Ovládá nás: za co všechno může testosteron

  9:00aktualizováno  9:00
Následující řádky se sice týkají mužů, ale zajímat by měly i ženy. Může se stát, že jejich partner zaviní autohavárii, v práci pokazí výnosný byznys a vyjde najevo, že kolegyním sahá na zadek. Zešílel? Ne, jen měl právě vysokou hladinu testosteronu. Vlastně za to, nešťastník jeden, nemůže.

Mohutná postava, svaly, ochlupený hrudník? Máte-li hodně testosteronu, prozradí to i vaše tělo. | foto: Profimedia.cz

Tak jednoduché to sice není, každopádně může být hormon testosteron pro muže docela dobrou výmluvou.

Ženy páchají méně trestných činů.

Ženy způsobují méně dopravních nehod. Ženy jen zcela výjimečně trpí sexuálními deviacemi.

To všechno proto, že je neovlivňuje testosteron. Mají ho sice taky, nehraje však v jejich organismu tak důležitou roli jako u mužů. Jinými slovy, nekomplikuje jim život.

A co teprve, když se na testosteron zeptáte sexuoložky Hany Fifkové. Uslyšíte: "Muž je schopen anonymního sexu bez vztahu a prakticky samozřejmého orgasmu nikoli proto, že je bezcitný lump, ale proto, že má vysokou hladinu testosteronu."

Není divu, že vědci teď tomuto hormonu věnují velkou pozornost.

Zanedlouho se může stát, že když se mladý muž bude ucházet o významnou manažerskou pozici, od zaměstnavatele uslyší: "Tak si, hošánku, nejdříve zajdi změřit testosteron."

Ostatně, opravdoví dravci mezi makléři na londýnské burze to už dělají. Neurolog John Coates z univerzity v Cambridgi se domluvil se sedmnácti z nich a měřil, jak se jim v různou dobu mění hladina testosteronu.

Když uzavírali velký byznys, stoupal. Ti, kteří měli ráno nadprůměrnou hladinu testosteronu, ten den vydělali hromadu peněz.

Burza

A naopak. Coatese napadlo měřit jim testosteron náhodou, když pozoroval chování makléřů ve dnech, kdy se propadaly akcie.

"Vypadali, jako by byli na drogách, a vykazovali známky maniakálního chování. Zajímalo mě, co se v jejich těle děje," řekl pak v rozhovoru pro časopis Nature. Ženy-obchodnice se podle něj chovaly racionálněji, tak velké výkyvy nálad na nich vidět nebyly. Podle tohoto neurologa testosteron ovlivňuje světové hospodářství, a tudíž život na celé planetě více, než si dokážeme představit. Přehnané?

Tak zaprvé. Žen je mezi obchodníky na burze mnohem méně. Byznys ovládají převážně muži, a toto prostředí je tudíž pro řádění testosteronu přímo rájem.

Zadruhé. Zvyšující se testosteron způsobuje, že muži mají chuť riskovat. Kdyby nebyli pod jeho vlivem, do mnoha akcí by se vůbec nepustili.

Firmy jsou totiž pro dnešní muže stejným bojištěm, jako dříve bývaly zápasnické arény, válečná pole či lov zvěře.

Kdysi máchali zbraněmi, dnes buší do klávesnic počítačů a křičí do telefonů. Všimli jste si? Když se muž v kanceláři pouští do důležité práce, sundává sako, uvolňuje kravatu a vyhrnuje si u košile rukávy.

Testosteron

On jde totiž do boje!

Ale pozor, majitel firmy, který se bude snažit vybrat si zaměstnance výhradně mezi testosteronem nabušenými, a tedy výkonnými mladíky, spláče nad výdělkem.

"Pracovní tým složený z pěti mladých řízků zpravidla zanedlouho vytvoří třaskavou směs," upozorňuje psycholog Slavomil Hubálek, který firmám pomáhá vybírat manažery na špičkové pozice.

Kam zmizeli chlupatí muži?

Jako první začali kouzlo testosteronu v praxi využívat sportovci. "Po utkání vítězi hladina testosteronu stoupá, poraženému se nemění nebo klesá. Vítěz má tedy chuť dál bojovat," vysvětluje endokrinolog Luboslav Stárka. To vede k tomu, že si mnozí sportovci snaží různými formami hladinu testosteronu zvýšit, aby měli větší sílu, energii a chuť vítězit.

Jejich hazardérské kousky s užíváním hormonů jsou všeobecně známy, tak je teď necháme stranou.

Nás zajímá, jak testosteron cloumá s běžným mužem v běžném životě.

"Tento hormon má v životě muže opravdu významnou roli a kéž bychom o něm věděli všechno," říká sexuoložka Růžena Hajnová.

Testosteron je ze všech mužských hormonů pravděpodobně nejdůležitější. Když se na něj podíváme čistě z lékařského pohledu, zjistíme, že má vliv na kvalitu kůže, růst vlasů, svalů, očí, zubů, sexualitu, ale i chování. A právě tato jeho posledně jmenovaná schopnost teď vědce zajímá nejvíc.

"Zjednodušeně řečeno, hladina testosteronu ovlivňuje, jak je muž v životě výkonný," říká Růžena Hajnová.

Ještě zjednodušeněji, testosteron dělá muže mužem.

Čtyřiaosmdesátiletá důchodkyně Miloslava Klásková vzpomíná, jak se v mládí s kamarádkami na plovárnách bavily pozorováním mužů, jejichž hrudník byl mocně ochlupený. "Tehdy se u nás na Ostravsku říkalo: To je pěkně chlupaty tata," říká. Naše babičky věděly svoje.

Nyní by na koupališti, kde je většina mužů hladká jak dětská prdelka, zřejmě byly dost zklamané. Ač si to neuvědomujeme, současný trend holit si celé tělo dívkám poněkud komplikuje podvědomý přirozený výběr partnera.

"Testosteron se ve vizáži muže projevuje. Kdo ho má hodně, bývá statný, svalnatý, má ochlupený hrudník," upřesňuje sexuoložka Hajnová.

Jenže podle čeho se dnešní slečny mají orientovat, když hledají testosteronem vybaveného muže? Vždyť testosteron znamená: Jsem připraven k boji. V překladu do dnešní doby: Dokážu se postarat o naši rodinu, drahá. Ale jak poznat, který je schopen?

Zdá se, že v době, kdy bylo "in" být ochlupený, a ne oholený, měly ženy na první pohled jasněji. Navíc ani metoda výběru partnera podle velikosti a kvality svalů není v dnešní době spolehlivá. Nabídka způsobů, jak si testosteron uměle zvýšit, je nyní nepřeberná.

Naštěstí sexuoložka Hajnová dívky povzbuzuje slovy: "To, jak se testosteron projevuje ve vizáži muže, bychom neměly přeceňovat. I muž, který je jím od přírody velmi dobře vybavený, může být výchovou a prostředím tak zdecimován, že svou výkonnost ztrácí. A naopak."

Testosteron v ohrožení

Vědci dlouho pozorovali skupinu opic žijících v zajetí, aby zjistili, jaké mezi primáty fungují společenské vazby. Po čase jim bylo jasné, kdo je šéfem smečky, kdo jeho zástupcem, co si kdo na koho může dovolit a podobně.

Pak samci, který byl nejníže postavený a žádný opičák ani opice ho nebrali vážně, píchli dávku testosteronu. Co myslíte, že se dělo? Úplně nejdřív vyvolal rvačku s jedním opičákem. Vyhrál a hned začal škádlit opičáka dalšího.

Testosteron

Když ho zpacifikoval, postupně se dobral až k potyčce s šéfem skupiny. Porazil ho, i když byl menší a slabší než on. Nějakou dobu se ho ostatní opičáci báli a opice mu začínaly nadbíhat.

Stal se vůdcem.

Jenže injekce přestávala působit. A tak zase párkrát dostal za vyučenou od druhých a byl z něho opět ten slabý a nikým nevážený opičák.

Tenhle pokus by mohl sloužit jako pohádka o tom, proč někteří muži častěji porušují dopravní předpisy, jezdí rychle, střídají partnerky a v práci se snaží být nejúspěšnější i za cenu, že podrazí kamaráda. Mají zkrátka vyšší hladinu testosteronu v krvi.
 
Jenže tady máme i výsledky dalšího výzkumu a ty už tak zábavné nejsou.
 
Za posledních dvacet let mužům testosteron výrazně ubývá. Vědci netuší proč, ale dnešní mladí muži ho mají v krvi mnohem méně, než ho měli ve stejném věku jejich otcové.

Hodně zajímavé by bylo, kdyby šlo zjistit, kolik testosteronu měli muži, kteří v dávných dobách museli den co den bojovat s nepřáteli a lovit zvěř, aby jejich rodiny přežily.

Že by bylo něco na teoriích, podle nichž jsou muži generaci od generace více zženštilí? Ale pozor, výzkumy naznačují, že například na homosexualitu výška hladiny testosteronu nemá vliv. Jinými slovy, to, že má muž málo testosteronu, neznamená, že má homosexuální sklony.

Profesor Thomas Travison měří Američanům testosteron od konce osmdesátých let dvacátého století. Sledoval půl druhého tisíce obyvatel Bostonu.

"V roce 1988 měli muži ve věku kolem padesáti let vyšší koncentraci testosteronu v séru než stejně staří jedinci v roce 1996. Je jasné, že za procesem poklesu testosteronu nestojí pouze stárnutí, ale liší se od sebe celé jednotlivé generace mužů," tvrdí.

Teď proto rozjel další výzkum, který má zjistit, nakolik má na hladinu testosteronu vliv životní styl.

Tablety proti stárnutí

Testosteron může za to, že patnáctiletý kluk zjistí, že se s jeho tělem dějí podivuhodné věci, když vidí krásnou nahou slečnu. Právě v pubertě je totiž vliv testosteronu na chlapecké tělo největší.

Jenže testosteron může i za to, že šedesátiletý muž zjistí, že když vidí krásnou nahatou slečnu, s jeho tělem se už podivuhodné věci nedějí.

V souvislosti s tím, jak lékaři zkoumají, co všechno testosteron dokáže, se v posledních letech stále častěji mluví o takzvaném mužském přechodu.

Množství testosteronu s přibývajícím věkem klesá. "Ten můj v poslední době vypadá, jako by mi ho někdo vyměnil," to je častý povzdech starších žen, když si povídají o svých manželech. Na mysli mají to, že jejich donedávna akční muži jsou najednou mrzutí, nemají o nic zájem a zmínka "není ti něco, neměl bys zajít k lékaři?" v nich vyvolává záchvat hněvu.

Dámy by měly vědět, že stárnoucí muži za výkyvy nálad nemohou. Může za to testosteron. Ubývá ho, a jejich tělo proto cítí, že něco není v pořádku. Lékaři tomuto stavu říkají andropauza nebo PADAM syndrom.

Lékaři tedy podobně jako dávají hormony ženám, kterým v období klimakteria ubývají, zkoušejí dodávat testosteron stárnoucím mužům. Jen se o tom příliš nemluví.

Na toto téma probíhá ve světě řada konferencí. Vznikla mezinárodní společnost pro studium starších mužů. Lékaři si totiž uvědomují, že populace výrazně stárne.

Například v roce 2055 zřejmě bude téměř patnáct procent mužů starších pětašedesáti let. Jenže to nebudou dědečci, kteří dny tráví na lavičce pod hruškou na své zahrádce jako pětašedesátiletí muži v roce 1955.

Tenista

Budou to muži, kteří chtějí hrát tenis a plavat v moři se svou o dvacet let mladší druhou manželkou.

A tak ve Frankfurtu nad Mohanem nedávno proběhla konference, jejíž účastníci - vědci, lékaři a farmaceuti - sepsali petici proti nekontrolovatelnému užívání testosteronu.

"Dnešní doba je ve znamení toho, že přibývá mužů, kteří považují testosteron za jakýsi elixír věčného mládí, který posiluje jejich sexuální aktivitu, přispívá k tvorbě svalů a odbourávání přebytečného tuku," uvedl na konferenci Manfred Schuber, viceprezident německé farmaceutické společnosti.

Problém je, že vědci zatím přesně nevědí, jestli tato terapie proti mužskému stárnutí nevede k dalším zdravotním rizikům.

Zkušenost s testosteronem má například čtyřiašedesátiletý podnikatel z Prahy. Svou totožnost chce utajit, jde o problém značně delikátní. V posledních dvou letech začal hubnout. Ač pravidelně jezdí na kole a hraje tenis, jeho donedávna výstavní svaly jsou pryč.

"Uvědomil jsem si, že budu typ starce s propadlým hrudníčkem a hubenými pažemi," říká.

Když se přidaly další zdravotní potíže, které označuje decentním výrazem "pánské", lékař mu předepsal přípravek, který tělu dodá testosteron. "Cítím se výborně a tělo mám zase pevnější. Nechci se stát třicetiletým svalovcem, ale chci být zdravě vypadající muž. Tím, že testosteron beru pod dohledem lékaře, nemůže mi přece škodit," tvrdí.

Takže dámy, až zase jednou budete mít pocit, že se váš partner chová podivuhodně, vzpomeňte si, že v jeho těle řádí hormon testosteron. A žena zřejmě vůbec nemůže pochopit, jaký vliv na něj má.

Naštěstí v lidském těle existuje ještě jedna pozoruhodná a málo známá věc. Takzvané GABAA receptory. To je zařízení, které testosteron utlumuje. Čím více se testosteron snaží vyvolat agresivitu, tím více se ony snaží tuto agresivitu zabrzdit.

Zdá se, že nebýt jich, muži by pod vlivem testosteronu už asi dávno vymřeli.

Kolik ho mám, doktore?

Pokud teď pánové získají pocit, že si nutně potřebují nechat změřit testosteron, lékař se asi bude divit. Měřit ho jen tak, ze zvědavosti, jak jsem na tom, není obvyklé. "Měřit jej u zdravého muže je zbytečné," říká sexuoložka Hana Fifková.

Testosteron

Naopak, požádat o jeho měření je vhodné, když má muž některé z těchto zdravotních potíží. "Únava, nechuť k sexu, potíže s plodností, úbytek svalové hmoty, deprese, to jsou problémy, u kterých může nedostatek testosteronu hrát roli," vysvětluje sexuoložka.
Jeho množství se měří rozborem krve.

10x O TESTOSTERONU

1. Ve starověkém Řecku jedli sportovci býčí varlata, protože se domnívali, že jim dodají sílu a chuť bojovat.

2. V polovině 19. století vědec Arnold Berthold odstranil varlata kohoutům, kteří se pářili až padesátkrát za den. Zjistil, že o slepice ztratili zájem. Když jim tkáň varlat umístil do břicha, vrátili se do starých kolejí. Usoudil, že chuť k sexu způsobuje látka, která se z varlat uvolňuje.

3. V roce 1939 se týmu vědců podařila syntéza čistého testosteronu a byla jim za to udělena Nobelova cena. Jejím spoludržitelem je švýcarský chemik Leopold Růžička, pravnuk českého krejčího.

4. Muži mají obvykle v krvi 350 až 1 000 nanogramů testosteronu na decilitr krve.

5. Jeho hladina se během dne mění, nejvyšší bývá ráno. Způsobuje, že muži mají ráno častěji chuť na sex než ženy.

6. Nejvíc se jeho hladina zvyšuje u chlapců v pubertě, od čtyřicátého roku klesá.

7. V osmdesátých a devadesátých letech jej sportovci často používali jako doping. Nyní jeho obliba u vrcholových sportovců klesá, protože jej moderní testy dokážou snadno odhalit.

8. Jeho hladina se u sportovců kontroluje tak, že se srovnává s hormonem epitestosteronem. Zdravý člověk má jejich poměr 2:1 nebo 1:1. Když je hodnota testosteronu vyšší než 4:1, je to považováno za doping.

9. Do těla se dodává injekcemi nebo náplastmi, z nichž se postupně uvolňuje.

10. Muži s vyšší hladinou testosteronu mají větší sklon k vypadávání vlasů.

HELENA FIBINGEROVÁ: MŮJ BOJ S TESTOSTERONEM

Proč se o atletce začalo říkat, že vypadá jako chlap?

Osmkrát předvedla ve sportovních halách, že je nejlepší koulařkou Evropy. Poosmé v roce 1985 v Aténách, kde se začalo mluvit o tom, že při dopingových zkouškách u ní bylo zjištěno více testosteronu, než je u ženy obvyklé.

Tehdy, když byla na vrcholu kariéry, se ostatně říkalo: Podívejte, ta Fibingerová už začíná vypadat jako chlap. A testosteron právě to způsobuje, ostatně, sexuologové ho podávají právě pacientkám-transsexuálkám, které podstupují proces proměny v muže.

Na druhé straně, co čekat u koulařky, která každý den tvrdě jako chlap trénuje. Svaly a jen svaly. "Něco jsem se kvůli němu už naplakala," říká.

"Spolu s lékaři jsme pátrali, proč mám zjištěny hraniční hodnoty. Měla jsem zároveň i ženské problémy. Nakonec jsem se podrobila vyšetření na oddělení nukleární medicíny v nemocnici v Ostravě-Porubě a přišlo se na to, že mám nádor. Mohl za to, že se mi zvyšoval testosteron. Vyndali ho, dlouho jsem brala léky."

Podezření z dopingu byla koulařka zbavena. "Přesto mi lidé nevěřili, že jsem testosteron neužívala."

JAK NA TOM JSOU?

Zkusili jsme tipovat, kteří z českých známých mužů mají hodně testosteronu a naopak. Berme to jako hru, ostatně právě oni jsou ukázkou, jak zrádné je posuzovat muže podle vzhledu.

Na první pohled ho mají:

Josef Abrhám

Když si v Nemocnici na kraji města sundal košili, divačky zpozorněly nad jeho černou chlupatou hrudí, jaká se vidí málokde. Oblíbený herec se také umí pořádně rozčilit. Že je bojovník, dokázal, když bránil čest své ženy, kterou napadli bulvární novináři.

Pavel Telička

Málo vlasů, ukázkové svaly. I když pracuje hlavou a pohybuje se v prostředí byznysu a politiky, vypadá spíše jako profesionální sportovec. Že je výkonný, ukázal jako eurokomisař, v Bruselu se o něm říkalo, že je tvrdý protivník.

Jiří Zonyga

Jiří Zonyga

S vlasy to také není valné, je vysoký, má svaly. Testosteronáč na první pohled, navíc má mužnou zábavu, jezdí na motorce. Když zpíval v soutěži X Factor, porotci často říkali, že z něj jde energie a mužnost.

Není na nich vidět:

Karel Gott

S jeho svaly to nikdy valné nebylo, mluva a pohyby na jevišti působí někdy až zženštile. Přesto je nejlepší ukázkou, že tyto romantické typy na mnoho žen zabírají více než svalnatí sportovci.

Pavel Zuna

Oblíbený moderátor je pohledný, vždy dobře oblečený a upravený. I ve čtyřiceti stále působí dojmem dobře vychovaného chlapce, který životem proplouvá bez průšvihů. Některým ženám se právě tyto typy líbí, jiným připadají málo mužné.

Pavel Nedvěd

Oblečený jako manekýn, jemná tvář, dívčí účes. On i řada fotbalistů jsou příkladem, jak zrádné je posuzovat množství testosteronu podle vzhledu. Ač na to nevypadá, asi ho má. Jinak by se nemohl živit sportem, který vyžaduje sílu a dravost.

Nejčtenější

VIDEO: Má smysl třídit i plechovky? Toto se s nimi děje

Reportér Matěj Smlsal si zkusil práci třídiče. Úkolem je vyhazovat vše, co není...

Ke klasickým kontejnerům na tříděný odpad se postupně přidávají i šedé. Do nich mají lidé házet kovové obaly, mimo jiné...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

OBRAZEM: Zločiny, sex, sláva. Bonnie a Clyde zemřeli před 85 lety

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich...

Stali se nejikoničtějšími gangstery období americké Velké deprese. Jejich psanecký příběh byl totiž dochucen příchutí...

Dělnická chudoba: nouzové kolonie měla Praha i Brno

Zmar a špína. Nejchudší rodiny žily v podzemí, kde měly prostor na spaní...

Nouzové kolonie, které obepínaly v první polovině dvacátého století česká a moravská města, byly místy bídy a...

Další z rubriky

Ve válce o pštrosy bojovali jihoafričtí agenti i kovbojové z Ameriky

Pštrosí peří bylo cenným artiklem, Jižní Afrika si proto na něj chtěla udržet...

Byla to neskutečná mela. Na území francouzského Súdánu operovali dobrodruzi vyslaní jihoafrickou vládou a tamními...

OBRAZEM: Úsměvný i dramatický. Podívejte se na sexuální život zvířat

Některé dvojice vypadají legračně, jiné elegantně, další až příliš urputně....

Některé dvojice vypadají legračně, jiné elegantně, další až příliš urputně. Nahlédněte do momentek ze sexuálního života...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

Najdete na iDNES.cz