Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Nemocnice v Uherském Hradišti plánuje modernizaci spalovny odpadu

  18:43
Uherskohradišťská nemocnice chce za 90 milionů korun zmodernizovat starou spalovnu zdravotnického odpadu. Nově pojme až tisíc tun materiálu ročně a její služby by měla využívat také zdravotnická zařízení ze Zlína a Kroměříže.

Nemocnice v Uherském Hradišti | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Spotřeba jednorázových rukavic, čepic, respirátorů nebo operačních plášťů ve zdravotnictví během posledních měsíců raketově stoupla. Nárůst byl sice spojený s koronavirovou epidemií, zdravotníci ale upozorňují, že spotřeba je vyšší i v běžném režimu a s tím jsou spojené i vyšší nároky na likvidaci tohoto odpadu.

I to je jeden z důvodů, proč v nemocnici v Uherském Hradišti už tři roky chystají modernizaci staré spalovny zdravotnického odpadu.

„Současná maximální kapacita už je pro nás nedostatečná. Vím, že to budí vášně, ale s péčí řádného hospodáře jsme se nemohli rozhodnout jinak,“ prohlásil ředitel nemocnice Petr Sládek.

Reagoval tak na velkou diskuzi, kterou projekt mezi obyvateli vyvolal. Obávají se zápachu, hluku nebo zvýšené dopravy.

„Odmítám tuto stavbu. Kromě ohrožení životního prostředí zatíží již tak přetíženou dopravu,“ domnívá se například někdejší hradišťský zastupitel Antonín Seďa.

Vedení nemocnice svůj projekt představí v pondělí na zasedání zastupitelstva a zájemce chce v blízké době pozvat i na prohlídku současné spalovny a k veřejné prezentaci projektu s odborníky.

Materiál prošel procesem EIA, který posuzuje vliv záměru na životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí si také zpracovalo oponentní posudek a vydalo souhlasné stanovisko. Z dokumentů vyplývá, že nová spalovna nebude překračovat zákonné limity ochrany životního prostředí.

„Nebudeme stavět něco, co nám tady bude smrdět, hlučet a ničit životní prostředí, protože my tady žijeme, pracujeme a budeme tady stonat. Děláme to i pro sebe,“ doplnil Sládek.

Současná technologie pojme ročně 350 tun odpadu

Ročně dokáže současná technologie spálit maximálně 350 tun. Nároky hradišťské nemocnice se ale zvyšují, proto bude mít modernizovaná spalovna kapacitu vyšší.

Likvidovat bude stále pouze zdravotnický materiál, jako jsou rukavice, hadičky, podložky, obvazy, oblečení, exkrementy, pleny nebo nepoužitá léčiva.

Nová budova spalovny bude stát v technické části na okraji areálu u bývalé kotelny za pavilonem E, ve kterém sídlí ředitelství nebo třeba infekční oddělení.

Velikostí bude přibližně stejná jako současná, ve které se likviduje odpad 24 let. I stáří dosluhujícího zařízení bylo jedním z důvodů, proč nemocnice hledala řešení. Zvažovala i ukončení provozu, což by ale znamenalo odvážení odpadu do jiné spalovny a tím pádem i vyšší náklady.

Tímto způsobem fungují další tři krajské nemocnice ve Vsetíně, Kroměříži a Zlíně. Žádná vlastní zařízení nemá. Poslední dvě ale budou moci materiál svážet do Uherského Hradiště, protože modernizovaná spalovna bude mít kapacitu tisíc tun ročně a vlastní nemocnice dodá jen 400 tun. Baťova i kroměřížská nemocnice tím pádem ušetří.

„Jakmile vstoupí v platnost nový zákon o nakládání s odpadem, očekáváme, že spalování zdraží. Proto pro nás bude zajímavější mít vlastní spalovnu v některé z nemocnic, kde poplatky udržíme na rozumné míře,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstva Nemocnic Zlínského kraje.

Dotace by mohla pokrýt až 85 procent nákladů

S nákladem přijedou do nemocnice denně tři automobily do 3,5 tuny. V současnosti běžný provoz v areálu znamená 1 200 automobilů a více než 100 dodávek a nákladních vozů.

„V rámci projektové dokumentace doložila nemocnice také generovanou dopravní zátěž. Nárok na dopravní obslužnost celého zařízení je v rámci dopravních nároků celého areálu nemocnice zanedbatelný,“ zhodnotil starosta města Stanislav Blaha s tím, že radnice tento projekt vnímá jako vylepšení současného stavu.

Modernizované zařízení spalovny také umožní využívat odpadní teplo pro provoz nemocnice.

Projekt má šanci uspět s žádostí o dotaci z Evropských fondů, kdy by nemocnice mohla získat až 85 procent nákladů. Ty se pohybují kolem 90 milionů korun, zbývající část by doplatila ze svého. Stavební práce by měly být hotové do roku 2023.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Motorkář ujížděl policii i přes dvě plné čáry, po silnici se řítil 190 km/h

Protisměrem, přes dvě plné čáry i staveniště ujížděl motorkář policii z Uherského Brodu do Buchlovských vrchů. Jiný se...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...