Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemířil nízko: Barry Seal létal pro drogové kartely i CIA

Byl velmi schopným pilotem, obratným pašerákem drog a informátorem státních úřadů. Pilot Barry Seal sehrál v americké tajné válce proti nikaragujské sandinistické vládě důležitou roli. A právě to, že se zapletl s velkou politikou, se mu nakonec stalo osudným.
Barry Seal si zahrával. A nakonec za to zaplatil životem.

Barry Seal si zahrával. A nakonec za to zaplatil životem. | foto:  CC-BY, Creative Commons

Někdo se celý život hledá, jiný ví od dětství, co je jeho posláním. Už jako malého Barryho fascinovala letadla a táhlo ho to k letišti na okraji rodného Baton Rouge v Louisianě, kde se zapsal do kurzu létání. Vcelku dobře zajištění rodiče, Sealův otec vlastnil velkoobchod se sladkostmi, mu v patnácti zaplatili dorosteneckou a o rok později plnohodnotnou licenci soukromého pilota. Seal si chvíli přivydělával taháním reklamních poutačů po obloze, než se nechal na šest let zapsat do národní gardy svého domovského státu, ovšem její pozemní složky.

Během vojenské služby létal jen amatérsky, v osmadvaceti letech však zelený stejnokroj vyměnil za tmavěmodrou uniformu aerolinky TWA. Nastoupil jako palubní inženýr, ale brzy získal křídla a velmi rychle dokonce kapitánské prýmky. Jako jeden z nejmladších velitelů ve flotile dnes již zaniklého, svého času ale významného amerického dopravce, létal s Boeingem 707 na pravidelných linkách do západní Evropy a později mimo jiné také jihoamerické destinace.

Podle jeho manželky Deborah to bylo v roce 1975, tedy osm let po nástupu k TWA, kdy si do hliníkového kufříku k trenkám a košilím poprvé přibalil zakázané látky. Dříve či později to samozřejmě muselo prasknout. Koncem sedmdesátých let se Seal podíval na chvíli za mříže.

Křídla z dolarovek

Ve vězení se Seal seznámil s člověkem, který mu nabídl možnost, jak se po propuštění dostat zpátky do kokpitu a ještě si tím vydělat balík. Začal létat pro kolumbijský kartel Medellín, v jehož čele stál i legendární Pablo Escobar. Podle svých slov absolvoval Seal pro narcos stovku letů, z Kolumbie a Panamy převezl do Spojených států zbraně a kokain v hodnotě až pěti milionů dolarů.

Nejprve létal domů do Baton Rouge, později na letiště v arkansaském Mena, které získalo nechvalnou proslulost jako místo, odkud CIA údajně provádí tajné operace spojené s pašováním drog, a to s vědomím nejvyšších míst. Seal odtamtud pod hlavičkou svojí přepravní společnosti operoval celou malou flotilu letadel.

Už v roce 1983 však byl chycen ve floridském Fort Lauderdale s nákladem depresantu metakvalon, jedné z oblíbených drog květinových dětí pocházející z Indie a dodnes rozšířené zejména v Jižní Africe. Aby se vyhnul žaláři, práskl Seal některé ze svých zaměstnavatelů, mimo jiných premiéra ostrovů Turks a Caicos, zámořského území Velké Británie, a několika členů Medellínského kartelu. Svědčil dokonce před prezidentskou komisí pro organizovaný zločin. Především se však nabídl vládní protidrogové agentuře DEA, které začal donášet v březnu 1984. Do jeho letadel nainstalovali nejmodernější a nejméně nápadnou odposlouchávací techniku a nechali jej dál létat pro Escobara a jeho firmu.

Byť Seal později vyloučil, že by vědomě spolupracoval s tajnou službou, byla to prý CIA, kdo řídil let do Nikaragui, který se mu měl v konečném důsledku stát osudným. Na polním letišti v jihoamerickém zapadákově totiž kamery na palubě letounu při nakládání několika tun kontrabandu nezachytily jen Escobara a další narcos, ale údajně také několik vojáků sandinistické armády a pobočníka nikaragujského ministra vnitra. Tato interpretace nahrávek byla žurnalisty později zpochybňována, Reaganova administrativa každopádně zapojení sandinistického režimu do obchodu s drogami chtěla a potřebovala vidět.

Nebeský gauner Cruise má roli snů

V snímku Barry Seal: Nebeský gauner hraje pilota Tom Cruise.

Přečtěte si recenzi Mirky Spáčilové na film o dobrodruhovi, která hazard zaplatil životem.

Ve středoamerické zemi se totiž v roce 1979 převratem dostala k moci levicová opozice vůči zkorumpovanému diktátorskému režimu rodiny Somozů, který koncem dvacátých let dosadil a dlouhodobě podporoval Washington. Sandinisté napáchali mnoho dobra pro chudé i vražd na svých odpůrcích, především ale vytrhli zemi z orbitu Spojených států a obrátili ji ke Kubě, potažmo Sovětskému svazu.

Reaganova administrativa proto začala podporovat jejich protivníky, ultrapravicové milice souhrnně nazývané Contras. Nejen nikaragujská vláda, ale také média ve Spojených státech přicházela se stále dalšími zprávami o zločinech proti civilistům a teroristických útocích, kterých se Contras dopouštěli, takže Reagan potřeboval odvrátit pozornost k sandinistům. Bylo nasnadě spojit je s drogovými kartely, k čemuž Seal, vědomě či ne, významnou měrou přispěl – v roce 1986, měsíc po jeho smrti, ukazoval Reagan na televizní kamery fotky pořízené o dva roky dříve Sealem.

Tvrdé přistání

Onen let do Nikaragui však nedopadl podle předpokladů: náklad na Floridě zadržela DEA. Kolumbijci zbystřili a začali ze ztráty kontrabandu podezírat Seala. A o pár týdnů později vyšel v listu Washington Times článek o zapojení sandinistické vlády do obchodu s drogami, ve kterém byl zmíněn nejen Sealův let do Nikaragui, ale i jeho jméno. Informace prý žurnalistům předal někdo výše postavený z Bílého domu.

Seal se stal po vydání textu chodící mrtvolou. Medellínský kartel na jeho hlavu vypsal půl milionu a na živě chyceného Seala milion dolarů odměny. DEA s ním navíc rozvázala spolupráci, takže byl brzy zadržen FBI. Vzhledem ke spolupráci s úřady vyfasoval pouze půlroční podmínku, která byla spojena s prospěšnou prací v domově Armády spásy na okraji Baton Rouge.

Hollywood má jasno

Sympatický gauner, které zneužije a zradí vláda prostřednictvím CIA – asi tak zplošťují příběh Barryho Seala hollywoodští scénáristé. Tak líčilo jeho příběh již drama s všeříkajícím názvem Podveden z roku 1991, kde si pilota zahrál Dennis Hopper. Jako vedlejší postava se Seal objevil také v seriálu Narcos z produkce sítě Netflix, dvou divadelních hrách a přímo o něm byly napsány tři knihy, jedna z nich od bývalého agenta FBI Dela Hahna, citovaného v článku.

V těchto dnech se v kinech hraje thriller Barry Seal: Nebeský gauner s Tomem Cruisem v ústřední roli, a ani ten se nebrání vlastní, dosti volné interpretaci Sealova osudu. Ve filmu jej CIA už v sedmdesátých letech využívá jako kurýra k panamskému diktátorovi generálu Noriegovi a až poté jej zverbuje kartel Medellín. I prozrazení Sealova zapojení v kompromitaci sandinistů je líčeno, mírně řečeno, s uměleckou licenci.

Právě před touto budovou byl v únoru 1986 zabit kulkou do hlavy. Podle jednoho jeho známého, který vraždu viděl z kavárny přes ulici, Seal zaparkoval a jeho auto obestoupili dva muži. Okamžitě věděl, co se děje, a jen klidně položil hlavu na volant. Nato zazněl jediný výstřel.

„Myslel si, že je chytřejší než kartel. Podcenil jejich vůli jej zabít,“ řekl časopisu Vice bývalý agent FBI a dnes soukromé očko Del Hahn. „Byl to příjemný člověk, měl smysl pro humor. Ale často se přeceňoval. Kupříkladu považoval telefonní budky za naprosto bezpečné, ale my jsme pomocí sledování vytipovali jeho oblíbené a napíchli je.“

Čtyři Kolumbijce, kteří byli do vraždy zapleteni, se úřadům podařilo zadržet a tři z nich byli odsouzeni za vraždu prvního stupně na doživotí. Někteří lidé však stále věří, že za vraždou ve skutečnosti stojí CIA. Po Sealově smrti napsal louisianský nejvyšší státní zástupce William Guste oficiální dopis do Washingtonu, ve kterém si stěžoval na neschopnost federálních úřadů ochránit muže, kterého sice nazval „odporným zločincem“, ale zároveň vyzdvihl jeho příspěvek k boji proti pašování drog.

Guste dokonce rozjel vyšetřování svých podřízených pro zanedbání povinností. Nikam však nedovedlo, ostatně sám Seal se bránil tomu, aby byl se svou rodinou zařazený do programu na ochranu svědků. „Od jednoho ze Sealových bývalých pilotů jsme se dozvěděli, že chtěl utéct do Kostariky a pokračovat v pašování kokainu hned následující den po tom, kdy byl zavražděn,“ vzpomínal Del Hahn.

Autoři:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

Bezhlavý vekslák byl jediný Markovičův nedořešený případ. Důkazy nestačily

1. května 2024

Premium Legendární vyšetřovatel Jiří Markovič vypátral pětinásobného vraha Hojera, dostal spartakiádního...

Škrtiči a no-go zóny v Londýně. Fake news pomohly v 19. století represi

1. května 2024

Premium Reformy trestního zákoníku mohly v devatenáctém století učinit Spojené království liberálnějším....

Nejkrutější či nejotylejší. Panovnická kniha rekordů aneb Nej českých vládců

30. dubna 2024

Premium Od knížete Bořivoje po posledního tuzemského panovníka, císaře Karla I., vládlo českým zemím...

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

30. dubna 2024

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...