Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Včelaři čekají, že doplní zásoby po loňské krizi, cena medu ale neklesne

  12:07
Ideální počasí, úbytek nemocí a silná včelstva v dobré kondici. To vše by mělo být zárukou dobré jarní medové snůšky. Včelaři ve Zlínském kraji hodnotí začátek sezony pozitivně a čekají, že by mohli doplnit zásoby po mimořádně špatném loňském roce. Zároveň si ale myslí, že cena medu minimálně zůstane na stejné úrovni jako dosud.

Včelař z Lípy na Zlínsku Jiří Kalanda. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pro chovatele včel je letošní jaro jako z pohádky. Dlouho a bohatě kvetla řepka i ovocné stromy, díky slušné vlhkosti navíc nevysychal nektar, který nosí včely do úlů. Tyto podmínky jsou ideální kombinací pro úspěšnou sezonu.

„Medníky jsou skoro plné, brzy máme v plánu začít stáčet první med,“ těší majitele včelí farmy Medík Jaromíra Machače ze Žlutavy.

Věří, že letošní jarní medy budou velmi kvalitní. „Všechno kvetlo zároveň. Včely nelétaly jen na řepku, ale na jabloně, třešně, meruňky, viděl jsem je i na vrbách,“ připomněl. „Med bude luxusní směsí chutí a vůní,“ tvrdí.

Oproti loňském roku jde o obrovský kontrast. Počasí totiž nepřálo, snůška byla žalostná. Někteří včelaři med vůbec neměli, jiní své malé zásoby brzo vyprodali.

„My jsme na tom loni byli ještě průměrně, ale kvůli tomu, že byl obecně velký nedostatek medu, jsme byli už v září vyprodaní,“ zmínil Machač.

Zatímco minulý rok před Vánocemi byl med od domácích včelařů z regionu skoro nesehnatelný, letos by mohla být situace podstatně lepší. Pokud se potvrdí současné prognózy, chovatelé včel budou mít slušné zásoby, které by mohly pokrýt letošní a částečně i příští sezonu.

Včely zesílily a vyhnuly se jim choroby

„Po loňském roce je to povzbuzující zpráva,“ poukázal jednatel valašskomeziříčských včelařů Václav Tlapák. „Někteří včelaři v okolí totiž minulý rok nevytáčeli vůbec. Nebo to bylo řádově jen pár kilogramů na včelstvo,“ upozornil.

„Místo pěti až deseti kil ze včelstva letos mohou mít včelaři dvacet až třicet, bude panovat spokojenost,“ myslí si Pavel Buřinský, který včelaří v Roštíně a je jednatelem kroměřížské organizace.

Podle něj pomohlo také to, že včely jsou letos ve velmi dobré kondici. Loni bylo totiž dostatečně vlhko, včelstva zesílila, byla dobře živená a vyhnuly se jim choroby. Naopak v předchozích suchých letech zaznamenali včelaři v regionu velké úhyny.

Aktuálně se tak dá očekávat, že producenti medu budou mít nadbytky a mohou si část zásob uskladnit na horší časy.

„Očekávám, že část to tak udělá,“ naznačil Buřinský. „Med bude uskladněný v chladnu, nezkazí se, a pokud by příští rok byla snůška zase slabá, budeme rádi, že máme zásoby,“ zmínil.

200 korun za kilo medu? Nic přehnaného

O med však bude zároveň zvýšený zájem i mezi odběrateli, kteří mají spižírny momentálně prázdné.

„Tady se ale často setkáváme s tím, že lidé se nechtějí zásobit dopředu, protože jim nevyhovuje, že jim med ve sklenici zkrystalizuje a ztuhne. Často si koupí raději méně kvalitní produkt, jen když jim správně teče,“ poznamenal včelař.

Zároveň se domnívá, že cena medu by mohla zůstat přibližně na stejné úrovni jako v současnosti. Za kilogram kvalitního květového medu od místních včelařů dnes zájemci zaplatí 180 až 200 korun. U cennějšího tmavého, medovicového medu pak cena šplhá přes dvě stě korun.

„To není nic přehnaného, odpovídá to realitě i porovnání se zahraničím,“ poukázal jednatel uherskohradišťských včelařů Jan Weiser.

Mírně nahoru půjdou s cenou na žlutavské včelí farmě.

„Zdražují se mezistěny, vosk i pohonné hmoty, trochu se to promítne,“ nastínil Machač. „Není to ale žádný zásadní skok, půjde zhruba o desetikorunu na kilogram,“ upřesnil.

Dlouhodobě se však poukazuje na to, že řada drobných zájmových chovatelů včel cenu tlačí dolů.

„Ceny by se takto neměly srážet, to je potřeba včelaře naučit. Jde samozřejmě také o kvalitu. V supermarketech najdete mimořádně levné nemedy, jak těmto produktům říkám, protože i laik podle chuti pozná, že tyto výrobky skutečným medem nejsou,“ upozornil Buřinský. „Nesmíme teď podlehnout iluzi, že je medu dost a levně jej prodat, protože už příští rok může být zase krize,“ doplnil.

Na jásání je brzo, strašákem může být sucho

Přehnaný optimismus krotí také zkušený včelař a předseda zlínské organizace Jiří Kalenda. Upozorňuje, že vláhy letos zatím není dostatek a může přijít sucho, které by další snůšku zastavilo.

„Začátek sezony vypadá opravdu dobře, ale jsem opatrný říkat v půlce května, že to letos bude světoborné,“ poznamenal.

Zároveň upozorňuje, že i když už mají medníky plné, neměli by včelaři s vytáčením letošního medu spěchat. „Někteří už vytáčeli v dubnu, ale mám trochu pochybnosti o kvalitě,“ zdůraznil Kalenda. „Med je třeba nechat uzrát, zbavit vlhkosti. Je potřeba zachovat kvalitu a čistotu,“ konstatoval.

Podle něj mohla mít na včelaře paradoxně pozitivní vliv i loňská medová mizérie. „Byl to opravdu asi jeden z nejhorších roků, co jsme zažili,“ srovnal. „Ale myslím, že odpadli včelaři s naivními představami o chovu, kteří si jen mysleli, že si pořídí včely a budou mít med, aniž by tomu věnovali úsilí a péči,“ sdělil.

Dobrou zprávou zároveň je, že v kraji už tolik neřádí varroáza a mor včelího plodu. Vyskytlo se tu jen několik málo jednotlivých ohnisek. Může to být dobrou kondicí včelstev i lepší péčí chovatelů. Podle odborníků se ale nedá počítat s tím, že by tyto nemoci vymizely.

„Zase se to může obrátit,“ varuje Machač. „Pokud se letos včelám bude nadměrně dařit, mohly by začít volně létat divoké roje, které tyto nemoci rozšiřují,“ dodal.

  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Obrazy, grafiky i flakony Salvadora Dalího vystavuje zlínská galerie

Více než stovka děl španělského malíře Salvadora Dalího včetně jeho vůbec nejznámější litografie s tématem tekutých...

Řidič mimo přechod srazil trojici seniorů, jedna žena je těžce zraněná

Dvacetiletý řidič Škody Octavia srazil v neděli krátce před sedmou hodinou ráno dvě ženy a jednoho muže v seniorském...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...