Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Královna smilní s drakem, žena zvrací démony. Středověk byl poťouchlý

Bizarní, vulgární, groteskní, podivné. Naivní a nedokonalé, i na svou dobu. Ilustrace středověkých knih udivují. Vypovídají o své době, za středověku vlastně nebyly považovány za vysoké umění a promítal se do nich humor, nuda a potměšilosti jejich autorů, vysvětluje kniha Podivní lidé středověku.
Královna obcuje s drakem, její choť se dívá. Ilustrace z knihy Les faize...

Královna obcuje s drakem, její choť se dívá. Ilustrace z knihy Les faize d’Alexandre, vydané v letech 1468 až 1475 | foto: Profimedia.cz

Její twitterový účet své sledující děsil, udivoval, bavil od roku 2019. Už před čtyřmi lety na něm začala datová vědkyně Olivia Swarthoutová zveřejňovat své objevy ze světa středověkých kreseb a maleb. Nasbírala přes 600 tisíc sledujících, ale především spoustu extravagantních dobových ilustrací. A propadala jim pořád víc.

Výsledkem je kniha Podivní lidé středověku: Jak žít, smát se, milovat (a umírat) v temných časech. Je fascinujícím průvodcem nejen středověkým bizarním výtvarným uměním, ale též samotnou společností, protože právě její ilustrace o ní mnohé vypovídají.

Intervence nájemních kreslířů

Zelenina s lidskými znaky, poranění ve tvaru vaginy, žába bez nožiček, kostry jako hudebníci, bizarní zvířata. Groteskní, nečekané motivy. Ale též překvapující provedení, ony náměty bývají vyvedeny naivně, neuměle, tělesné propozice jsou nepřiměřené, obličeje batolat vypadají jako zmenšené tváře dospělých lidí. Záhadu středověkých kreseb rozplétá Swarthoutová se zápalem, důvtipem a nadhledem.

„Lidé se mohou ptát, proč tehdy výtvarníci nedovedli nakreslit zvířata věrohodně, správně, proč vypadají na kresbách nějaké věci tak divně. To by však podle mě znamenalo hodně zúžený náhled na ony ilustrace. Umění obsahuje mnohá sdělení. A ukrývá se především v tom, že jeho velká část není zhotovena nijak kvalitně a byla ušetřena precizního uměleckého přístupu. A to nám o středověkém životě říká mnohé,“ cituje ji list The Guardian.

Swarthoutová především zdůrazňuje, že autory ilustrací by bylo namístě označovat spíše za najaté řemeslníky než za umělce. Jejich obrázky se podobaly spíše dnešním ilustračním fotkám z portfolií komerčních agentur. Autoři knižních ilustrací se dobrali renomé a prestiže vážených a ctěných uměleckých osobností až koncem středověku, do oné doby to prostě byli více nebo méně zruční nájemní pracující. A jako takoví se při práci dopouštěli nevážných žertů a drzostí, jimiž si krátili dlouhé a trudné pracovní dny.

Právě z tohoto důvodu do svých malůvek vpašovávali bizarní, necudné prvky, které psané slovo posunovaly a ohýbaly podle nápaditosti a rovněž troufalosti kreslířů. Témata knih ilustrátoři spojovali s náměty z reálného, běžného života, z folklóru, s produkty vlastní mysli, kreativity, představivosti, popisuje Swarthoutová na serveru Artnet. Procházelo jim to i proto, že zatímco text byl vnímán s respektem, byl středem pozornosti, obrazový doprovod byl na okraji zájmu. Psané slovo bylo vážené, ilustrace pouhý doprovod.

Navíc Swarthoutová vysvětluje, že ilustrace samotné posunovalo jejich opakování. Motiv se objevil jednou, možná odůvodněně, možná ve specifické souvislosti s pasáží z příslušné strany knihy. Jenže potom ho použil jiný ilustrátor, po něm další. Námět se stával předmětem parodie, zobecněl, vymkl se původnímu smyslu, ať byl jakýkoli. A mohl si najít jiný, obecný. Mnohé kresby jako by se staly středověkými memy, přišly o svůj původní kontext, jejich význam se posunul.

Šnečí pokořitelé rytířů, Kristova „vagina“

Příkladem středověké záhady jsou agresivní šneci. Středověk jimi byl posedlý. Bojovně stojí proti rytířům v plné zbroji, tykadla mají výhružně napřažená proti nim, zřejmě je používají jako meče. Již dříve takových šnečích ilustrací historička umění Lilian Randallová napočítala na sedmdesát, byly rozeseté v devětadvaceti knihách, většina vznikla v letech 1290 až 1310.

Ony ilustrace byly podvratným posměškem tehdejší společenské hierarchii. Zatímco doba přisuzovala rytířům aureolu statečnosti, odvahy, síly, moci, na obrázcích se zuby nehty snaží zdolat pomalého, ve skutečném životě naprosto přehlíženého tvora. Často před ním v panice zbaběle prchají, mnohdy před ním leží poražení, pokoření, ponížení.

Co přesně však ona ilustrovaná šnečí subverze sdělovala, jaké poselství vysílala, o tom se jen vedou spory. Možná naznačovala boj mezi spodními a horními společenskými třídami. Mizerně placení ilustrátoři, kteří si den co den kazili oči ve studených pracovnách, tak možná skrze šnečí vítěze dávali políček vládnoucím třídám. Snad však byly ilustrace takového silného politického vyjádření prosté – a rytíř prosící vkleče před plžem v ulitě o milost byl prostě jen symbolem obecné, lidské zbabělosti a bezmocnosti. Jiné interpretace jsou podle BBC užší, rytíři marně zápasící se šneky měli podle nich reprezentovat lombardské správce království, které existovalo do konce osmého století na území dnešní Itálie, přičemž se v následujících stoletích stali, především ve Francii, symbolem podlosti, zbabělosti.

Brutální rituál byl proveditelný. Věda zkoumala vikingského krvavého orla

A podle ještě jiných výkladů ony výjevy podkopávají nedotknutelnost maskulinity. Rytíř, silný, odvážný, bojovný, byl jejím idealizovaným ztělesněním. A tím, že ilustrace do role jeho vyzyvatele umístily tak podřadného tvora, rytířství, a tedy mužství, zpochybnily. „Ony obrázky podle mě ukazují, že gender nebyl nikdy tak stabilní, pevný, jak by si někteří chtěli myslet. Vždy se o něj vedl spor,“ míní historička umění Marian Bleeke.

Podobu pochvy má Kristovo zranění například ve zpěvníku Bony Lucemburské, pochází zhruba z roku 1349.

Swarthoutová si poté všímá i bizarně vyvedeného zranění na těle Ježíše Krista. Opravdu, vypadá jako ženská pochva. Jakou ostudu si musel nebohý nešikovný ilustrátor vysloužit! Jenže přisoudit ono zobrazení amatérismu neznámého malíře by možná bylo unáhlené.

„Ve skutečnosti existuje silná umělecká tradice, v níž Kristovy rány vyhlížejí jako vagina. Toto není jediný příklad, i když je, soudím, nejpozoruhodnější,“ líčí Swarthoutová. Jak si onen fenomén vykládá ona? Znázornit poranění jako vaginu podle ní mohlo symbolizovat, že se z lůna Kristova utrpení zrodila církev.

Autoři:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

OBRAZEM: Za obscénnost vězení. Mae Westová šla za mříže kvůli Sexu

27. dubna 2024

Na místo se dostavila v černé limuzíně, s kyticí bílých růží. Zapózovala fotografům, prohodila...

Strečinkem ke zdraví: seznamte se s jeho benefity

26. dubna 2024

Pro mnohé je nutným zlem, jiní ho vynechávají docela. Poslední studie však říkají, že strečink se...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...