Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bývalé JZD se mění na muzeum v přírodě, bude z něj tahák na turisty

  10:14
Unikátní areál hospodářského dvora v Rymicích na Kroměřížsku mění nákladná rekonstrukce na mimořádné muzeum v přírodě. Po pracích za více než 129 milionů korun se sem první návštěvníci dostanou v roce 2022.
Historickému areálu v Rymicích se vrací tvář dávných časů, muzeum jej bude...

Historickému areálu v Rymicích se vrací tvář dávných časů, muzeum jej bude využívat jako depozitář, přitáhnout sem chce také turisty. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ještě před rokem by areál v těsné blízkosti rymické tvrze neměl čím zaujmout. Tři navzájem spojené rozpadající se podlouhlé budovy. Nic, co by připomínalo historicky hodnotnou památku. Spíše jen opuštěné socialistické družstvo ponechané vlastnímu osudu.

Teď to tady vypadá docela jinak: objekty začínají znovu zářit, pohybují se tu dělníci a stavební technika a celému hospodářskému dvoru se vrací kouzlo dávných časů. Už brzy se stane srdcem výjimečného rymického muzea v přírodě. Lákadlem pro turisty i důležitým zázemím Muzea Kroměřížska, které památky v obci nedaleko Holešova spravuje.

„Rymice jsou pro nás zásadní. Muzeum dělalo v areálu hospodářského dvora některé úpravy už v osmdesátých letech, ale kvůli nedostatku peněz se tehdejší plány nepodařilo dotáhnout,“ vysvětluje ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková.

Na hospodářských staveních se výrazně podepsalo, že za minulého režimu sloužila jednotnému zemědělskému družstvu. Po revoluci pak zůstala v havarijním stavu. Když před několika lety začala padat střecha jedné z budov, byl nejvyšší čas zasáhnout.

„Naštěstí se podařilo získat evropskou dotaci, bez níž bychom se do takového projektu nemohli pustit,“ vysvětluje ředitelka.

Práce, které vyjdou na víc než 129 milionů korun, jsou zhruba v polovině. Stavební firma tu skončí na podzim příštího roku, pak se začne s vybavováním interiérů. Návštěvníkům se zrekonstruované prostory otevřou na začátku sezony v roce 2022.

Stavbaři v první fázi udělali statické zabezpečení budov a nyní pracují na prostorech, které bude využívat muzeum. Místa, kde se ještě před pár desítkami let tísnil u koryt dobytek, se tak postupně mění ve velké otevřené depozitáře a výstavní prostory.

„Při rekonstrukci respektujeme dobovost. Otvory oken, dveří, použité materiály i barevné řešení konzultujeme s památkovou péčí,“ popsal stavbyvedoucí z holešovské společnosti RAPOS Radim Barták.

Objekt podle něj nebyl odkanalizovaný a trpěl na značnou vlhkost, po opravách však bude vhodný k užívání.

Změn se dočká i nádvoří mezi budovami. „Také tady počítáme s použitím dobových materiálů. Vzniknou mlatové a žulové komunikace, zatravněné odpočinkové zóny a doplňková zeleň,“ informoval Barták.

Místní není jen větrný mlýn

Ve vnitřku tří budov spojených ve tvaru písmene U budou velké otevřené prostory. Jeden z objektů vytvoří zázemí pro etnografický depozitář, v němž budou uloženy i některé velké historické stroje.

„Ze zemědělských strojů to budou například mlátičky, fukary, pluhy, žebřiňáky, secí stroje,“ přiblížila projektová manažerka muzea Petra Smetánková. Tyto exponáty jsou dosud provizorně uložené v objektu staré konírny.

V další části budou mít zázemí archeologové – přemístí se sem artefakty nalezené při výzkumech, vzniknou nová pracoviště.

„Pro muzeum to bude ohromná úleva, protože aktuálně máme zhruba dva tisíce banánových krabic s archeologickými nálezy uložených v Olomouci, kde za to platíme nájem,“ zmínila Miláčková.

Zatímco depozitáře budou sloužit pro uchování sbírkových předmětů a nebudou přístupné veřejnosti, návštěvníkům bude určena prostřední část areálu. Vznikne zde zázemí, kde budou moci lidé čekat na prohlídkové trasy, součástí bude informační kiosek a k vidění bude i stálá expozice Od klásku ke kvásku.

Cílem je, aby celý areál navazoval na ostatní rymické památky a odkazoval na poutavé příběhy z běžného života našich předků. Přestože totiž rymické muzeum v přírodě není tak známé jako například to v Rožnově pod Radhoštěm, je svým způsobem unikátní.

„Rymice jsou výjimečné v tom, že takřka všechny stavby zůstaly na svých původních místech. Nejsou sem převezené odjinud, jako je tomu například právě v Rožnově,“ vyzdvihuje ředitelka muzea. „Jedinou výjimkou je větrný mlýn, který sem byl přesunut z nedalekých Bořenovic.“

Zdejší budovy mají navíc zajímavou historii. Zatímco původně barokní areál hospodářského dvora je z 18. století, přilehlá tvrz tu stála už na začátku 16. století. Jeden z jejích nejznámějších majitelů byl Albrecht z Valdštejna, který jej získal sňatkem s Lukrécií Nekšovou z Landeku. Od poloviny 17. století vlastnili rymické panství po 120 let olomoučtí jezuité, poté se majitelé z řad šlechty střídali.

„Je tu krásně vidět, jak tehdejší vrchnost na Moravě hospodařila. Nešlo jen o dvůr a tvrz, ale byla tu například i sýpka či palírna. Ve tvrzi v 19. století začal fungovat cukrovar se silem, sklepy sloužily jako sklad zeleniny,“ líčí Miláčková.

Sýpku opraví obec

Starobylou atmosféru dotváří i několik původních chaloupek z přelomu 18. a 19. století, které jsou rozesety po okolí. Čtyři z nich jsou součástí vesnické památkové rezervace, včetně někdejší panské kovárny se zahradou věnovanou tématu včel.

Celý komplex muzeum využívá i pro nejrůznější školní programy, které se mimo historii věnují právě například včelám či bylinkám.

„Výhodou je, že se naučné programy mohou odehrávat venku, což je vhodné zejména při současné epidemické situaci. A věříme, že po rekonstrukci budeme těch programů moct nabídnout víc,“ dodává ředitelka.

V těsné blízkosti tvrze zůstává ještě jedna zchátralá budova. Někdejší sýpka, již má ve vlastnictví obec, se však v dohledné době také dočká rekonstrukce.

„Příští rok budeme mít projektovou dokumentaci, rádi bychom, aby tu vznikl multifunkční kulturní sál a zázemí pro nejrůznější společenské aktivity,“ plánuje starosta Rymic Martin Bartík.

Ten si pochvaluje už současnou opravu muzejních prostor, výrazně podle něj zkrášlí centrum obce a pomůže do Rymic dostat více návštěvníků.

  • Nejčtenější

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hospodám vadí rostoucí poplatky pro OSA, volí raději instore rádia a web

15. dubna 2024  9:19

Poplatky, které musí od letošního roku platit Ochrannému svazu autorskému (OSA) a Intergramu za...

Prezidenta Pavla na Valašsku vítali slivovicí, vyzkoušel si ohýbání dřeva

16. dubna 2024  5:15,  aktualizováno  21:05

Prezident Petr Pavel je na dvoudenní návštěvě ve Zlínském kraji. Postupně navštíví čtyři okresy,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Doprava u Starého Hrozenkova stojí, nehoda tří kamionů uzavřela tah na Slovensko

23. dubna 2024  6:14

Kvůli nehodě tří kamionů u obce Komňa mezi Bystřicí pod Lopeníkem a Starým Hrozenkovem na...

Vsetín - Kladno 3:4. Rytíři dvakrát otočili skóre a zůstávají v extralize

22. dubna 2024  17:50,  aktualizováno  21:05

Hokejisté Kladna budou patřit i v následující sezoně mezi extraligovou elitu. V baráži se Vsetínem...

Méně aut i nový vodní prvek. Náměstí v Uherském Hradišti se po letech změní

22. dubna 2024  16:09

Než bude všechno hotovo, potrvá to ještě několik let. Nicméně nová podoba Masarykova náměstí v...

Neoprávněně si snižovali daně, viní obžaloba další lidi a firmy z rally

22. dubna 2024  12:11

Zlínský soud se bude zabývat dalšími daňovými úniky, které souvisejí s automobilovými závody....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...