Paul Andrews z Virginia Commonwealth University v americkém Richmondu podle serveru efluxmedia.com zkoumal, jak se vzájemně posuzují partneři 203 heterosexuálních párů. Nejprve zjistil, kolik partnerů svůj protějšek podvádělo: mezi muži to bylo 29 procent, zatímco u žen 18,5 procenta.
Překvapivě ale vyzněly údaje o tom, kolik mužů a žen o nevěře toho druhého vědělo či ji tušilo. "Závěry týkající se věrnosti a nevěry partnera byly správné u osmdesáti procent žen, ale u mužů byl odhad dokonce téměř stoprocentní," tvrdí Andrews.
Kromě toho však byli muži daleko lepšími "detektivy": nevěru svých partnerek dokázali vypátrat v 75 procentech případů, zatímco ženy přišly jen na 41 procent nevěrných mužů.
Muži však byli na druhou stranu také mnohem podezřívavější i v případech, kdy o žádnou nevěru nešlo.
"Mužům totiž podle evoluční teorie hrozí, že budou vychovávat ´cizí mládě´ a investovat do něj, a tomu se snaží předejít tím, že své partnerky pečlivěji kontrolují a hlídají," komentuje zjištění, k nimž americký výzkum dospěl, psycholožka Veronika Seidlová.
Naopak ženy by mohly být méně podezřívavé proto, že si partnery vybírají obezřetněji a déle než muži – a potenciálně by tak měly mít více jistoty.
"Ženy přistupují k výběru partnera pečlivěji, protože když si vyberou špatně, zůstanou s potomky samy a možnost najít nového partnera se jim velmi zúží. Ženy navíc mají méně vajíček než muži spermií, proto jsou k opatrnému výběru partnera jaksi i naprogramovány od přírody."
"Teoreticky by tedy mohly být méně podezřívavé, protože si jsou svým výběrem jistější – a i proto, že případná odhalená nevěra by je víc ohrozila," dodává Veronika Seidlová.