Nezničitelný Sam: kocour přežil za války tři potopené lodě

aktualizováno 
Ke dnu šla všechna tři majestátní válečná plavidla, která byla postupně jeho domovem. Při oněch tragédiích zemřelo přes dva tisíce námořníků. On přežil. Právě proto se původně německému kocourovi začalo přezdívat Nepotopitelný Sam, píše týdeník 5plus2.

Kočky byly častými maskoty námořníků. Své miláčky měli i viceadmirál Alfred Carpenter (vpravo) a kapitán Osborne z lodi HMS Vindictive. | foto: Profimedia.cz

Jeho kariéra začala na německém křižníku Bismarck, který byl na vodu spuštěn 14. února 1939. Slavnostního uvedení bitevníku do služby se osobně účastnil Adolf Hitler. Loď patřila mezi nejsilnější bojová plavidla na světě a měla spolu s dalšími ocelovými válečnými monstry Němcům pomoci ovládnout Atlantik.

Fotogalerie

V květnu 1941 se nalodilo na 2 200 námořníků, jeden si vzal do kajuty milovaného kocoura a chlouba německé Kriegsmarine, válečného námořnictva, vyplula z polského přístavu Gdyně na svou první cestu. Jenže už za pár dnů šla ke dnu, poslala ji tam britská torpéda.

Ze dvoutisícové posádky se zachránilo 115 mužů a jeden kocour. Na kusu prkna ho na moři objevila posádka britského torpédoborce HMS Cossack. Kocour se brzy stal miláčkem jeho námořníků, kteří ho pojmenovali Oscar. Několik měsíců bavil námořníky, chytal myši, zatímco torpédoborec doprovázel konvoje lodí spojenců ve Středozemním moři a Atlantiku.

Jenže Němci se nechtěli vzdát, podnikali další výpady a útoky a při jednom z nich ponorka U-563 poslala britský torpédoborec ke dnu. Výbuch torpéda zabil 159 námořníků, Sama však ne. Když se loď tažená na laně po třech dnech potopila, kocour byl už na pobřeží.

„Šťastné“ lodi štěstí nepřinesl

Dostal přezdívku Nepotopitelný Sam a putoval na letadlovou loď HMS Ark Royal, shodou náhod na tu, která napomohla potopení Bismarcku. Ark Royal byla známá jako „šťastná“, přežila totiž několik misí. Jenže ne tu s Oskarem čili Samem na palubě. Na cestě z Malty směr Gibraltar přišel výpad německé ponorky U-81. Torpédem poškozenou loď se Britové snažili dotáhnout na základnu a tam ji opravit, ale nepodařilo se. Potopila se 30 kilometrů od Gibraltaru.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Všechny pasažéry se předtím ovšem podařilo zachránit, kromě jednoho. Na Sama se zapomnělo. Později ho objevil motorový člun doslova přilepeného na plovoucím prkně. Byl prý „nezraněný, ale velmi rozzlobený“.

Tím však jeho služba na moři skončila. Námořníci sice věděli, že kočka má devět životů, ale nechtěli s kocourem, který evidentně štěstí nenesl, riskovat potopení dalších šesti lodí. Sam byl s konečnou platností převelen na souš, nejdříve do domu guvernéra Gibraltaru, později do města Belfast. V poklidu lovil myši dalších 10 let, zemřel v roce 1955.

Autor:

Nejčtenější

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Další z rubriky

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Hrdinové beze zbraní. Pacifista vynesl zpod palby desítky raněných

Desmond Thomas Doss byl neukázněný voják. Zachránil však spoustu životů.

I když v ruce nikdy nedrželi zbraň, prokázali v bitevní vřavě tolik odvahy, že si vysloužili nejvyšší vojenská...

I láska k přírodě prochází žaludkem. Invazivní druhy končí v USA na talíři

Enviromentální gastronomie. Nebo gastronomický enviromentalismus? Ochrana...

Symbolem ochrany přírody se stalo vegetariánství. V mnoha ohledech právem. Konzumaci masa však není třeba zavrhovat....

Najdete na iDNES.cz