Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ženy na lovu. Obstarávání masa nebylo vyhrazeno mužům, tvrdí studie

Ženám patřilo místo u ohniště a dětí, obstarávání masa připadlo mužům. Dělbu práce vidí u prehistorických společností převládající vědecká hypotéza právě takto. Aktuální studie ji zpochybňuje. Velká zvířata lovily i ženy, tvrdí.

Věda ženám přisuzovala výlučně roli sběraček a matek. Aktuální studie naznačuje, že dělba práce nemusela být tak jasná a neměnná. | foto: Getty Images

Na onen moment si prý archeolog Randall Haas z Kalifornské univerzity pamatuje dodnes, lidská kostra totiž byla v hrobě v peruánských Andách obklopena velkolepou, působivou sbírkou loveckých zbraní a nástrojů pro zpracování kořisti. „Musel to být velký lovec, velmi významná postava své společnosti,“ líčí pro magazín National Geographic pocity celého svého týmu.

Tím větší překvapení přinesly výsledky zkoumání lidské kostry staré nějakých devět tisíc let. Patřila totiž ženě. A jak dokládá aktuální studie vydaná v magazínu Science Advances, nebyla to žádná anomálie. Podle dalších zjištění mohly tvořit 30 až 50 procent lidí, kteří zhruba v oné době lovili velká zvířata, ženy.

Dělba práce byla rovnější, než jsme si mysleli

Práce kalifornských vědců tak zpochybňuje zavedenou hypotézu, podle níž se během lidské evoluce ženy věnovaly sběru a lovci byli muži. Hypotéze, která však není až tak stará, vědu totiž ovládla, připomíná server ScienceMag, až po vlivném sympoziu v Chicagu v roce 1966. Opírala se především o výzkumy několika málo společenství lovců a sběračů, která přežila do dnešních dnů, jako například Hadzů v Tanzanii nebo jihoafrických Sanů. V jejich komunitách muži loví, zatímco ženy sbírají oříšky, semena, ovoce a nejrůznější hlízy.

Amazonky existovaly. Vědci našli hroby skytských válečnic

Patřila mezi bojovnice, dožila se nebývale vysokého věku a byla pohřbena s...

Byly to nomádské komunity, skvěle ovládaly válečné umění, milovaly alkohol, holdovaly tetování. A normou, nikoli výjimkou u nich byly ženy bojovnice. Bájné Amazonky spojují vědci se skytskými kmeny již dlouho. Ruské pohřebiště to potvrzuje, poprvé přitom odhalilo skytské Amazonky s typickou ozdobou hlavy.

Kritické hlasy se však tu a tam ozývaly. A nyní sílí. Teď je jasné, že sexuální dělba práce se v hluboké lovecko-sběračské minulosti našeho druhu zásadně odlišovala od dnešních, dochovaných obdobných společenství, uvedl pro server CNN Randall Haas. Podle jeho mínění byla kdysi pravděpodobně spravedlivější.

Stoupenci tohoto názoru se přitom neopírají pouze o nález oné ženy, která dostala pojmenování Wilamaya Patjxa 6, zemřít měla ve věku sedmnácti až devatenácti let a na onen svět ji členové její komunity vypravili s nástroji na lov zvěře zdálky, s noži na vyvrhování vnitřností a nástroji na vydělávání kůží. Aby totiž odborníci prověřili, zda nemohla být dotyčná lovkyně pouhou výjimkou, prověřili zpětně celkem 429 koster na 107 pohřebištích Severní i Latinské Ameriky z období od pozdního pleistocénu do doby raného holocénu, tedy doby před osmi až čtrnácti tisíci lety.

Shledali, že celkem dvacet sedm lidí bylo pohřbeno s loveckými nástroji. To je významný fakt, protože lidé byli pohřbíváni s předměty, které je doprovázely během života. A z oněch sedmadvaceti lidí bylo jedenáct žen, šestnáct mužů, líčí list The New York Times. I když odloží stranou nejasné případy, u nichž není biologické pohlaví jednoznačně prokazatelné nebo které matou kontextem, je podle autorů poselství jasné.

Dravec a žena. Kazašské kmeny ženy z lovu nevylučují.

Onen vzorek je podle autorů studie dostatečný pro to, aby se mohl považovat za zaručený závěr, že ženská účast na lovu velkých zvířat „nebyla nepatrná“, jak autoři uvádějí s vědeckou opatrností. „Lov velkých zvířat byl pravděpodobně genderově neutrální,“ soudí Haas s kolegy.

Potřeba byli všichni

A existují i argumenty, které by to vysvětlovaly. Lov velkých zvířat byl náročný a jeho účinnost a bezpečnost vyžadovala nasazení všech dostupných dospělých lidí, bez ohledu na biologické pohlaví, připomíná v National Geographic Kathleen Sterlingová, archeoložka z Binghamtonské univerzity, která se studie neúčastnila. Ženy se lovu mohly věnovat poté, co výchovu dětí již obstaraly. Lovecké poslání jim však mohla umožňovat též instituce „aloparentingu“, tedy komunitní, společné výchovy dětí, kterou popisuje například kniha Mothers and Others Sarah Blaffer Hrdy.

Ženám navíc mohly při lovu pomáhat vrhače oštěpů, které skrze pákový efekt dokázaly zesilovat hod, byly ovšem méně přesné, proto byl co nejpočetnější lovecký tým výhodou.

Kritika? Mentální gymnastika?

Silné ženy

Studie narušující léta dominantní hypotézu, již stihla spustit debatu. Mezi skeptiky patří například antropolog Wyomingské univerzity Robert L. Kelly. Namítá, že vztah mezi loveckými zbraněmi a pochovanými lidmi nemusí být přímočarý. A upozorňuje, že se zbraněmi byly ve zkoumaném vzorku pohřbeny i dvě malinké děti – měly by tak snad být zahrnuty mezi lovce i ony?

Za jistojistě prokázaný pak považuje biologické pohlaví pouze u ženy označené jako Wilamaya Patjxa 6. „Pokud bychom ji akceptovali jako jedinou ženskou lovkyni ve vzorku, naznačovalo by to, že výskyt žen mezi lovci by byl pouze deset procent. A to by mě nepřekvapovalo,“ soudí.

Naopak Bonnie L. Pitblado, antropoložka z Oklahomské univerzity, považuje závěry studie za podložené a za dobrý materiál k budoucímu ověřování. Souhlasí s ní Pamela L. Gellerová, archeoložka z Miamské univerzity. Poznamenává, že pokusy o zpochybnění hypotézy o mužích lovcích a ženách sběračkách za každou cenu jsou tak umanuté, že připomínají „mentální gymnastiku“. Naopak když realita, fakta, nálezy, analýzy hypotetickou univerzálnost a rigiditu sexuální dělby práce rozporovaly, vědci to podle ní až na pár výjimek lehkomyslně přecházeli.

National Geographic kromě toho poukazuje též na fakt, že biologické pohlaví se ne vždy kryje s genderovou identitou a že ani jeden z oněch faktorů navíc nemusí existovat v binární poloze. Jinými slovy můžeme vědět, že Wilamaya Patjxa 6 byla biologickou ženou, nevíme ovšem, zda žila způsobem, který její společnost identifikovala jako ženský.

Autoři:
  • Nejčtenější

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

Z filmů mizí sex. Masivně. Studie vysvětluje proč

5. května 2024

Na plátnech kin a televizních obrazovkách je mnohem méně erotiky. Míra sexuálních scén ve filmech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

OBRAZEM: Stormy Daniels. Pornohvězda, která otřásá Trumpem

11. května 2024

Dopustila se bezpočtu sexu před kamerami, nejvíc ji však proslavil ten, který se odehrál v...

Žijeme v době výkonové. Generace Z to chce jinak, říká manažer a psycholog

10. května 2024

Premium Dobrý manažer se musí orientovat nejen ve svém oboru, ale i v potřebách svých zaměstnanců, říká...

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...