Nevídané. Kelly Slater si na své konto připsal desátý titul mistra světa

Nevídané. Kelly Slater si na své konto připsal desátý titul mistra světa | foto: Quiksilver

Surfařská ikona Kelly Slater: miláček žen se stal podesáté mistrem světa

  • 10
Nejúspěšnějším sportovcem historie je Kelly Slater. I když jste tohle jméno ještě asi neslyšeli, je na tom tvrzení velký kus pravdy. Kelly Slater je totiž pro surfing něco jako Wayne Gretzky pro hokej. Nebo Pelé pro fotbal. Potvrdil to v sobotu 6. listopadu, kdy se stal v Porta del Sol v Portoriku podesáté mistrem světa.

"Je to Tiger Woods, Michael Jordan a Muhammad Ali dohromady," napsal o něm dokonce jeden americký novinář. "No, kdybych si měl vybrat, měl bych asi nejblíže k Jordanovi," opáčil na to se smíchem Slater. "Podle toho, co jsem o něm slyšel, jsme oba podobně soutěživí."

Je miláčkem žen, vzorem pro tisíce surfařů po celém světě, opěvovaným sportovním idolem a respektovaným ochráncem životního prostředí. Chodil s nejkrásnějšími dívkami na světě a mezi jeho přátele se hrdě počítá třeba i zpěvák Eddie Vedder z rockových Pearl Jam.

Nevídané. Kelly Slater si na své konto připsal desátý titul mistra světa

Žít život Kellyho Slatera, jehož časopis Sports Illustrated vyhlásil "nejvíce sexy sportovcem", to je snem snad každého muže. "Mám jen velké štěstí," říká se smíchem Slater. "Jezdím zadarmo po světě a lidi mi platí za to, co zbožňuju nejvíc na světě – za surfování."

Čím je vlastně tak výjimečný?

Osmatřicetiletý rodák z floridského Cocoa Beach se stal celkem desetkrát mistrem světa, což je mezi surfaři absolutní rekord. A co víc, stal se zároveň jak nejmladším (když mu bylo 20), tak nejstarším (6. listopadu) šampionem v historii. Tak dlouho nedominovala svému sportu snad žádná hvězda.

"Surfing je tady stovky i více let. V dávných kulturách byl pevnou součástí mnoha domorodých kmenů ve všech částech Tichého oceánu. Nejsem nejlepším surfařem historie. Jen jsem teď na vrcholu," odmítá Slater skromně nálepku "nejlepšího z nejlepších". Jeho soupeři i přátelé s tím ale nesouhlasí.

"Je to prostě nejlepší sportovec planety. A důvod? Jeho vyrovnaná psychika. Ta je na jiné úrovni než u ostatních," složila mu poklonu australská královna surfování Layne Beachleyová.

Kelly Slater a Pamela Anderson

Na lichotky krásných žen má ostatně Slater štěstí po celou kariéru. Před pár lety přebral herci Leonardu DiCapriovi brazilskou supermodelku Gisele Bündchenovou, užil si i krátký románek s hollywoodskou superhvězdou Cameron Diazovou, které prý nakonec dal kopačky.

V 90. letech se také objevil v několika epizodách seriálu Pobřežní hlídka, kde se pochopitelně seznámil s Pamelou Andersonovou. "Chodili jsme spolu, když už se Pamela světově proslavila. Kluci, s nimiž jsem závodil, mi ji záviděli a paparazzi fotografové mi nedali klid," vzpomíná Slater, který prý připravoval pro vnadnou krásku tajnou svatbou. "Jenže to by mi nesměla utéct s německým modelem Marcusem Schenkenbergem," krčí rameny Slater.

Surfování a ženy ale nejsou jedinými životními koníčky "Pána vln", jak se Slaterovi přezdívá. Jeho další velká vášeň?

Hudba. Přesněji řečeno – rock

"Když nehraju pár hodin denně na kytaru, jsem celý nesvůj," přiznal se jednou. "Nepřežil bych bez muziky. A to myslím doslova. Je to pro mě jako jídlo. Přál bych si umět se vyjádřit muzikou jako moje hudební idoly, ale nedostal jsem potřebný talent."

Na konci 90. let založil dokonce spolu s dalšími dvěma surfaři Robem Machadem a Peterem Kingem kapelu s příznačným názvem Surfers, po níž zůstalo celkem úspěšně přijaté album Songs From The Pipe z roku 1998, jehož název odkazuje na slavnou pláž Pipeline na Havaji.

Kelly Slater a Eddie Vedder

O rok později se pro změnu objevil v klipu kapely Garbage You Look So Fine. Jeho úloha? Tajemný krasavec, jehož v bezvědomí vyplaví na břeh divoké moře. A Slaterova zachránkyně? Zkuste si tipnout. Samozřejmě sexy zpěvačka Garbage Shirley Mansonová...

Nejvíce si ale cení svého přátelství s Eddie Vedderem, frontmanem legendárních grungeových pionýrů Pearl Jam. "Jejich první album Ten jsem slyšel někdy v roce 1992, když jsem byl zrovna v Africe," vybavuje si Slater. "Tenkrát jsem nevěděl nic o Eddiem a už vůbec jsem netušil, že je blázen do surfování."

Charismatický zpěvák je nadšeným amatérským surfařem a řada obratů v textech na albuTen odkazuje k plážím a ke svobodě, kterou člověk zažívá při jízdě na zpěněných vlnách. Z prvních nesmělých kontaktů se nakonec v průběhu let zrodilo velké přátelství: Slater a Vedder se vídají několikrát do roka, ať už je svede dohromady pár volných dnů na surfování nebo na jamování ve zkušebně.

podesáté

"Tenhle titul byl pro mě nejvíc stresový ze všech, protože je to trochu neznámé místo. A navíc, víte, v mém věku, lidé říkají: 'Neměl bys už jezdit.' Všichni mladí kluci jsou stále lepší, je výzva věřit v sebe sama a nevěřit tomu, co říkají ostatní," řekl Slater po výhře v Porta del Sol. Ve finále proti Australanovi Bede Durdridgovi obdržel od rozhodčích nejvyšší bodové ohodnocení za vlnu, tedy 10 bodů.
"Oceán a hudba – to je naše pouto," říká Vedder, který nabízí o Slaterovi několik pozoruhodných soudů. "Neznám nikoho, kdo by byl lepším světovým občanem než Kelly. Kamkoliv přijede, tam se hned cítí jako ryba ve vodě. A lidé ho milují, všude ho poznávají. Může být v Jižní Africe, v Austrálii, na Tahiti, prostě všude. A všude se také najdou lidi, co s ním chtějí strávit pár chvil nebo se s ním chtějí vyfotografovat. Kelly nikdy nikoho neodmítne... a hudba je pro něj jako náboženství."

Slater si dokonce s Pearl Jam zahrál. V roce 2006 se ke kapele připojil na koncertě v San Diegu při slavné písni Rockin´ in the Free World od kanadského písničkáře Neila Younga. "Kelly byl vážně, vážně dobrej," skládá poctu surfaři Vedder. "Nebylo to žádné imitování hry na kytaru. Byl normálně nahlas jako my a fakt mu to šlo. Tenhle chlap se opravdu umí pohybovat i na velkém pódiu před tisícovkami lidí."

A co je tedy těžší, prodírat se divokými vlnami bouřlivého oceánu, nebo bez sebemenšího náznaku nervozity odehrát koncert pro deset tisíc lidí? "Ten strach na pódiu byl nepopsatelný. Ale reálné nebezpečí tam samozřejmě nehrozí," říká Slater. A jak to vidí Vedder? "Když neřeknete něco hodně neslušného o Bohu nebo o zemi, v níž hrajete, dav na rockovém koncertě vás nezabije. Ale když mě Kelly vezme na nějakou osamělou pláž a velké vlny? Těm vlnám je úplně jedno, že jsem Eddie Vedder..."

Přátelé z vln

"Pán vln" si ale neužívá jen zájmu krásných žen a lichotek rockových hvězd. Zejména v posledních letech vystupuje stále aktivněji a hlasitěji na podporu životního prostředí a zejména proti zabíjení velryb a delfínů pro komerční účely.

Kelly Slater

"Ve vlnách se potkávám s mnoha delfíny," říká Slater. "Jsou to neuvěřitelně mírumilovná, klidná a inteligentní zvířata. Dokonce si myslím, že jsme dosud odhalili jen nepatrný zlomek jejich inteligence a jejich schopností. Nerozumím tomu, jak je může někdo zabíjet. A s velrybami je to podobné. Když vidíte záběry rybářů masakrujících velryby, je vidět, že ani oni nejsou na svou práci hrdí. Musíme to nějak zastavit, jakkoliv," burcuje surfařský šampion.

Nezůstává ale jen u slov, nedávno neváhal podpořit organizaci Sea Shepherd Conservation Society, kterou by spousta lidí zřejmě označila za "extremisty" či "ekoteroristy". Sea Shepherd Conservation Society totiž hlídkuje na člunech a lodích ve vodách, pročesávaných velrybáři, a podává svědectví o krutostech, páchaných na mořských zvířatech.

Že je usilování o rovnováhu mezi lidmi a oceánem jen bláhovým snem? Možná. Ale je to jeden ze snů Kellyho Slatera. Jeden ze snů kluka, jehož nelehké dětství (rodiče Steve a Judy měli finanční problémy, které vyvrcholily rozvodem, otec byl navíc alkoholik a bití bylo na denním pořádku) vyhánělo na pláž a ta se mu stala osudem.