Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Genetika otrokářství: v USA nejčastěji končili lidé z Konga a Angoly

Je to unikátní výzkum. Propojil lodní záznamy otrokářských lodí, nejmodernější vědu a genetická data více než padesáti tisíc lidí. Zmapoval africké kořeny lidí, kteří byli zavlečeni do amerického otroctví, i jejich stopy v zemi, která se pro ně stala peklem.

Afričtí otroci na bavlníkových plantážích v USA | foto: Profimedia.cz

Zhruba 12,5 milionu lidí. Tolik jich obchodníci násilím nahnali mezi lety 1515 a 1865 do lodí v přístavech na atlantském pobřeží Afriky, aby je odvezli na americký kontinent produkovat zisky na tamních plantážích. Dva miliony žen, mužů a dětí cestu nepřežily.

Jaké stopy zanechal obchod s otroky v genetické mapě? Souhlasí dokumenty otrokářských lodí s genetickým zkoumáním současných obyvatel? Z jakých částí afrického kontinentu oběti otrokářství do Severní a Jižní Ameriky mířily? A kam? Unikátní a průkopnický výzkum vydaný v magazínu American Journal of Human Genetics se snaží odpovědět právě na to.

„Výsledky vcelku souhlasí s lodními záznamy a dalšími historickými dokumenty,“ prozradil serveru Gizmodo jeden z autorů studie Steven Micheletti. Dochované písemnosti tvrdí, že 5,7 milionu otroků bylo na americký kontinent přivezeno z Angoly a Demokratické republiky Kongo. A genetický průzkum potvrdil, že současní Afroameričané mají nejvíc genetických spojení právě do oněch dvou zemí.

Pečlivé účetní otrokářství

Dokumenty přitom vědci čerpali z projektu Slave Voyages, který shromažďuje záznamy o 36 tisícovkách otrokářských misí. A ke genetickým vzorkům se dostali skrze data společnosti 23andMe, 1000 Genomes Project, Genome Diversity Project a další platformy.

Zatímco zjištění ohledně zastoupení Konga a Angoly autory studie nepřekvapila, další odhalení byla novinkou. Například přítomnost nigerijských genů je mnohem vyšší, než by odpovídalo lodním záznamům. Proč by však právě v případě Nigérie jinak docela pečlivé dokumenty otrokářských lodí selhaly?

Rébus vědcům pomohla vyřešit konzultace s kolegy historiky. Lidé unesení z Nigérie byli totiž často transportováni nejprve do britského Karibiku, až poté do Severní Ameriky. Vnitřního amerického obchodu s otroky si přitom věda donedávna všímala jen málo, jak poznamenávají autoři studie ve zprávě na serveru EurekAlert.

Naproti tomu muži a ženy, které imperiální obchodníci odchytili v Senegalu a Gambii, zanechali v Americe mnohem menší genetickou stopu, než by odpovídalo záznamům. A i pro to existuje vysvětlení. Protože obyvatelé oněch afrických oblastí byli zručnými pěstiteli rýže, byli transportováni na americké rýžové plantáže. „A na nich bujela malárie, byla tam vysoká úmrtnost. To může vysvětlovat zredukované genetické zastoupení lidí ze Senegalu a Zambie v genech dnešních Afroameričanů,“ cituje vysvětlení vědců server The Smithsonian.

A s vědeckou důsledností, která však upozorňuje na ohromující nehumánnost obchodu s otroky, poznamenává, že zohlednit je třeba i věk unášených Afričanů. Pokud byly otrokářské lodě nacpané dětmi, bylo větší riziko, že se náklad „znehodnotí“. Že malí pasažéři v okovech nepřežijí, svůj otisk tedy v genetickém fondu Ameriky nenechají.

Analýza DNA poukazuje na utrpení žen

Porovnání výsledků genetického výzkumu s účetními záznamy vyjevilo i to, jak nelidský byl osud afrických otrokyň. Ve Spojených státech a v oblastech Karibiku kolonizovaných britskými silami totiž geny afrických žen přispěly do genetického vzorku jeden a půl až dvakrát více než geny mužů. A v Latinské Americe byla míra ženského příspěvku ještě vyšší. Ve Střední Americe a latinsko-karibských částech Jižní Ameriky byly ženské africké geny přítomny třináctkrát až sedmnáctkrát více než mužské.

Otroci byli unášeni z Afriky na otrokářských lodích.

Otroci byli unášeni z Afriky na otrokářských lodích.

I to má svoje objasnění. A i toto je brutální. Poukazuje na znásilňování a sexuální vykořisťování afrických žen bílými vlastníky, sdělili v e-mailu serveru CNN autoři studie Steven Micheletti a Joanna Mountainová. Že byly otrokyně znásilňovány přitom není překvapivé, dodává politolog Howard University Ravi Perry.

Zarážející jsou však regionální rozdíly v sexuálním útlaku otrokyň. Ve Spojených státech a někdejších britských koloniích byly totiž zotročené ženy nuceny k tomu produkovat děti, to aby se udržela pracovní síla. Otci jejich dětí se tak častěji stávali zotročení Afričané, i kvůli segregaci.

Naproti tomu do Latinské Ameriky byly dováženy zástupy evropských imigrantů, aby se africká krev rozředila, jak vysvětluje studie Duke University. „Zdroje prozrazují, že zkraje dvacátého století zavedla brazilská vláda imigrační zákony, které se snažily přivést do země více Evropanů. Pravděpodobně proto, aby měli děti s ženami tmavé barvy pleti a zredukoval se africký původ,“ popisují autoři.

Bylo to součástí procesu „branqueamento“, rasového bělení, připomíná pak server BBC. Právě to vysvětluje, že četnost lidí s více než pětiprocentním africkým původem je v Latinské Americe pětkrát nižší než ve Spojených státech, ačkoli v Jižní Americe skončilo zhruba sedmdesát procent zotročených obyvatel Afriky. A to, spolu s vysokou úmrtností otroků, může vést k tomu, že v dnešních genech jsou mnohem vyšší stopy zotročených Afričanek než afrických mužů.

Potomci lidí, kteří přežili otroctví ve Spojených státech.

Potomci lidí, kteří přežili otroctví ve Spojených státech.

Míra, v jaké v genetickém dědictví převažují ženské geny, v souvislosti s tím, že většina zotročených lidí byli muži, podle autorů poukazuje a podtrhuje jeden z otřesných aspektů otroctví, sexuální vykořisťování a znásilňování.

Jen začátek

Protože byla práce autorů studie pionýrská, průkopnická, měla samozřejmě limity. Podle Simona Gravela, odborníka na lidskou genetiku z McGill University, se museli její tvůrci dopustit „mnohých zjednodušení“. Africký kontinent si na atlantském pobřeží rozdělili do čtyř oblastí, nigerijské, senegambiánské, západoafrické a konžské. „A to nám nemůže vylíčit celý příběh,“ tvrdí Gavel.

Gene Benn Torresová, odbornice na genetickou antropologii z Vanderbilt University, poté poukázala na to, že se výzkumu účastnily jen dvě tisícovky lidí z Afriky. To je podle ní příliš malý vzorek. „Z hlediska lidské vývojové genetiky je Afrika nejpestřejším, nejdiverzifikovanějším kontinentem. Aby se zachytily všechny existující variace, musí být vzorek větší,“ uvedla.

Jak Gavel, tak Torresová se však shodnou, že studie je významným startem, na který se dá a má navázat. A právě to se autoři studie, Micheletti a Mountainová, chystají udělat.

Autoři:
  • Nejčtenější

Muži a jejich penisy. Britský dokument zkoumá maskulinitu

Hraje ústřední roli, točí se kolem něj vlastně celý dokument. Nekončí u něj však. Ve filmu Já a můj penis stanice...

Fish and chips. Za svůj národní poklad vděčí Británie imigrantům

Je svéráznou národní institucí. Pokrm fish and chips držel morálku britské společnosti za první i druhé světové války....

Temné počátky Tour de France: pomsta, násilí, kokain a velký byznys

Pro cyklisty celého světa je to sportovní událost roku. Říkají jí La Grande Boucle, velká smyčka, protože svými etapami...

Kámen, nůžky, papír. Vyhrajete, když přestanete myslet

Zdá se, že v oné hře vyhrává náhoda. A taky to tak je. Jenže v cestě jí stává naše urputná tendence vytvářet, byť...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče musí zemřít, shodli se bratři a následně vypálili několik ran

Premium Aby získali přístup k rodinným financím, sprovodili Erik (18) a Lyle (21) Menendezovi své rodiče z tohoto světa. Během...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Ilumináti, Bilderberg, UFO. Milton Cooper byl otec konspiračních snění

Premium Svět je řízený ilumináty, vlády jsou v kontaktu s mimozemšťany, tajné služby kontrolují naše emoce fluorem v pitné...

Poklad plný lahví a atmosféry. Svatostánky tří milovníků vína nadchnou i potěší

Premium Stovky zaprášených lahví, které probouzejí chutě nejen v čase vinobraní. Ale též chrám klidu, téměř duchovní prostor. A...

Kámen, nůžky, papír. Vyhrajete, když přestanete myslet

Zdá se, že v oné hře vyhrává náhoda. A taky to tak je. Jenže v cestě jí stává naše urputná tendence vytvářet, byť...

Harmonie chutí. Máme výhodu, že se od vína z Prahy moc nečeká, říká vinař

Premium Hospodaří na vinici s výhledem na Pražský hrad a dělá víno, které oceňují nejen hosté vyhlášené restaurace Salabka....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...