Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo obřího průplavu mohou kolem řeky Moravy vyrůst domy či cesty

  8:34
Velké plochy poblíž řeky Moravy jsou ve Zlínském kraji už mnoho let blokované, protože tam stát uvažoval o výstavbě kanálu Dunaj–Odra–Labe. Současná vláda ale záměr definitivně poslala k ledu. Rozhodnutí vítají města, obce, ekologové i zástupci Baťova kanálu, který by musel částečně ustoupit obřímu průplavu.
Obří koridor měl z části kopírovat řeku Moravu.

Obří koridor měl z části kopírovat řeku Moravu. | foto: Viktor Krus

„Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V okolí řeky Moravy jsou spokojení. „Mám z toho radost. Už dlouhou dobu rozvoj Starého Města blokuje územní rezerva kvůli této stavbě,“ reagoval starosta Starého Města Martin Zábranský (STAN).

Město trápí například to, že mezi ním a sousedním Uherským Hradištěm vede jen jeden silniční most přes řeku Moravu. Nová cesta už je ale v plánu, měla by vést ze Starého Města přes Jaktáře v Uherském Hradišti a napojit se i na dálnici D55. A vzhledem k tomu, že kolem řeky jsou blokovaná území, uvažovalo se o mnohem větším mostě přes řeku, než jaký bude nutné budovat teď.

„S rozvojem automobilové dopravy budeme nové překlenutí řeky nutně potřebovat. Teď můžeme v přípravách pokračovat intenzivněji,“ nastínil Zábranský.

Baťův kanál bude mít další přístav, cesta k jeho stavbě se zkrátila

Ve Starém Městě navíc chtějí příští rok začít budovat velké lagunové přístaviště na Baťově kanále, který je přínosný s ohledem na turistický ruch. Ten mohl průplav Dunaj–Odra–Labe (DOL) ohrozit. „Je rozdíl, když plujete po řece, nebo průplavem, kde míjíte velké tankery,“ zmínil Zábranský.

V územním plánování jsou pozemky zatím blokovány

Ve Zlínském kraji měl průplav vést od Kroměříže po Ostrožskou Novou Ves a měl být dlouhý zhruba 50 kilometrů. Zčásti by takřka kopíroval řeku Moravu a pojal by Baťův kanál, který by se v úseku mezi Spytihněví a Starým Městem přeložil západním směrem.

„Víme, že mezi starosty podél Baťova kanálu je spousta odpůrců D-O-L, ale nikdy jsme nedělali anketu, abychom zjistili, jak to ve skutečnosti je,“ zmínil ředitel společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek. „Také jsme nezaznamenali během dlouhé doby plánování D-O-L žádnou racionální odbornou diskusi. Spíše jsme to vnímali jako zákopovou válku příznivců a odpůrců,“ doplnil.

Mezi odpůrce patří starostové, kteří k tomu mají své důvody. Ve Spytihněvi je pro průplav vymezený koridor široký 200 metrů, kde platí stavební uzávěra. Výhledově by tam přitom mohly vyrůst rodinné domy. Kvůli průplavu by tam také zanikl Baťův kanál s kotvištěm.

Od Spytihněvi po Staré Město má plánovaný průplav Dunaj-Odra-Labe vést mezi...

„Jsme rádi, že padlo rozhodnutí a nejistota končí. Nicméně po rozhodnutí vlády to ještě musí dostat Zlínský kraj do svých zásad územního rozvoje, teprve pak to dostaneme do svých územních plánů,“ upozornil starosta Spytihněvi Vít Tomaštík. „Není to tak, že bychom tam mohli zítra něco postavit.“

V Zásadách územního rozvoje Zlínského kraje je pro průplav vymezený koridor. Teprve až bude po jeho další změně odstraněný, mohou si pozemky odblokovat města a obce. Změny by měl kraj projednat přibližně za rok. „Pak by se mohly obce dostat ke svým pozemkům,“ naznačila mluvčí krajského úřadu Soňa Ličková.

K plánům na obří kanál Dunaj-Odra-Labe mají obce výhrady

V Napajedlích jsou nedaleko řeky Moravy blokované zemědělské pozemky soukromníků, kteří s nimi nemůžou nakládat. Přitom jde o zajímavé území mezi řekou a hlavní silnicí.

„Myslím si, že je to správné rozhodnutí (vlády), které uvolní zakonzervovaný prostor. Do budoucna to může být pro město pozitivní,“ poznamenal napajedelský starosta Robert Podlas.

Megalomanský projekt, míní starostové

Většina oslovených starostů se zmiňuje o průplavu D-O-L jako o megalomanském projektu, u něhož měli pochybnosti, že by se mohl realizovat. A hovoří o jeho možných negativních dopadech na životní prostředí.

V Otrokovicích jsou blokované pozemky u řeky poblíž lokálního biocentra. A dost možná by ve městě vyrostl velký přístav, což se tamnímu vedení také nelíbilo.

„Jde ale hlavně o to, že by došlo k nevratnému poškození přírodních lokalit. Zásahy člověka do přírodního dění nebývají ideální,“ míní starostka Otrokovic Hana Večerková.

Obavy rovněž měli přímo ekologové. „Projekt D-O-L by vyžadoval více než 30 plavebních komor a výrazný zásah do vodního režimu krajiny. K přírodě šetrnější dopravu by nenabídl a zároveň by z krajiny odváděl vodu,“ sdělil mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.

Ekologové se ale současně obávají i toho, že na dosud blokovaná území blízko řeky se mohou dostat developeři, kteří nebudou brát velké ohledy na životní prostředí.

„Obce nejsou připraveny čelit tlaku na budoucí využití územních rezerv,“ domnívá se Marie Dostálová z organizace Arnika. Ta proto zorganizuje pět seminářů pro samosprávy, do nichž územní rezerva zasahovala.

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

Ve Zlínském kraji mají první obchod bez obsluhy, je šancí pro další obce

10. června 2024  12:02

V Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku otevřeli první automatizovanou prodejnu na východní Moravě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

První hrad ve Zlíně měl stát na záhadném kopci. Legenda nebyla vymyšlená

9. června 2024  10:08

Měl dvě kulaté věže, zdi tlusté na dva sáhy a tři poschodí. Tak zřejmě vypadal hrad, který před...

Obyčejný hoch, co skončil v koncentráku. Děti se učily o Židech netradičně

16. června 2024  9:17

Muzeum Kroměřížska spustilo novinku, učí školáky o životě Židů takzvanou badatelskou výukou. Děti...

Mlynář dokázal otočit celý mlýn podle směru větru, reguloval i jeho sílu

15. června 2024  15:04

Svým chraplavým hlasem, způsobem vyprávění i dobovým oblečením působí tak přirozeně, jakoby se v...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Na Kroměřížsku našli pohřešovanou seniorku s Alzheimerem, je v péči lékařů

14. června 2024  17:43,  aktualizováno  19:21

Policie pátrala po seniorce ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku. Seniorka odešla z domu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...