Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Freeskier skočil z Luční boudy. Oživil tak frajerskou historickou fotku

aktualizováno 
Už jen stát na čtrnáct metrů vysoké střeše je adrenalin. Natož z ní na lyžích skočit dolů. V roce 1929 to lyžařský mistr Otto Beraurer dokázal. Po 91 letech se tým v čele s americkým freestylovým jezdcem Nickem Goepperem vydal na Luční boudu, aby historickou fotku zrekonstruoval.

Dvě fotky od sebe dělí 91 let. Vpravo předloha s Ottou Beraurerem v hlavní roli, vlevo jezdec Nick Goepper, v jehož podání byl skok trochu extrovertnější. | foto: Jiří Šimeček/Red Bull Media House

Ve dvacátých letech minulého století byla Luční bouda základnou lyžařských nadšenců. To k ní se sjížděli, aby na okolních svazích vybrušovali své umění a předháněli se v divokých výzvách. „Dneska mluvíme o spoustě sportů jako o extrémních a přitom skoro před sto lety tady kluci vyváděli kousky, které byly možná v daných okolnostech ještě extrémnější,“ skládá jim hold fotograf Jiří Šimeček.

Fotogalerie

A právě on se rozhodl jeden z nich, Beraurerův skok z Luční boudy, který byl zvěčněný na fotografii, oživit. Vzal si k ruce jednoho z nejlepších světových freeriderů. Ale taky celý tým spolupracovníků, protože přichystat vše, terén zejména, na skok, byl sám o sobě náročný podnik.

Těžko říci, kolik příprav a úprav obnášel Beraurerův pokus, jeho replika si však vyžádala práce od samého rána. „V roce 1929 pravděpodobně skákali do pořádného prašanu, který mohl dosahovat čtyř až pěti metrů. Ten my však dnes k dispozici nemáme, a tak musíme dopad, který zbrzdí a změkčí pád, vytvořit,“ vysvětluje jeden ze shaperů, specialistů na tvorbu skoků a doskočišť.

Právě ti spolu s rolbaři mají napilno. Důležitý je sklon, rozměr, tvarování, osekávání, uhlazování. A zatímco se na zemi připravuje dopad, na střeše je Nick a obhlíží dráhu. A spolu s ním jistič, který pomocí lan zajišťuje bezpečnost. 

Připravovat se však musí i fotograf s kameramanem. Musí znát správné úhly, pohledy a pozice. Protože jde o remake staré fotky, byl důležitý výběr místa. „Je to stres a výzva zároveň, protože i když se dá fotit z mnoha úhlů, a možná že i lepších, my potřebujeme přesně ten jeden,“ zdůrazňuje fotograf, že cílem je co nejvěrnější podoba historickému snímku.

Šanci stát se nástupníkem Otto Beraruera dostal Nick Goepper.

Šanci stát se nástupníkem Otto Beraruera dostal Nick Goepper.

A tato fotka, odmyslíme-li si moderní vybavení, jako by z dějin vypadla. Jiří...

A tato fotka, odmyslíme-li si moderní vybavení, jako by z dějin vypadla. Jiří Šimeček fotil i starým přístrojem.

A pak již na střechu vyleze Nick k ostrému pokusu. „Když jsem sem přijel a viděl to, říkal jsem si, že bych možná raději udělal pořádný rozjezd a skočil nahoru na střechu,“ smál se ráno. Teď je na lyžích nahoře, dole k němu vyhlíží celý tým, spousta zvědavců a v neposlední řadě i hasiči, záchranář a lékař.

Nikdo nezastírá respekt k odvážnému podniku. A nikdo ani nedutá, když se Nick pomalu rozjíždí, odráží a... naprosto čistě dopadá na dopadový můstek. Jenže to je jen úplný začátek putování za podobou fotky, kterou nám předurčily dějiny.

Nick musí skákat znovu a znovu, rolbaři a shaperové budou osekávat a zužovat můstek tak, aby zůstalo více méně jen to místo, které Nick potřebuje pro dopad. A zbytek se s fotografy modlí za to, aby se nebe trochu roztrhalo. Jedním z cílů je totiž udělat fotku i na starý dobový fotoaparát, ten však potřebuje dobré světelné podmínky.

Čekání na světlo

„Máme pečlivě nastudované počasí, konzultovali jsme to s místními, kteří podmínky znají nejlépe. Doufáme, že kolem čtvrté hodiny odpolední by se nám to mělo na dvacet třicet minut roztrhat,“ říkají organizátoři.

Protože je skoro poledne a nohy mrznou, volíme obědovou pauzu. Po ní jde Nick spát, my s majitelem boudy Stanislavem Benešem prozkoumáváme její zázemí. Tvoří ho skoro malé městečko, je tu pivovar, pekárna, sádky se pstruhy, vinotéka, ještě loni tu bylo několik vepřů. „Luční měla odjakživa celý svůj systém výroby, my už toho oproti našim předchůdcům nemáme tolik,“ vypráví Stanislav Beneš.

Prohlídka však musí rychle skončit. Trhají se mraky a vychází sluníčko. Budíme Nicka, tým se sbíhá pod střechou. A sluníčko se znovu schovává do mraků, tato radost netrvala dlouho.

Pak se však počasí slituje, mlha se trhá a na třicet minut je absolutní jasno. Všichni drží palce, bernardýna Bohouše nevyjímaje. Nick je absolutním pánem situace, skáče v mnoha variacích, kříží lyže, po každém skoku si na fotoaparátu kontroluje všechny detaily. Když se vše zahalí pod mraky, přijde nám, že jsme na chvíli zažili zázrak. A víme už, že se vše povedlo na sto procent. Vzdát hold pionýrům freeskiingu obnášelo dva dny práce, zasloužili si to však.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Tančím u tyče a miluju metal, říká veterinářka a MOgirl Zdena

„Moje seriózní povolání se zdánlivě neslučuje s mými zájmy, které nejsou úplně standardní,“ hlásí hned zkraje MOgirl...

Premium

Znásilnění bylo jen začátkem. Poslední letní tancovačka skončila tragicky

„Však já tě udám!“ Touto neuváženou větou se už nejednou proměnil trestný čin znásilnění ve vraždu. Těžko se v...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Smlsal přibral 50 kilogramů, vyzkoušel si den v těle tlouštíka

Už 150 tisíc Čechů trpí obezitou. Hubený člověk si často ani neumí představit, jak jsou pro ně některé činnosti...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky
Premium

Braň se, kdo můžeš! Reportérka si vyzkoušela, jak se zachovat při přepadení

„Ahoj, kotě, tak kampak, kampak? Pojď ke mně!“ přitočí se postava v černé masce. Srdce mi bije. „Nechci, támhle čeká...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

Jak správně dýchat: Školu dechu začínáme testy a tipy pro běžný život

Reset a náprava dýchání je jednou z nejmocnějších strategií prevence i rehabilitace pro zlepšení zdraví a kvality...

Domácí cvičení: seznamte se s esy posilování s vlastní vahou

Zlepšují sílu, koordinaci, stabilitu i mobilitu. Kliky na jedné ruce a dřepy na jedné noze jsou ztělesněním...

Najdete na iDNES.cz