Baťův mrakodrap má bronzový model starého Zlína, patří k největším v Evropě

  18:17aktualizováno  18:17
Obrovský bronzový model města s miniaturami typických zlínských budov je jednou z dominantních novinek v podobě Baťova mrakodrapu. Objemná atrakce je umístěná na terase 21. budovy továrního areálu. Celkem prošlo sídlo kraje úpravami za 84 milionů korun.

Bronzový model města o rozměrech 5 krát 3 metry je umístěný na terase mrakodrapu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Baťovský domek měří 1,5 centimetru, mrakodrap jich má necelých deset a kostel sv. Filipa a Jakuba a Baťův památník by se vešly do dlaně. 

Obrovský bronzový model o velikosti 5 krát 3 metry vznikal déle než rok a je jednou z výrazných změn v podobě Baťova mrakodrapu.

Připomíná, jak Zlín vypadal v 50. letech. Tedy v době, kdy se stavěly jedny z posledních budov projektovaných firmou Baťa.

„Jeho vytvoření byl složitý a komplikovaný proces. Je to jeden z největších bronzových modelů ve střední Evropě vyrobený touto technologií,“ řekl designér Jan Pavézka ze zlínské architektonické kanceláře ellement architects.

Autoři modelu museli sesbírat informace o podobě budov, pak objekty vymodelovat a nechat vytisknout na deseti 3D tiskárnách. Teprve poté se dostal do umělecké slévárny.

„Snažili jsme se do modelu dostat všechny objekty a budovy, které v té době existovaly. Používali jsme fotografie z vojenského mapování města kolem roku 1950 a kontrolovali jsme je s podobou ulic z fotografií a materiálů nalezených různě po archivech,“ doplnil Pavézka.

Fotogalerie

Návštěvníci mrakodrapu tak uvidí různé formy baťovských domků, továrních budov, nemocnici či například i první cihlové bytovky na Obecinách, které sice patří do poválečné éry, ale ještě jsou spojené s architektem Vladimírem Karfíkem.

Bronzový odlitek vznikal v umělecké slévárně v Horní Kalné u Vrchlabí.

„Používáme metodu ztraceného vosku, což je nejpřesnější způsob vytváření odlitků. Je to velmi stará technika, kterou používali staří Egypťané 2 500 let před naším letopočtem,“ poznamenal Michal Horák ze slévárny.

Model vznikal vzhledem ke své velikosti postupně po dvanácti dílech. Na základě modelu z 3D tiskárny udělali ve slévárně negativní formu ze silikonu a sádry, do ní nanesli horký vosk a vypálili v peci o teplotě asi 600 stupňů Celsia. Během té doby se vosk vypařil a zůstala pevná vypálená forma, do které nalili bronz o teplotě 1 200 stupňů.

Hotový model se musel do Zlína dopravit ve dvou částech o celkové hmotnosti přes půl tuny. Na vyhlídkovou terasu mrakodrapu ho vyvezla Baťova kancelář. Do jiných výtahů by se totiž nevešel.

Úpravy sídla krajského úřadu stály 84 milionů korun. Na zpřístupněné terase mrakodrapu mají turisté k dispozici dalekohledy podobné těm na amerických mrakodrapech. Nasměrované jsou na zlínské dominanty.

Modernizace se dotkla také výtahů, páternosteru, podlah, vstupu do budovy nebo osmého patra stylizovaného do podoby 40. let. V něm je nově umístěna busta Jana Antonína Bati od akademického sochaře Radima Hankeho stojící naproti busty Tomáše Bati.

Ve druhé etáži vytvořil režisér Tomáš Luňák krátký animovaný film o Karfíkovi, který je autorem projektu Baťova mrakodrapu.

Všechny novinky jsou součástí prohlídkové trasy a jsou přístupné zdarma.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz