Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Bývalé JZD se mění na muzeum v přírodě, bude z něj tahák na turisty

  10:14
Unikátní areál hospodářského dvora v Rymicích na Kroměřížsku mění nákladná rekonstrukce na mimořádné muzeum v přírodě. Po pracích za více než 129 milionů korun se sem první návštěvníci dostanou v roce 2022.

Historickému areálu v Rymicích se vrací tvář dávných časů, muzeum jej bude využívat jako depozitář, přitáhnout sem chce také turisty. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ještě před rokem by areál v těsné blízkosti rymické tvrze neměl čím zaujmout. Tři navzájem spojené rozpadající se podlouhlé budovy. Nic, co by připomínalo historicky hodnotnou památku. Spíše jen opuštěné socialistické družstvo ponechané vlastnímu osudu.

Teď to tady vypadá docela jinak: objekty začínají znovu zářit, pohybují se tu dělníci a stavební technika a celému hospodářskému dvoru se vrací kouzlo dávných časů. Už brzy se stane srdcem výjimečného rymického muzea v přírodě. Lákadlem pro turisty i důležitým zázemím Muzea Kroměřížska, které památky v obci nedaleko Holešova spravuje.

„Rymice jsou pro nás zásadní. Muzeum dělalo v areálu hospodářského dvora některé úpravy už v osmdesátých letech, ale kvůli nedostatku peněz se tehdejší plány nepodařilo dotáhnout,“ vysvětluje ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková.

Na hospodářských staveních se výrazně podepsalo, že za minulého režimu sloužila jednotnému zemědělskému družstvu. Po revoluci pak zůstala v havarijním stavu. Když před několika lety začala padat střecha jedné z budov, byl nejvyšší čas zasáhnout.

„Naštěstí se podařilo získat evropskou dotaci, bez níž bychom se do takového projektu nemohli pustit,“ vysvětluje ředitelka.

Práce, které vyjdou na víc než 129 milionů korun, jsou zhruba v polovině. Stavební firma tu skončí na podzim příštího roku, pak se začne s vybavováním interiérů. Návštěvníkům se zrekonstruované prostory otevřou na začátku sezony v roce 2022.

Stavbaři v první fázi udělali statické zabezpečení budov a nyní pracují na prostorech, které bude využívat muzeum. Místa, kde se ještě před pár desítkami let tísnil u koryt dobytek, se tak postupně mění ve velké otevřené depozitáře a výstavní prostory.

„Při rekonstrukci respektujeme dobovost. Otvory oken, dveří, použité materiály i barevné řešení konzultujeme s památkovou péčí,“ popsal stavbyvedoucí z holešovské společnosti RAPOS Radim Barták.

Objekt podle něj nebyl odkanalizovaný a trpěl na značnou vlhkost, po opravách však bude vhodný k užívání.

Změn se dočká i nádvoří mezi budovami. „Také tady počítáme s použitím dobových materiálů. Vzniknou mlatové a žulové komunikace, zatravněné odpočinkové zóny a doplňková zeleň,“ informoval Barták.

Místní není jen větrný mlýn

Ve vnitřku tří budov spojených ve tvaru písmene U budou velké otevřené prostory. Jeden z objektů vytvoří zázemí pro etnografický depozitář, v němž budou uloženy i některé velké historické stroje.

„Ze zemědělských strojů to budou například mlátičky, fukary, pluhy, žebřiňáky, secí stroje,“ přiblížila projektová manažerka muzea Petra Smetánková. Tyto exponáty jsou dosud provizorně uložené v objektu staré konírny.

V další části budou mít zázemí archeologové – přemístí se sem artefakty nalezené při výzkumech, vzniknou nová pracoviště.

„Pro muzeum to bude ohromná úleva, protože aktuálně máme zhruba dva tisíce banánových krabic s archeologickými nálezy uložených v Olomouci, kde za to platíme nájem,“ zmínila Miláčková.

Zatímco depozitáře budou sloužit pro uchování sbírkových předmětů a nebudou přístupné veřejnosti, návštěvníkům bude určena prostřední část areálu. Vznikne zde zázemí, kde budou moci lidé čekat na prohlídkové trasy, součástí bude informační kiosek a k vidění bude i stálá expozice Od klásku ke kvásku.

Cílem je, aby celý areál navazoval na ostatní rymické památky a odkazoval na poutavé příběhy z běžného života našich předků. Přestože totiž rymické muzeum v přírodě není tak známé jako například to v Rožnově pod Radhoštěm, je svým způsobem unikátní.

„Rymice jsou výjimečné v tom, že takřka všechny stavby zůstaly na svých původních místech. Nejsou sem převezené odjinud, jako je tomu například právě v Rožnově,“ vyzdvihuje ředitelka muzea. „Jedinou výjimkou je větrný mlýn, který sem byl přesunut z nedalekých Bořenovic.“

Zdejší budovy mají navíc zajímavou historii. Zatímco původně barokní areál hospodářského dvora je z 18. století, přilehlá tvrz tu stála už na začátku 16. století. Jeden z jejích nejznámějších majitelů byl Albrecht z Valdštejna, který jej získal sňatkem s Lukrécií Nekšovou z Landeku. Od poloviny 17. století vlastnili rymické panství po 120 let olomoučtí jezuité, poté se majitelé z řad šlechty střídali.

„Je tu krásně vidět, jak tehdejší vrchnost na Moravě hospodařila. Nešlo jen o dvůr a tvrz, ale byla tu například i sýpka či palírna. Ve tvrzi v 19. století začal fungovat cukrovar se silem, sklepy sloužily jako sklad zeleniny,“ líčí Miláčková.

Sýpku opraví obec

Starobylou atmosféru dotváří i několik původních chaloupek z přelomu 18. a 19. století, které jsou rozesety po okolí. Čtyři z nich jsou součástí vesnické památkové rezervace, včetně někdejší panské kovárny se zahradou věnovanou tématu včel.

Celý komplex muzeum využívá i pro nejrůznější školní programy, které se mimo historii věnují právě například včelám či bylinkám.

„Výhodou je, že se naučné programy mohou odehrávat venku, což je vhodné zejména při současné epidemické situaci. A věříme, že po rekonstrukci budeme těch programů moct nabídnout víc,“ dodává ředitelka.

V těsné blízkosti tvrze zůstává ještě jedna zchátralá budova. Někdejší sýpka, již má ve vlastnictví obec, se však v dohledné době také dočká rekonstrukce.

„Příští rok budeme mít projektovou dokumentaci, rádi bychom, aby tu vznikl multifunkční kulturní sál a zázemí pro nejrůznější společenské aktivity,“ plánuje starosta Rymic Martin Bartík.

Ten si pochvaluje už současnou opravu muzejních prostor, výrazně podle něj zkrášlí centrum obce a pomůže do Rymic dostat více návštěvníků.

  • Nejčtenější

Někdo srazil autem dívky na přechodu a ujel, hledá se řidič i svědci

Policie hledá svědky nehody, při které ráno srazil osobní vůz řízený neznámým člověkem dvě mladistvé dívky na přechodu...

Obří vysílač v Topolné po 70 letech utichl, obce jej chtějí zachránit

Český rozhlas hodlá odstranit ikonický vysílač v Topolné. Obce ho chtějí na seznam technických památek. Přeladit rádio...

Sesuv půdy na Vsetínsku na osm týdnů uzavřel železniční trať na Slovensko

Sesuv půdy zastavil dopravu na železnici v úseku Valašská Polanka – Horní Lideč na Vsetínsku. Od soboty tady začne...

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Nález v klášteře na Velehradě, záchrana gotického domu v Žatci či obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru. Už poosmé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nelegální pálení alkoholu je ve Zlínském kraji běžné, neodradí ani pokuty

Desetina destilátů vzniká podle celníků načerno. Stát tak přichází o statisíce korun. Bojovat proti nelegálnímu pálení...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Potrvá dlouho, než se život do Bečvy vrátí naplno, říká hospodář

Řeka Bečva má obrovský potenciál, tvrdí hospodář Českého rybářského svazu pro Moravu a Slezsko Jan Hloušek. „Ryby se v...

Nejdřív kardiostimulátor, potom porod. Ve Zlíně provedli raritní zákrok

Lékaři ve zlínské Baťově nemocnici provedli zcela ojedinělou operaci, při níž mladé ženě aplikovali kardiostimulátor,...

Muzeum má za sebou nejdražší nákup obrazů, zatím ukazuje čtyři díla

Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně má republikový primát. Vlastní největší sbírku malířky Jaroslavy Hýžové (1915–1992)....

Nelegální pálení alkoholu je ve Zlínském kraji běžné, neodradí ani pokuty

Desetina destilátů vzniká podle celníků načerno. Stát tak přichází o statisíce korun. Bojovat proti nelegálnímu pálení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...