Včelař z Lípy na Zlínsku Jiří Kalanda.

Včelař z Lípy na Zlínsku Jiří Kalanda. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Včelaři čekají, že doplní zásoby po loňské krizi, cena medu ale neklesne

  • 0
Ideální počasí, úbytek nemocí a silná včelstva v dobré kondici. To vše by mělo být zárukou dobré jarní medové snůšky. Včelaři ve Zlínském kraji hodnotí začátek sezony pozitivně a čekají, že by mohli doplnit zásoby po mimořádně špatném loňském roce. Zároveň si ale myslí, že cena medu minimálně zůstane na stejné úrovni jako dosud.

Pro chovatele včel je letošní jaro jako z pohádky. Dlouho a bohatě kvetla řepka i ovocné stromy, díky slušné vlhkosti navíc nevysychal nektar, který nosí včely do úlů. Tyto podmínky jsou ideální kombinací pro úspěšnou sezonu.

„Medníky jsou skoro plné, brzy máme v plánu začít stáčet první med,“ těší majitele včelí farmy Medík Jaromíra Machače ze Žlutavy.

Věří, že letošní jarní medy budou velmi kvalitní. „Všechno kvetlo zároveň. Včely nelétaly jen na řepku, ale na jabloně, třešně, meruňky, viděl jsem je i na vrbách,“ připomněl. „Med bude luxusní směsí chutí a vůní,“ tvrdí.

Oproti loňském roku jde o obrovský kontrast. Počasí totiž nepřálo, snůška byla žalostná. Někteří včelaři med vůbec neměli, jiní své malé zásoby brzo vyprodali.

„My jsme na tom loni byli ještě průměrně, ale kvůli tomu, že byl obecně velký nedostatek medu, jsme byli už v září vyprodaní,“ zmínil Machač.

Zatímco minulý rok před Vánocemi byl med od domácích včelařů z regionu skoro nesehnatelný, letos by mohla být situace podstatně lepší. Pokud se potvrdí současné prognózy, chovatelé včel budou mít slušné zásoby, které by mohly pokrýt letošní a částečně i příští sezonu.

Včely zesílily a vyhnuly se jim choroby

„Po loňském roce je to povzbuzující zpráva,“ poukázal jednatel valašskomeziříčských včelařů Václav Tlapák. „Někteří včelaři v okolí totiž minulý rok nevytáčeli vůbec. Nebo to bylo řádově jen pár kilogramů na včelstvo,“ upozornil.

„Místo pěti až deseti kil ze včelstva letos mohou mít včelaři dvacet až třicet, bude panovat spokojenost,“ myslí si Pavel Buřinský, který včelaří v Roštíně a je jednatelem kroměřížské organizace.

Podle něj pomohlo také to, že včely jsou letos ve velmi dobré kondici. Loni bylo totiž dostatečně vlhko, včelstva zesílila, byla dobře živená a vyhnuly se jim choroby. Naopak v předchozích suchých letech zaznamenali včelaři v regionu velké úhyny.

Aktuálně se tak dá očekávat, že producenti medu budou mít nadbytky a mohou si část zásob uskladnit na horší časy.

„Očekávám, že část to tak udělá,“ naznačil Buřinský. „Med bude uskladněný v chladnu, nezkazí se, a pokud by příští rok byla snůška zase slabá, budeme rádi, že máme zásoby,“ zmínil.

200 korun za kilo medu? Nic přehnaného

O med však bude zároveň zvýšený zájem i mezi odběrateli, kteří mají spižírny momentálně prázdné.

„Tady se ale často setkáváme s tím, že lidé se nechtějí zásobit dopředu, protože jim nevyhovuje, že jim med ve sklenici zkrystalizuje a ztuhne. Často si koupí raději méně kvalitní produkt, jen když jim správně teče,“ poznamenal včelař.

Zároveň se domnívá, že cena medu by mohla zůstat přibližně na stejné úrovni jako v současnosti. Za kilogram kvalitního květového medu od místních včelařů dnes zájemci zaplatí 180 až 200 korun. U cennějšího tmavého, medovicového medu pak cena šplhá přes dvě stě korun.

„To není nic přehnaného, odpovídá to realitě i porovnání se zahraničím,“ poukázal jednatel uherskohradišťských včelařů Jan Weiser.

Mírně nahoru půjdou s cenou na žlutavské včelí farmě.

„Zdražují se mezistěny, vosk i pohonné hmoty, trochu se to promítne,“ nastínil Machač. „Není to ale žádný zásadní skok, půjde zhruba o desetikorunu na kilogram,“ upřesnil.

Dlouhodobě se však poukazuje na to, že řada drobných zájmových chovatelů včel cenu tlačí dolů.

„Ceny by se takto neměly srážet, to je potřeba včelaře naučit. Jde samozřejmě také o kvalitu. V supermarketech najdete mimořádně levné nemedy, jak těmto produktům říkám, protože i laik podle chuti pozná, že tyto výrobky skutečným medem nejsou,“ upozornil Buřinský. „Nesmíme teď podlehnout iluzi, že je medu dost a levně jej prodat, protože už příští rok může být zase krize,“ doplnil.

Na jásání je brzo, strašákem může být sucho

Přehnaný optimismus krotí také zkušený včelař a předseda zlínské organizace Jiří Kalenda. Upozorňuje, že vláhy letos zatím není dostatek a může přijít sucho, které by další snůšku zastavilo.

„Začátek sezony vypadá opravdu dobře, ale jsem opatrný říkat v půlce května, že to letos bude světoborné,“ poznamenal.

Zároveň upozorňuje, že i když už mají medníky plné, neměli by včelaři s vytáčením letošního medu spěchat. „Někteří už vytáčeli v dubnu, ale mám trochu pochybnosti o kvalitě,“ zdůraznil Kalenda. „Med je třeba nechat uzrát, zbavit vlhkosti. Je potřeba zachovat kvalitu a čistotu,“ konstatoval.

Podle něj mohla mít na včelaře paradoxně pozitivní vliv i loňská medová mizérie. „Byl to opravdu asi jeden z nejhorších roků, co jsme zažili,“ srovnal. „Ale myslím, že odpadli včelaři s naivními představami o chovu, kteří si jen mysleli, že si pořídí včely a budou mít med, aniž by tomu věnovali úsilí a péči,“ sdělil.

Dobrou zprávou zároveň je, že v kraji už tolik neřádí varroáza a mor včelího plodu. Vyskytlo se tu jen několik málo jednotlivých ohnisek. Může to být dobrou kondicí včelstev i lepší péčí chovatelů. Podle odborníků se ale nedá počítat s tím, že by tyto nemoci vymizely.

„Zase se to může obrátit,“ varuje Machač. „Pokud se letos včelám bude nadměrně dařit, mohly by začít volně létat divoké roje, které tyto nemoci rozšiřují,“ dodal.