ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Umění blábolit. Akustičtí nindžové jsou tajemným cechem Hollywoodu

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jsou neviditelní, ale nepostradatelní. Jejich zbraní je soudržnost a extrémně silné odbory. Díky tomu si v Hollywoodu dokázali vynutit víc než dobré peníze. Často se o nich mluví jako o mafii. Loopers, pracovníci zvukového komparsu, totiž tvoří velmi uzavřené společenství a nováčky se mezi sebe zdráhají pouštět.

Vznik spolku „akustických nindžů“, jak se jim říká, se pojí s osmdesátými lety minulého století. V těchto pro loopers pradávných a temných časech bylo běžné, že režiséři využívali pro podbarvení filmové scény jako stafáž najaté amatéry nebo namaskované členy vlastního štábu.

Například při scéně z restaurace tak byl ve středu dění rozhovor profesionálních herců. Kolem nich sedělo za stoly tucet komparsistů, kteří jen vytvářeli ruch a zdání živého podniku. Byli však neškolenou masou, pouhou živou výplní, vzájemné debaty jen tu a tam naznačovali mimicky, zažitou praxí bylo, že opakovali stále dokola „wala-wala“, prostě „blabla“. Potichu, šeptem i hlasitěji, v postprodukci se to nakonec stejně upravilo. Pro režiséry bylo v daný moment podstatné, že komparsisté na filmovém záběru pravidelně otevírají ústa.

Loopers vám na počkání vystřihnou šamanské léčivé zaklínání z jihoamerické džungle, klášterní modlitbu v latině nebo sérii zlověstných perských kleteb.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
,