Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Policie ruší ve Zlínském kraji služebny, nemá dostatek lidí

  6:04
Kvůli nedostatku lidí policie ve Zlínském kraji zrušila jednu stanici, další služebnu převádí na nižší úroveň a jedná o tom, zda zůstane v dalších dvou městech.

Obvodní oddělení policie v Napajedlích se má změnit na pouhou policejní stanici. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z obvodního oddělení policie v Uherském Ostrohu se nově stala policejní stanice. A z policejní stanice ve Strání-Květné zůstala jen úřední místnost. V ní jsou policisté k dispozici veřejnosti jen některé dny v týdnu. Do pohraniční obce budou průběžně zajíždět hlídky z Uherského Brodu.

To je prozatímní výsledek změn v rámci Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. A navíc nemusí jít o poslední novinku.

„Zatím není rozhodnuto o změně ve Slavičíně a Napajedlích,“ uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

I tady krajské ředitelství plánuje udělat ze současných obvodních oddělení jen policejní stanice. Ty jsou v organizaci policie na nižším stupni a mohou tak fungovat s menším počtem policistů.

V kraji chybělo 45 policistů

Starostové s takovými změnami zásadně nesouhlasí, a proto loni na podzim otevřeli veřejnou diskusi. Polevit nehodlají ani nadále.

„Pro vedení policie máme nabídku. Chceme pomoci s náborem nových policistů,“ řekl slavičínský starosta Tomáš Chmela.

Kromě propagace náboru může město nabídnout i bydlení pro policisty, kteří by sem přišli sloužit. „Obvod chceme ve městě udržet za každou cenu,“ dodal Chmela.

Podobně už dříve mluvila také starostka Napajedel Irena Brabcová. „Vycházíme policii vstříc, sídlí v městských prostorách, kde neplatí nájem. Nemyslím, že je naše chyba, že se místa nedaří obsadit,“ konstatovala Brabcová.

Právě problém s personálním obsazením je hlavní důvod změn. Na podzim chybělo ve Zlínském kraji 45 policistů.

A co hůř, podstav je dlouhodobý – kraj má v rámci republiky nejméně policistů v přepočtu na obyvatele. Přesto má místní policie vynikající výsledky. Kriminalita klesá a objasňování trestných činů se v rámci srovnání s ostatními regiony pohybuje velmi vysoko.

I to byl argument, který vedení policie při jednání se starosty použilo. Zaznělo také ujištění, že počty policistů už se dál snižovat nebudou.

„Jde o dílčí vnitřní organizační a logistické změny, které se nijak neodrazí na počtu policistů v dané lokalitě a kvalitě poskytovaných služeb,“ řekl na podzim krajský šéf policie Jaromír Tkadleček.

Starosta pohraniční obce: Nevím, co změna přinese

Také nyní policie ujistila, že počet policistů se ve zmíněných lokalitách nezmění a postupně se bude zvyšovat. Jenže plány znovu narážejí na nezájem nových uchazečů.

Starostové proto těmto slibům nevěří. Obvodní oddělení je pro ně jistota, že policie ve městě bude vidět. Stanice naopak může sloužit i s nižším počtem policistů a případně časem skončit úplně, jako je tomu ve Strání.

„Co změna přinese, vlastně nevím. Faktem je, že tady policisté nebyli nonstop, ani dokud byla stanice,“ poznamenal tamější starosta Antonín Popelka.

Jako pozitivum vidí aspoň to, že nově budou do obce dojíždět policisté z Uherského Brodu. Dosud jezdili z Bojkovic, což je na suché silnici o deset minut delší cesta.

Podle policejní zprávy bude změna působnosti výhodná také z dalších důvodů. Strání spádově patří pod Uherský Brod, je tedy logické, že právě tady budou mít lidé jak úřady, tak i policii. Kromě toho je na zdejším obvodu více policistů než v Bojkovicích.

„Vykonávají nepřetržitý výkon služby včetně prvosledové hlídky určené pro rychlé a nebezpečné zásahy,“ stojí ve zprávě.

Faktem je, že ačkoliv Strání–Květná leží přímo na státní hranici, problém s kriminalitou v posledních letech nemělo. „Nikdy ale nevíte, co se stane. Podstatné je, aby se tady policisté objevovali co nejvíc,“ přeje si Popelka.

Změny navrhovalo krajské ředitelství, schválit je musel ministr vnitra. „Jsou vytvořeny tak, aby byl zachován styk veřejnosti s policií, která bude i nadále schopna plnit své základní úkoly – zejména ochranu života, zdraví a majetku,“ ujistila policie.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíZlínUherské HradištěKroměřížVsetín, další

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

PONEDĚLNÍK: Stardance pro přestárlé. Jak dlouho může Slovácko zářit?

Že prý jsou přestárlí. Že prý nenahradí střelce Klimenta. Že prý nemají široký kádr. Že prý nezopakují jízdu za...

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

Korec o hokejovém Zlíně: Čajánka jsme chtěli na střídačku, ale nemůže

Před startem letošní sezony mluvil o útoku na titul a Roberta Svobodu označil za nejlepšího kouče v extralize. Měsíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komunisté mu sotva dovolili dělat došky, jako ředitel pak dokázal divy

Emeritní ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Slováckého muzea v Uherském Hradišti Josef Jančář letos...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

Vesnické obchody se propadají do ztráty, státní dotace jim nemusí stačit

Plný nákupní košík rohlíků, k tomu máslo, mléko nebo sýry. Obyčejný nákup, jenž na venkově nemusí být brzy...

Lázně Luhačovice mají nového šéfa, ve firmě pracuje už čtvrt století

Když se před koncem srpna rozdělila největší lázeňská skupina, již tvořily provozy v Luhačovicích a Jáchymově,...

Předstírali, že umějí ovlivnit soudce. Trojice dostala pětileté tresty

Nepodmíněné tresty od čtyř a půl do pěti a půl roku si dnes od zlínského soudu odnesla trojice mužů, která slibovala,...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...