Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jízdné v MHD Ve Zlíně a Otrokovicích se nemění, nárůstu cen navzdory

  12:33
Prudké zdražování energií má dopad také na městskou hromadnou dopravu. Zejména tam, kde jezdí trolejbusy či tramvaje. V Brně spočítali zvýšené náklady na příští rok na 250 milionů korun a plánují omezení spojů, aby nemuseli zdražovat jízdné. Radní ve Zlíně řešili stejný problém.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Salač MAFRA

Nakonec tady jízdné nezdraží, přestože se v krajském městě zdražovalo naposledy v roce 2009, a zachovají i počet spojů. Navýšení kvůli nárůstu cen energií odhadují na 16 milionů korun. Naopak mírně se zvedly ceny za parkování v centru.

Radní však chtějí, aby se lidé vrátili do veřejné dopravy, kterou opustili s příchodem pandemie koronaviru. „Chceme dát dopravnímu podniku čas na to, aby se nadechl a získal zpět cestující, kteří hromadnou dopravou jezdili před covidovou dobou,“ nastínil primátor Jiří Korec (ANO).

Denně využije zlínskou hromadnou dopravu až o 15 tisíc cestujících méně než před příchodem koronaviru. Tito lidé začali jezdit auty. Pokud by město spoje omezilo, sice by tím ušetřilo, ale nebyl by zachován současný komfort, což by podle Korce mohlo cestující odradit.

„Zdražení proto může nastat od roku 2023,“ předestřel primátor. „Máme nachystané scénáře, kdyby se zdražilo jízdné i omezila doprava. V roce 2022 je budeme vyhodnocovat, abychom byli v roce 2023 nachystaní,“ poznamenal radní pro dopravu Michal Čížek (ANO).

Město Zlín vlastní 87 procent dopravního podniku, zbytek mají Otrokovice. V krajském městě chtěli, aby se podíl jeho nákladů nedostal přes 150 milionů korun. Příští rok to ale má být kvůli nárůstu cen energií a úbytku cestujících o téměř 30 milionů více. A zdražení jízdného by mohlo tyto náklady aspoň trochu snížit.

Ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld (STAN) navrhoval, aby se jízdné zvedlo z 12 na 15 korun už na začátku letošního roku. Výhrady měl i k tomu, že se nebude měnit od začátku následujícího roku. „Měl jsem s rozhodnutím rady problém, oproti stávajícímu rozpočtu je to dost výrazné navýšení,“ zmínil Landsfeld.

Zároveň ale podle svých slov uznává argument, že je třeba dát cestujícím čas, aby se do veřejné dopravy vrátili. I s ohledem na vzrůstající automobilovou dopravu, a tím pádem vyšší exhalace i hluk. „Jako ekonom říkám, že by se to mělo promítnout do ceny jízdného i intenzity linek. Z pohledu města bychom ale měli chtít, aby se lidé vrátili do MHD,“ naznačil Landsfeld.

Zajištění veřejné dopravy je stěžejní úkol

Zlín tak příští rok zaplatí dopravnímu podniku téměř 180 milionů korun, což je zhruba desetina jeho rozpočtu. To už podle Landsfelda může mít dopad na rozsah investic města v roce 2023. Záležet bude i na tom, jestli porostou daňové příjmy. Také další zástupci městské koalice z KDU-ČSL, ODS a Pirátské strany jsou navzdory další finanční zátěži města pro zachování ceny jízdného.

„Zajištění veřejné dopravy je jeden z hlavních úkolů města, mnohem důležitější než podpora sportu nebo kultury,“ tvrdí lidovecký radní Aleš Dufek. „Celou tuto situaci zavinil koronavirus, kvůli němuž občané přestali jezdit MHD,“ podotkl radní za Piráty Jiří Jaroš.

„Nechceme teď sahat na jízdné, ale do budoucna se tomu ale nevyhneme,“ tuší radní za ODS Miroslav Chalánek. Příští rok na podzim se konají komunální volby, což podle některých opozičních zastupitelů mohlo ovlivnit rozhodování rady o jízdném. Radní to odmítají.

„Vidím v tom rozhodnutí také blížící se volby. Strany koalice si nechtějí u voličů uškodit,“ domnívá se opoziční zastupitel za SPD Pavel Sekula. Těší ho ale, že se jízdné nezvyšuje. „Osobně jsem pro to, aby město hledalo úspory a nezatěžovalo dál občany, kteří se budou sami potýkat s nárůstem cen energií a dalších věcí,“ podotkl Sekula.

Finanční strop překročí letos i příští rok

„Vnímáme stav hospodaření města jako celek a doporučujeme proto stanovit limit dotace města na veřejnou dopravu na 100, nebo 120 milionů korun ročně a podle toho upravit jízdné nebo jiné položky výdajů,“ navrhl zastupitel za opoziční hnutí Zlín 21 Čestmír Vančura.

Zlínští radní si už dříve stanovili finanční strop 150 milionů korun, který však bude překročen letos o 13 milionů a příští rok o již zmíněných téměř 30 milionů.

Pokud jde o Otrokovice, ty otázku jízdného v městské radě ještě neřešily. Ovšem podle místostarosty Oldřicha Wilczynského bude postoj města stejný jako ve Zlíně. „Měli bychom se Zlínem držet při sobě a současně netrestat lidi za něco, za co nemůžou. Když se vrátí do MHD, výnosy z ní se zvýší,“ věří Wilczynski.

Dvanáct korun stojí základní jízdné také v Uherském Hradišti a ve Vsetíně, v Kroměříži je to o korunu více. O zdražování městské hromadné dopravy tam zatím neuvažují.

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tečka za Šmoulím městem. Vznikne zde průchozí atrium pro gastro, dílny i koncerty

12. června 2024  14:20

Variabilní a unikátní projekt. Tak označuje zlínská radnice vítězný návrh na proměnu Šmoulího...

Ťuknout na mobil a jízdné se počítá. Nová aplikace sama vybere výhodný tarif

18. června 2024  15:14

Jako první v republice představí Zlínský kraj novou aplikaci Fairtiq určenou pro cestování veřejnou...

Kvůli vystěhovaným Romům se chce Vsetín dovolávat práva ve Štrasburku

18. června 2024  13:36

V kauze vystěhovaných Romů podá Vsetín stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku....

Zlín letos zaplatí oddílům sportoviště, větším klubům i příští roky

18. června 2024  8:28

Město Zlín rozdělí mezi sportovní organizace 60 milionů korun. A většině z nich slíbilo podporu...

Zlínský kouč Červenka o postupu nemluví. Nejdřív musíme stabilizovat kádr

17. června 2024  15:38

Zatímco v průběhu jarní části, kdy fotbalisté Zlína marně usilovali o udržení prvoligové...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...