Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

aktualizováno 
Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům slabosti, sklony k hazardérství a násilí, duševní stoicismus. Tak definuje Americká psychologická asociace tradiční maskulinitu. A vůbec poprvé určila, jak s ní mají psychologové zacházet.

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají psychologové. | foto: Profimedia.cz

Její přelomové směrnice určené pro poskytování péče chlapcům a mužům vzbudily pozdvižení. Dosud existoval podobný manuál pouze pro ženy. Po třiceti letech, kdy kladli výzkumníci a teoretici stále větší důraz na to, co postupem času získalo  název „Nová psychologie muže“, však podle nich bylo načase.

A předkládají řadu důvodů, které svědčí o tom, že si psychologové musejí mužů více všímat. Muži páchají 90 procent vražd a představují 77 procent zabitých obětí. Čelí 3,5x vyššímu riziku sebevraždy a délka jejich života je o 4,9 roku kratší než u žen. Chlapci mají vyšší riziko, že u nich bude diagnostikována hyperaktivní porucha pozornosti, častěji trpí i poruchami učení.

Patriarchát: zdroj prospěchu i vězení

Ve společnosti, v níž mají silnější mocenské postavení než ženy, je to paradox a psychologové ho nezastírají. „Ačkoli mají muži z patriarchátu prospěch, sami na něj narážejí,“ tvrdí Ronald F. Levant, emeritní profesor psychologie z University of Akron a autor sborníku Americké psychologické asociace nazvaného „Mužská psychologie a maskulinita“.

Jiné dějiny mužů

Vývoj, který k aktuálnímu stanovisku psychologie vedl, přitom genderovou odlišnost mužů nepopírá, právě naopak. Poučuje se z toho, jak se díky feminismu psychologie dokázala od šedesátých let minulého století nově dívat na ženy – ženským pohledem. „Bylo stále jasnější, že studie o mužích potřebují tentýž přístup, který by bral do úvahy gender,“ vysvětluje Levant.

Následné práce došly k závěru, že tradiční podoba maskulinity, zosobněná konkurenčním zápalem, dominancí, násilím, potlačováním emocí, je ve svém celku škodlivá. Muži, kteří se socializují tímto způsobem, mají podle psychologů menší šanci, že si vypěstují zdravé vzorce chování.

Diktát úspěchu a emoce zúžené na hněv

Jedním z příkladů, v nichž muže taková maskulinita vězní, je imperativ, který ukládá být za každou cenu schopný postarat se sám o sebe. Když se to nedaří, přikazuje maskulinita pánům, aby o svých vnitřních konfliktech mlčeli.

„To je izoluje od ostatních. Mají za to, že jsou sami. Myslí si, že jsou slabí, že nejsou dobří. Nevědí, že soukromé emoce a soukromé konflikty a nejrůznější myšlenky mají i jiní muži,“ vysvětluje kalifornský psycholog Fredric Rabinowitz, někdejší prezident Společnosti pro studium mužů a maskulinit.

Chlapáctví nás zabíjí. Doslova

Obětí společenských tradičních stereotypů jsou i muži, říkají vědci.

Musíme být tvrdí, drsní. Bez emocí, vždy chladnokrevní a racionální. To mužům diktují patriarchální stereotypy. Pláč jim zapovídají, za pocity slabosti, za deprese je třeba se stydět. Muže to nahání do náruče sebevražd, tvrdí australská studie.

Existenci následků není obtížné potvrdit empiricky. Zatímco se muži svěřují lékařům s depresemi méně často než ženy, páchají mnohem víc sebevražd. A trend dále posiluje.

Jiným příkladem jsou emoce. Tradiční pojetí mužnosti pánům od narození vštěpuje privilegium pouze jediné z nich, zlosti a vzteku. „Od raného věku se chlapci vedou k tomu, aby tlumili jakékoli jiné emoce, než je zlost. A to přerušuje jejich emocionální rozvoj,“ zdůrazňuje Levant a z vlastní praxe dodává: „Klientům proto říkám, že hněv je občas pouze mocnou, silnou emocí, která má překrýt křehčí emoci, kterou můžeme cítit, jako je například smutek nebo stud.“

Cesta k individuálnějšímu sebevyjádření

Podle serveru The Federalist se škodlivá podoba maskulinity vztahuje ke čtyřem doménám mužské genderové role, která do mužů bývá společností vpisována od jejich narození.

Ony oblasti zahrnují úspěch, moc a soutěživost, zadruhé restriktivní emocionalitu, třetí v pořadí je restriktivní afektivní chování mezi muži a nakonec je to rozpor, konflikt mezi pracovním a rodinným životem. Aby s nimi psychologové uměli lépe pracovat, shrnula pro ně jejich asociace desítku „směrnic“. Jejich cílem je pomoci psycholožkám a psychologům lépe pracovat s klienty. A pánům uvolnit cestu k pestřejšímu a svobodnějšímu životu.

„Zkušenosti a zážitky mužů jsou velmi pestré, stejně tak může být pestrá i maskulinita, mezi muži navzájem, a dokonce i uvnitř jednoho muže,“ tvrdí Christopher Liang z pensylvánské Lehigh University: „Důležité je však pochopit, že navzdory celé té pestrosti zažívají chlapci a muži neuvěřitelný tlak, aby dodržovali pravidla, normy maskulinity, které se v rámci svého kulturního kontextu naučili.“

Autoři:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz