Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Syn političky obíral o nemovitosti lidi ve finanční tísni, dostal šest let

  12:18
Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletý muž je synem europoslankyně a někdejší poslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové. Podmíněný trest dostaly i dvě jeho spolupracovnice. Verdikt zatím není pravomocný.

Budova pobočky brněnského krajského soudu ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když vymyslel svůj podnikatelský plán, bylo mu 21 let. Soudu se Šojdr snažil vysvětlit, že byl mladý a hloupý. Jenomže plán měl propracovaný, dal ho na papír a měl za sebou už několik podmínek za podvody a lichvu.

„Když řekl, že byl hloupý, chápe to soud spíše tak, že ho mrzí, že plán nebyl dokonalý a přišlo se na něj,“ konstatovala při vynesení rozsudku předsedkyně senátu Krajského soudu ve Zlíně Iveta Šperlichová.

Jan Šojdr před soudem připustil, že se cítí částečně vinen, hrozilo mu až osm let vězení. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun. V závěrečné řeči svého počínání litoval.

Soud Šojdrovi též zakázal na pět let zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, navíc musí zaplatit peněžitý trest milion korun a uhradit škodu poškozeným.

Dvěma ženám, které podle obžaloby Šojdrovi při trestné činnosti pomáhaly, uložil soudní senát s předsedkyní Ivetou Šperlichovou podmínky. Obě před soudem odmítly vypovídat. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní dnes k soudu nepřišli a všechny strany si nechaly lhůtu na odvolání.

Sliby o navrácení nemovitostí nedodržel

Podle rozsudku Šojdr v letech 2011 a 2012 v Kroměříži a jinde v 11 případech využil tíživé finanční situace několika lidí, získal si jejich důvěru a nabídl jim zprostředkování a zajištění uhrazení dluhů.

Podmínil to uzavřením kupních smluv na jejich nemovitosti. Takto podle soudu jednal s cílem získat nemovitosti do své dispozice za pouhou část jejich ceny a současně získat část kupní ceny, která měla být vyplacena prodávajícím z hypotečních úvěrů.

Muž podle rozsudku domluvil lidem kupce, kteří o pořízení jejich nemovitostí ve skutečnosti neměli zájem, ale dostali finanční odměnu. Hypoteční úvěry podle soudu zprostředkoval právě Šojdr, splácely se z nájemného, které hradili původní majitelé domů, kteří v nich zůstávali i po prodeji bydlet.

Současně však podle rozsudku tvrdil poškozeným, že nemovitosti si budou moci následně převést na sebe zdarma zpět, což se nestalo. Navíc jim podle soudu sliboval, že kromě úhrady jejich splatných dluhů, které měli v exekuci, budou mít vyplacenu část kupní ceny v hotovosti, což se ale rovněž nestalo.

„Jedna z poškozených nám tady popisovala, že jim domů začali chodit makléři se zájemci o koupi a ona musela vždy odvézt onkologicky nemocného manžela pryč,“ podotkla Šperlichová.

Jiná žena zase o okolnostech podpisu uvedla, že se jí manžel přiznal, že nadělal dluhy v době, kdy pečovala o umírající matku. Zároveň přivedl Šojdra s tím, že už situaci řeší. Podepsala, aniž se stačila v celé situaci zorientovat.

Nelegální peníze se podle soudu snažil zatajit

Při hlavním líčení Šojdr potvrdil, že část kupní ceny nemovitostí si ponechal pro sebe, eventuálně pro další lidi jako provizi z takto uskutečněných obchodů. Popřel však, že by si poškozené vytipovával, tvrdil, že s jejich případy za ním vždy přišel zprostředkovatel.

Odmítl, že by chtěl nemovitosti, kterých se jednotlivé případy týkaly, získat pro sebe. „Mým cílem bylo vydělat provize na transakci,“ řekl Šojdr.

Podle soudu Šojdr navíc s úmyslem zatajit některé nelegálně získané prostředky převáděl peníze přes různé účty, případně za ně kupoval nemovitosti. Obžalovaný proto byl i z legalizace výnosů trestné činnosti, tedy takzvaného praní špinavých peněz.

„Bylo to jednání plánované, promyšlené a ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky,“ zhodnotila soudkyně. „Peníze jsou pro pana obžalovaného v žebříčku hodnot zřejmě výš, než svoboda,“ doplnila Šperlichová. V průběhu jednání totiž obžalovaný nevyužil možnost nahradit škodu a mít tak možnost jednat o nižším trestu.

Podle soudu měl navíc Šojdr figurovat také v jednom z mnoha podvodů s náhradami, které stát vyplácel podnikatelům při koronavirové pandemii.

Soud se ve svém výroku o vině a trestu v případě Šojdra z podstatné části ztotožnil s návrhem státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové.

Obhájce Petr Šimek pro svého klienta žádal podmíněný a peněžitý trest, případně povinnost uhradit škodu. Poukázal na značný časový odstup od trestné činnosti a částečné doznání Šojdra, který podle něj nahradil více než dvě třetiny způsobené škody.

Třiatřicetileté Janě Stašové, která je Šojdrovou družkou, uložil dnes soud trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let a trest propadnutí bytu v Kroměříži. Sedmatřicetileté Petře Skybové uložil trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let.

Za podílnictví či legalizaci trestné činnosti ženám hrozilo až šestileté vězení. Některé z podvodně získaných nemovitostí podle rozsudku zůstaly napsány na ně. Soud v případě žen vyhověl návrhu žalobkyně, jejich obhajoba žádala zproštění obžaloby.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zlíňané demonstrovali proti rekordní dani z nemovitosti, mírně se jim sníží

20. června 2024  11:20,  aktualizováno  13:14

Před radnicí se kolem deváté hodiny sešly více než dvě stovky lidí. Vadí jim vysoká daň z...

Na královnu se mě ptali víc než na fotbal. Kadlec nejen o stříbrném Euru

21. června 2024

Premium Doma v Uherském Hradišti se v sobotu pohodlně usadí do křesla a otevře láhev červeného vína. Možná...

Velehrad se chystá na cyrilometodějské oslavy, připomenou oběti totality

21. června 2024  15:38

Stovky míst pro zaparkování vozidel, jízdních kol i postavení stanů. Obec Velehrad na...

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...