ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Od dvou do stovky. Vědci zkoumali ženský mnohonásobný orgasmus

  • 25
Liší se počtem, intenzitou, časovou frekvencí. A nevede k němu jediný, univerzální recept, ač se ho mnohé knihy snaží doporučit. Studie zkoumala ženské mnohonásobné vyvrcholení.

Předešleme hned na úvod, že ačkoli se mnohonásobnému orgasmu věnují výzkumy zhruba jedno století, uznávaný americký sexuolog Justin J. Lehmiller připomíná, že překvapivě málo prací se týká toho, jak onen fenomén ženy skutečně prožívají. Studie publikovaná v magazínu Journal of Sex Research se snaží mezeru zaplnit.

Pomoci jejím autorům mělo přes čtyři sta žen ve věku od devatenácti do devětašedesáti let, které se k multiorgastickým zkušenostem přihlásily. Kritériem pro účast na studii bylo podstoupení „dvou a více orgasmů za jeden sexuální akt bez významné přestávky“, právě tak ho vědci definovali. Dvě třetiny respondentek se identifikovaly jako heterosexuálky, první pohlavní styk měly v průměru ve čtrnácti letech, svou multiorgastickou premiéru zažily v devatenácti.

Vědcům vyjevily několik zjištění, u všech přitom platilo, že škála zážitků byla velmi pestrá. Už jen počet mnohonásobných orgasmů se výrazně lišil, od dvou dosahoval neuvěřitelného počtu sto dva. Nejrozšířenějšími však byly dva orgasmy a deset orgasmů, obě čísla vykázalo shodně dvanáct procent žen.

Docela vyrovnaný byl poměr žen, které měly pocit, že nad svými mnohonásobnými orgasmy měly naprostou, úplnou kontrolu, těch bylo 47,5 procenta, zbytek považoval prožitky za nezávislé na kontrole. Většina žen zažívala tento typ orgasmu častěji při sexu s partnerem než při masturbaci. A rozhodně mu napomáhala pozitivní atmosféra, pocit blízkosti, napojení na partnera a uvolnění.

První orgasmus po jedenácti minutách

Vědci dali s pomocí účastnic svého výzkumu dohromady i průběh milování multiorgastických žen. První orgasmus zažívaly v průměru jedenáct minut po začátku milostných hrátek, obvyklou cestou k němu bylo dráždění klitorisu. Poté 58 procent žen pokračovalo ve stimulaci, 33 procent si na minutu až tři dopřálo odpočinek, zbylých devět procent delší.

Druhé vyvrcholení přišlo v průměru tři až čtyři minuty po premiérovém. V případě žen, které masturbovaly, se o něj nejčastěji zasloužila znovu stimulace klitorisu, ovšem v případě sexu ve dvou to byl vaginální sex. To však byly pouze nejvíce zastoupené cesty k vyvrcholení, vědci zdůrazňují, že jejich škála byla přepestrá. První i následné orgasmy zajišťovalo i dráždění prsou, používání vibrátoru, orální nebo anální sex.

Vibrátor jako sexuální Fitbit: vylepší orgasmus pomocí aplikace a dat

Lioness ukládá a vyhodnocuje spoustu dat – a podle nich modifikuje své funkce.

Vznikl po pečlivém analyzování třiceti tisíc orgasmů. Dá se ovládat přes aplikaci, monitoruje intimní hrátky, zkoumá, nakolik se na potěšení podepisují faktory jako stres či dostatek spánku. Vibrátor Lioness nabízí masturbaci s daty. Proto ho tisk přirovnává k sexuálnímu Fitbitu.

Lišily se i důvody, pro něž se ženy rozhodovaly cyklus vyvrcholení ukončit. Na dvaašedesát procent z orgastického vlaku vystoupilo proto, že se „cítily uspokojeny“. Dále následovala v případě masturbace únava, ta se týkala 31 procent zpovídaných, a pocit přecitlivělosti, ten ukončil hrátky 26,5 procenta žen. Pokud se orgasmy odehrávaly při sexu ve dvou, byl na druhém místě jako důvod ukončení orgastické šňůry unavený partner, taková příčina byla zastoupená 34 procenty, unavená příjemkyně vyvrcholení mohla za konec hrátek v 28 procentech.

Lehmiller na serveru Psychology Today shrnuje, že studie přináší několik zásadních poznatků. Zaprvé vícenásobný orgasmus neznamená nepřerušovaný zážitek. Mezi vyvrcholeními obvykle bývá několikaminutová pauza. Zadruhé studie dosvědčuje, že škála mnohočetných orgasmů je velmi, velmi pestrá, mezi dvěma a celou stovkou za sebou je obří rozptyl.

A zatřetí, a to je snad nejpodstatnější, cesty k „dodatečným“ orgasmům jsou velmi rozmanité. „Na rozdíl od obecného přesvědčení není ženský mnohočetný orgasmus výsledkem nějakého specifického receptu,“ cituje autory studie. Lehmiller dodává, že je proto třeba brát s velkou rezervou nejrůznější manuály, jak k mnohočetnému vyvrcholení dospět. 

„Když tedy následujete doporučení a ona nefungují, neznamená to, že nemůžete dosáhnout mnohonásobného orgasmu. Možná je to jen proto, že daný recept prostě není tím pravým zrovna pro vás,“ vzkazuje na základě výzkumu ženám, ale i jejich partnerům.

A co muži?

Mnohem méně probádaný terén je tentýž fenomén u mužů. Zmapovat se ho pokusila studie z roku 2016, vyšla v magazínu Sexual Medicine Reviews. Konzultovala celkem patnáct předchozích relevantních publikací na dané téma, aby zjistila, že mnohočetných vyvrcholení dosahuje pouze méně než deset procent mužů mezi dvaceti a třiceti lety a ne víc než sedm procent nad třicet let.

V případě pánů jsou podle zkoumání intervaly mezi jednotlivými orgasmy dvojího druhu, studie mluví o „sporadických“ multiorgasmech, které mají intervaly v délce několika minut, a „kondenzovaných“ vyvrcholeních, která představují „výbuchy“ dvou až čtyř orgasmů v rámci několika sekund až dvou minut.

Co k multiorgastické zkušenosti u mužů vede? Výzkumy přiznávají, že věda neví. Objevuje se v nich několik faktorů, mezi něž patří například praktikování orgasmu bez ejakulace, sex s více partnerkami nebo partnery či s novými, používání pomůcek. 

„Průkazných fyziologických dat o jakémkoli z oněch faktorů je však málo,“ shrnuje studie a dodává: „Faktor nebo faktory, které onen fenomén ovlivňují, jsou velmi nedostatečně prozkoumány.“

Máte zkušenost z mnohočetným orgasmem?

celkem hlasů: 2163