav měla potíže se sháněním agenturních pracovníků, především z Ukrajiny. A tak od toho...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...