Škola dechu: Bránice je sval, který necvičíte. A měli byste

  • 1
Když nefunguje správně, doplácíme na to mnoha zdravotními neduhy. A protože onen sval většinou přehlížíme, nepracuje, jak má. V tomto dílu Školy dechu se to naučíme úplně jednoduchým cvikem napravit, opět pod vedením Pavla Macka, experta mezinárodních systémů dechu Oxygen Advantage™ a Second Wind™.

V tělocvičnách, fitkách a gymech cvičíme kvadricepsy a hamstringy, bicepsy, tricepsy a další svaly. Málo dětí však hned po narození začne něco zvedat nebo dřepovat, výše uvedené svaly se začínají zapojovat a „cvičit“ v rámci převalování, natahování končetin, batolení, lezení, zvedání předmětů až o poznání později. Jeden sval však začíná makat hned po narození. Není na pohled úplně vidět, když tedy nevíte, na co se koukat, ale jeho funkce je rozhodně slyšet, dává o sobě vědět miminkovským „Uááááááá!“.

V dospělosti, a to kvůli vlivu mnoha faktorů, však bohužel přestane pracovat, jak má. A to s sebou nese celou kaskádu zdravotních neduhů.

Unikátní sval

Bránice je top kvalifikovaný pracovník našeho organismu. Je nejlepší ze všech, pokud totiž svůj džob nedělá dobře, převezmou to za něj jiní, méně kvalifikovaní kolegové, jmenovitě sekundární dýchací svaly, a ti úkol odvedou nejen mizerně, ale ještě se přitom pořádně nadřou. Výsledky? Špatné držení těla, bolesti zad, krční páteře a tak dále a tak dále.

Škola dechu

Reset a náprava dýchání je jednou z nejmocnějších strategií prevence i rehabilitace pro zlepšení zdraví a kvality života. Škola dechu vám je průvodcem na cestě za zdravějším dýcháním. V jejím prvním dílu jsme vás naučili, jak si svůj dech otestovat, a dali tři užitečné tipy pro všední život.

To platí ze zdravotního hlediska. Věc má však i svůj sportovní rozměr – správné fungování bránice je důležité jak pro sílu, tak pro fyzičku. Bez správného bráničního dýchání se nenaučíte takzvané silové dýchání, což ohrozí bezpečnost cviku s externí zátěží a stejně tak i výkonnostní potenciál. Špatně pracující bránice se rychle unaví a bude „krást krev a kyslík z končetin, i ty se rychleji vyčerpají, při delší nebo náročnější fyzické zátěži nebudete využívat kompletní kapacitu plic a začnete po dechu lapat výrazně dříve.

A jaké jsou benefity správného bráničního dýchání? V běžném životě zpevní jádro a pomáhá tělu fungovat na optimální hormonální úrovni. Udržuje tělo v klidovém módu „odpočívej a zažívej (a života užívej)“, ne v konstantním stresovém módu „bojuj, nebo uteč“.

To je ona, přehlížená bránice.

Právě z těchto a mnoha dalších důvodů mohou být cvičení, která pracují s bráničním dýcháním, jako je jóga, neigong/qigong, taijiquan, různé formy meditace a podobně, velmi přínosná pro zdraví, kvalitu pohybu, výkony i klid mysli a duše. A já nemohu jinak, než je vřele doporučit.

Jedno z nejjednodušších cvičení vás naučím v dnešním videu, zařaďte ho jednou až dvakrát denně, na tréninkovou jednotku si přitom vyhraďte pět až dvacet minut. Uvidíte, co všechno se „zázračně“ zlepší, jak v běžném životě, tak v tělocvičně nebo na běžeckém oválu, od držení těla přes flexibilitu, sílu až po fyzičku.

Automatické brániční dýchání právě v běžném životě je naším cílem – cvik ve videu vám ho pomůže obnovit. Možná si řeknete: „Jak primitivní!“ Odpovím s Von Kratzmarem z české klasiky Adéla ještě nevečeřela: „Ale jak účinné!“

Na viděnou v dalším díle Školy dechu, kde zapracujeme na náročnějších cvičeních.

Pavel Macek (narozen 1976) je šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninku KB5, StrongFirst Master Certified Instructor a specialista funkčního pohybu (FMS). Více než pětadvacet let praktikuje čínská dechová cvičení a je certifikovaným expertem renomovaných mezinárodních systémů dechu Oxygen Advantage™ a Second Wind™.

Školou síly prováděl čtenáře Xman.cz Pavel Macek. Její učební plán se hodí i...
Může vyžadovat trpělivost, nakonec se vám však klik na jedné ruce odmění na...
Kvůli poctivému autentickému kung fu odešel Pavel Macek nejprve do čínského...

Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.