Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic, říká lídr lidovců

  19:00aktualizováno  19:00
MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Aleš Dufek, lídrem kandidátky KDU-ČSL.

Lídrem kandidátky KDU-ČSL pro komunální volby ve Zlíně je právník Aleš Dufek. | foto: MAFRA

Před rokem 2010 se věnoval pouze advokátské praxi. Teď se Aleš Dufek chystá do třetích komunálních voleb a opět za jinou stranu, tentokrát za lidovce. Předtím kandidoval nejprve za STAN, poté za hnutí Zlín 21 na společné kandidátce s KDU-ČSL.

„Lidé to mohou chápat jako převlékání dresů a budu jim rozumět, že je pro ně takový proces při pohledu zvenku nepochopitelný. Na druhou stranu to beru jako důkaz toho, že jsem se dokázal prosadit už ve třech politických formacích,“ říká 44letý Dufek.

Jak byste ale voličům takové změny vysvětlil?
Ve skutečnosti jde pouze o můj vývoj. V roce 2010 jsem byl stejně naivní jako spousta lidí, kteří vstupují do politiky s tím, že všechno změní, a myslí si, že jsou nejlepší. V průběhu prvního volebního období jsem se posunoval názorově k lidovcům, s nimiž jsme byli v koalici. Tehdy se ale zastupitelský klub TOP 09 a STAN skoro rozpadl a mnoho zastupitelů bylo bezprizorních. Tak jsem založil lokální sdružení Zlín 21. V roce 2014 nám pomohlo spojení s lidovci, za něž jsem pak kandidoval do Senátu a do krajského zastupitelstva. Potom jsem do KDU-ČSL stejně vstoupil.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES.cz přináší před komunálními volbami (5. a 6. října) rozhovory se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín): „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín): „Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21): „Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín): „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN): „Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL)

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých)

Stanislav Remeš (KSČM)

Stanislav Skála (SPD)

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)

Miroslav Chalánek (ODS)

Roman Kaňovský (ANO)

Pozn.: Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Jak byste coby opoziční zastupitel zhodnotil čtyřleté fungování koalice hnutí STAN a ANO?
STAN paradoxně nesmírně uškodilo jasné vítězství ve volbách v roce 2014 (STAN získal 30 procent hlasů – pozn. red.). Začali mít pocit, že tady budou navěky. Celkem pochopitelně po takovém výsledku zmírníte tempo práce. Usnete. STAN si vybral do koalice tehdejšího politického nováčka, hnutí ANO. Jeho lidé první rok dva pouze zjišťovali, jak město funguje. Tak vznikla zvláštní symbióza – ani jedno hnutí nikam nespěchalo. Kvůli tomu se ve Zlíně za poslední čtyři roky neudělalo téměř nic.

V letech 2010–14 jste byl náměstek primátora Adámka. Opravdu máte pocit, že tehdejší koalice, již vedl také STAN, pracovala více než ta současná?
Myslím si, že jsme měli vyšší pracovní tempo. Dokončili jsme některé dříve připravené projekty, jako byla úprava Gahurova prospektu, parku Komenského nebo podchodu na náměstí Práce. Udělaly se i další věci. Teď se jen opravila Mostní ulice a přestavuje se Památník Tomáše Bati. Teď není nachystaný téměř žádný projekt.

Radnice ale nedávno vypsala architektonickou soutěž na přestavbu náměstí Míru a chystá také modernizaci tržiště Pod Kaštany.
Od soutěže k realizaci je ještě hodně daleko. Myslím si, že se to v příštích čtyřech letech neudělá. Pokud jde o tržiště, tak to už mělo být upravené, ale stále není jasné ani to, kdy se začne.

Aleš Dufek

Narodil se v roce 1973. Vystudoval právnickou fakultu v Brně a od roku 1997 působí v advokacii. Byl předsedou Matice svatohostýnské. V roce 2010 se stal za hnutí STAN, jehož byl členem, náměstkem primátora. Poslední čtyři roky je opozičním zastupitelem, nejprve za hnutí Zlín 21, teď za lidovce. Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho koníčky patří stolní tenis a turistika.

V programu slibujete i zúžení památkové zóny ve Zlíně. Jakou máte konkrétní představu?
Obyvatelům baťovských čtvrtí vadí přísné podmínky památkářů, které jim při rekonstrukcích objektů zvyšují výdaje. Památková zóna by se mohla začít zmenšovat na Zálešné a Podvesné, kde je situace jednodušší a přehlednější než na Letné či Lesní čtvrti. Tam by bylo třeba postupovat ulice po ulici, dům po domu. Další věcí jsou špatné cesty v těchto lokalitách a také to, že na nich lidé parkují auta tak, že tam snad ani nemůže projet hasičský vůz. Snažil bych se dostat auta z ulic na pozemky u domků, i když se to asi u tamních lidí nesetká s velkým ohlasem.

Chcete revitalizovat vodní plochy ve Zlíně. Můžete to upřesnit?
Máme na mysli Kudlovskou přehradu. V její jižní části, kde přitéká potok, by mohl vzniknout příjemný parčík. Brání tomu ale loď, v níž bývala restaurace. Pokud by odsud zmizela, město by se s Povodím Moravy na úpravách snadno dohodlo.

Jak ji ovšem chcete z přehrady dostat, když jejím vlastníkem je soukromý majitel?
Třeba by ji mohlo koupit město, podle mě jiná možnost není. Odvoz lodě není levná záležitost.

Navrhujete rovněž to, aby magistrát koupil dlouhá léta chátrající koupaliště Riviéra v Malenovicích, které spoluvlastní bývalý radní za ODS Zdeněk Blažek.
To je stejný případ. Koupaliště tam může chátrat a hyzdit okolí další desítky let. A toto léto vidíme, že je každá vodní plocha dobrá.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Město ale už před lety koupilo od Blažka Zelené koupaliště, jež bylo ve špatném stavu. Proč by mělo sanovat neúspěšné podnikatelské aktivity?
A kdo jiný? Před 25 lety jsme si mysleli, že soukromníci všechno vyřeší. Nestalo se. Stát je čím dál tím víc zkostnatělý. Zbývají pouze obce, které mají nějakou akceschopnost. Ale pokud máte lepší řešení, sem s ním, jsem pak ochoten svůj názor okamžitě změnit.

V programu máte také výstavbu bytů, podporu sociální oblasti, revitalizaci parků, rekonstrukci zámku či budovy bývalého soudu. Stejné věci však nabízejí i jiné strany, ne?
Programy se moc neliší. Naše přidaná hodnota je v tom, že jsme schopni to realizovat, protože KDU-ČSL je v kraji dominantní strana (lidovci vyhráli poslední krajské volby – pozn. red.). A s krajem je třeba na větších investicích spolupracovat.

Podobně jako některé jiné strany hodláte přispívat na narozené dítě, konkrétně dvěma tisíci korunami. Hodláte zavést i MHD zdarma pro seniory a děti. Nezaplatí ale všechny slevy a příspěvky lidé ze svých daní?
Situace ve Zlíně připomíná jižní italská města, kde kličkujete mezi auty. V moderních evropských metropolích je ale doprava v centru minimální. Zaměřují se tam na téměř luxusní městskou hromadnou dopravu za málo peněz, protože se to vyplatí. Jak z hlediska ekologie, tak proto, že se výrazně zlepší dopravní situace v centru. Pokud jde o příspěvek na narozené děti, tak by ročně šlo třeba o 800 tisíc korun, což není závratná suma.

Dotazník pro lídra

1. Co je hlavní problém Zlína?
Jednoznačně doprava a parkování. Všichni lidé, kteří do Zlína přijíždějí z jiných měst, se podivují nad stavem naší dopravní infrastruktury. Musí se hlavně rychle udělat dopravní terminál.

2. Jak proměnit náměstí Míru?
Za osm let, co jsem v politice, jsem se už naučil, že architektonická soutěž je pro veřejný prostor nezbytná. Nechal bych se tedy překvapit odborníky, jaké návrhy předloží. V tomto případě nejde o nějakou moji představu. Náměstí Míru bych ale proměnil až ve chvíli, kdy bude jasné, jakou podobu bude mít prostor kolem nedalekého zámku.

3. Co by mělo vzniknout na místě po torzu na Jižních Svazích?
Navrhujeme tam sportovně-společenské centrum, v Praze či v Brně vznikají na sídlištích podobné stavby. Šlo by o velké kryté sportoviště, kolem něhož by mohly být obchody, služby, podzemní parkoviště či kancelář města.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Ano. Otázka je, za jakých podmínek. Pokud jde o hokejový stadion, tak by město mělo od spolku, který je majitelem stadionu, převzít i extraligovou licenci. Po převzetí fotbalového stadionu by se mohla udělat jeho dílčí rekonstrukce, není nutné ho s ohledem na návštěvnost zápasů dobudovávat.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Kdyby to někdo věděl, tak by měl dostat Nobelovu cenu za ekonomii. Kolem vodáren je vedena řada soudních sporů, takže na mnoho let dopředu se s tím moc nebude dát dělat.

Autor:
  • Nejčtenější

Sklárny v Karolince končí, s nimi zanikne i téměř 160 let tradice

Firma Crystalex CZ uzavírá provoz skláren v Karolince na Vsetínsku. V pátek 31. července 2020 tak skončí tradice stará...

Po šesti letech se otevírá obnovený Libušín, uvnitř jsou tři hasicí systémy

Dřevěná útulna Libušín, kterou před šesti lety zničil mohutný požár, se znovu otevírá veřejnosti. Jednu z dominant...

Čechmánka soud dvakrát zprostil obžaloby, teď mu opět hrozí vězení

Přestože zlínský soud loni v březnu zprostil obžaloby Romana Čechmánka stíhaného za podvod, bývalému hokejovému...

Cicilia se za Slovácko trefil i ve třetím zápase, Pardubice začaly prohrou

Útočník Rigino Cicilia z fotbalového Slovácka skóroval i ve třetím utkání letní přípravy. Pětadvacetiletý rodák z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabarikádovaný nájemník mířil na policisty mečem a nabitou kuší

Násilím museli vstoupit policisté do bytu v Kroměříži, jehož majitelka chtěla vystěhovat nájemníka. Muž se...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Recidivista napadl ozbrojeného seniora, za tři dny se vrátil za mříže

Za mříže se bleskově vrátil dvanáctkrát trestaný muž, když ve Zlíně bezdůvodně napadl pěstmi seniora. Ten jeho útok...

Čechmánka soud dvakrát zprostil obžaloby, teď mu opět hrozí vězení

Přestože zlínský soud loni v březnu zprostil obžaloby Romana Čechmánka stíhaného za podvod, bývalému hokejovému...

Oprava stadionu ve Zlíně má začít za rok, hokejistům hrozí roční azyl

Na podzim 2021 by podle plánu měla začít rekonstrukce zimního stadionu ve Zlíně. Otázkou však stále je, zda se v něm...

Valašská pohádka přišla o partnery, pro uvedení do kin potřebuje pomoc

Do problémů se dostali filmaři dokončující pohádku Největší dar. Příběh z valašského prostředí, který vychází ze staré...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...