Zlínský primátor Miroslav Adámek potvrdil svou kandidaturu na senátora.

Zlínský primátor Miroslav Adámek potvrdil svou kandidaturu na senátora. | foto: Zdeněk Němec, MF DNES

Adámek chce být senátorem, proti němu ve Zlíně kandidují další tři lékaři

  • 9
Zlínský primátor Miroslav Adámek potvrdil, že bude v květnu kandidovat v doplňujících volbách na Zlínsku. Ve volebním klání se tak utkají celkem čtyři lékaři z osmi zatím známých kandidátů.

Primátor Miroslav Adámek, který hájí barvy hnutí STAN, svoji kandidaturu potvrdil teprve ve středu. Po předčasné rezignaci Františka Čuby na post senátora ve zlínském obvodě měsíc váhal kvůli tomu, že by nerad přišel o praxi chirurga.

Kandidáti do doplňovacích senátních voleb

  • Miroslav Adámek (STAN)
  • Michaela Blahová (KDU-ČSL)
  • Michal Filip (ANO)
  • Aleš Fuksa (Piráti)
  • Tomáš Goláň (Senátor 21)
  • Radim Jünger (ČSSD)
  • Lubomír Nečas (SPO)
  • Radomír Rafaja (KSČM)
  • Zdeněk Vacek (SPD – Tomio Okamura)

„Lékařské praxe, kterou stále ještě okrajově vykonávám, se možná budu muset úplně vzdát. Proto jsem se tak dlouho rozhodoval,“ přiznal Adámek.

Adámek dokončuje ve Zlíně coby primátor druhé volební období a pokud by uspěl v senátních volbách 18. a 19. května, přibude mu další úvazek. Pozice senátora a primátora však považuje za skloubitelné, takže půjde i do podzimních komunálních voleb, v nichž by chtěl pozici primátora krajského města obhájit.

„Je to klišé, ale opravdu řada projektů, na kterých s kolegy pracujeme, přejde i do dalšího volebního období. Při vzájemném propojení se mohou obě funkce vhodně doplňovat,“ míní Adámek.

Pro Adámka, který poprvé kandidoval jako politický nováček ve zlínských komunálních volbách v roce 2010, už to bude čtvrtý typ voleb, do nichž půjde.

„Prostě jsem z pozice relativně nejznámějšího politika STAN v regionu podporoval hnutí a lidi, kterým věřím,“ řekl Adámek, který zůstává také krajským zastupitelem.

Můžou více zasáhnout do směrování nemocnice

Do souboje lékařů půjde také další krajský zastupitel a primář neurochirurgie ve zlínské krajské nemocnici Michal Filip za hnutí ANO.

ČSSD nasadí zlínského chirurga Radima Jüngera.

Úlehla neprošel u Pirátů

Někdejší poslanec a zlínský primátor za ODS Tomáš Úlehla se pokusil o návrat do politiky. Chtěl se stát kandidátem do doplňujících senátních voleb na Zlínsku za Piráty. Nedostal ale důvěru.

Piráti vybírali kandidáty neobvykle: inzerátem na svém webu, kam se mohl přihlásit každý. 

„Po déle než čtyřletém politickém odpočinku jsem se rozhodl nabídnout své mnohaleté zkušenosti,“ napsal na fórum Pirátů Úlehla. Načež vypočítal, kde všude a v jakých funkcích působil. A vzápětí zmínil, proč se rozhodl usilovat o kandidaturu. 

„V průběhu posledních čtyř let jsem byl docela často dotazován kamarády i občany při náhodných diskusích, zdali se nehodlám ještě někdy vrátit do politiky,“ uvedl Úlehla, který celý středeční den nebyl k zastižení na svém mobilním telefonu a nereagoval ani na SMS. 

„Moje rozhodnutí oslovit Vaši stranu nakonec zvítězilo především z důvodu mé středopravicové orientace,“ svěřil se Pirátům Úlehla, který naposledy aktivně působil v ODS. 

Ze strany byl vyloučený v roce 2013 poté, co před hlasováním o důvěře vládě opustil ještě s dalšími dvěma poslanci Sněmovnu, čímž koalice přišla o většinu 101 hlasů a prakticky zanikla. 

Úlehla začal svoji politickou dráhu v Občanském fóru, odkud přešel do Strany zelených, pak do ODS. Za tuto stranu byl 4 roky primátorem Zlína a 7 let poslancem. 

O návrat do politiky se pokusil hned v parlamentních volbách v roce 2013, když kandidoval jako krajský lídr hnutí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, ale neuspěl. 

Od Pirátů dostal Úlehla nakonec 4 hlasy z 26, které o volbě kandidáta rozhodovaly. „Nebyl to můj kandidát. Proti němu bylo to, že působil ve více stranách, navíc kolem něho je několik nevyřešených věcí z dob jeho působení na magistrátu, například problematika zlínských vodáren,“ zmínil krajský předseda Pirátů Marek Houser. 

Právě za Úlehlova primátorování převzal Vodovody a kanalizace Zlín bez výběrového řízení koncern Veolia. Soudy dodnes řeší, zda to bylo v pořádku a koncern může vodárny provozovat. 

Piráti nakonec za svého kandidáta zvolili novináře Aleše Fuksu, který dosud v žádné straně nebyl. 

Za SPO bude kandidovat někdejší náměstek hejtmana Lubomír Nečas, privátní lékař. Ve středu byl v Praze zvolen novým předsedou celé strany (viz též Do názvu strany SPO se vrátilo Zemanovo jméno, z vedení vypadl Nejedlý).

„Strany si uvědomují, že bude nutno bojovat o budoucnost nemocnice ve Zlíně. Proto nasazují lékaře,“ domnívá se Nečas.

Lidovecký hejtman Jiří Čunek, mimochodem také senátor, připravuje novou koncepci zdravotnictví a uvažuje o výstavbě nové krajské nemocnice. Tím se zabývá také Filip, podle něhož ale o tuto věc zase tolik nejde.

„Medicína v současné době zasahuje čím dál více do dalších oblastí lidské činnosti, třeba do sociálních služeb, ekonomiky, managementu či technologií,“ naznačil Filip.

„Díky znalostem obohaceným o jiné obory lékaři mohou komplexněji posoudit potřeby jednotlivce i společnosti,“ doplnil.

Podle krajského šéfa ANO Pavla Pustějovského v nominaci Filipa neměla jeho lékařská profese žádný význam.

„Měli jsme dva kandidáty a vybrali toho lepšího, který už má zkušenosti s politikou,“ shrnul Pustějovský, který doufá v postup kandidáta ANO do druhého kola.

Lékaři mají v politice zúžený rozhled, varuje politolog

Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci chápe nominaci Adámka jako nejlepší možnou variantu pro Starosty.

„V politice je značná personální vyprahlost, STAN udělali nejlogičtější krok, jaký mohli udělat,“ uvedl Šaradín.

Také se nediví, že rovněž jiné strany a hnutí sázejí na lékaře, i když upozorňuje, že zlatá éra, kdy nominace doktora do voleb znamenala automaticky úspěch, už pominula.

„Lékař stále vzbuzuje u lidí důvěru, ale jejich úspěšnost už je slabší než třeba v 90. letech. Když navíc doktora nasadí více stran, tak se tato výhoda ztrácí,“ řekl Šaradín.

Na rozdíl od Filipa si myslí, že lidé ze zdravotnictví naopak mají v politice zúžený rozhled, příliš zaměřený na jejich původní profesi.

ODS a TOP 09 vlastního kandidáta nenasadí a podpoří Adámka.

Hnutí SPD Tomia Okamury vybralo hydrologa a krajského zastupitele Zdeňka Vacka.

Lidovci vsadí na krajskou radní pro sociální věci Michaelu Blahovou, komunisté na zlínského zastupitele Radomíra Rafaju.