Pavlína Springerová (HDK) s občanskými demokraty, (zleva) je Miroslav Hloušek,...

Pavlína Springerová (HDK) s občanskými demokraty, (zleva) je Miroslav Hloušek, Oldřich Vlasák a dosavadní primátor Alexandr Hrabálek (24. října 2022) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nové vedení Hradce zastupitelé ani nevolili, o koalici se dosud jedná

  • 7
Ani měsíc po komunálních volbách nemá Hradec Králové stále nového primátora, jeho náměstky ani radní. Ustavující jednání zastupitelstva se v pondělí omezilo jen na nutné formality, nové vedení se ani nevolilo. Tento stav potrvá nejméně další tři týdny. Uskupení dosud jednají o vytvoření koalice.

Na pondělním ustavujícím jednání zastupitelstva byl schválen bod, že k volbě nového vedení se sbor pokusí dobrat až 15. listopadu.

Ustavující schůze včetně hymny, přísahy nových členů, schvalování veškerých formalit a několika příspěvků nejčastěji k nesourodosti potenciální pětikoalice trvala pouhou hodinu.

Nic se nemění na tom, že o vytvoření koalice dál jedná pět subjektů – HDK s TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna a Zelení. Nejméně do 15. listopadu tak bude Hradec Králové dál řídit dosluhující vedení v čele s primátorem Alexandrem Hrabálkem (ODS).

Zastupitelé se aspoň shodli, že primátor bude mít pět náměstků namísto současných čtyř. Všichni budou uvolnění, tedy plně placení, rada města bude mít dál 11 členů.

Podle původních předpokladů měla být koaliční smlouva podepsána v pondělí dopoledne, vše se však odkládá kvůli výhradám občanských demokratů k rozdělení náměstkovských gescí.

„Ačkoli ještě nebyla podepsána koaliční smlouva, považuji za transparentní uvést, že strany formující se demokratické pětikoalice nebudou nikoho navrhovat a nebudou se účastnit žádné volby vedení města,“ řekla Pavlína Springerová (HDK), jež by se v případě pětikoaliční dohody měla stát primátorkou.

ANO vzdalo pokus o vlastní primátorku

Po šesti letech v Hradci Králové opět zazněl termín podvod na voliče. V roce 2016 jej po krajských volbách a vytvoření koalice bez hnutí ANO uvedla Klára Dostálová, v pondělí si jej vypůjčila lídryně hnutí Jana Šandová.

„Mrzí mě, že ač naše strana získala nejvyšší počet mandátů, nebyla přizvána k jednání o vytvoření silné a široké koalice, tak jak se dařilo v jiných statutárních městech republiky. Mnoho voličů mne oslovovalo a vnímalo tento počin jako podvod na voliče,“ řekla Šandová. A opět zaznělo, že ANO je připravené vzdát se postu primátorky výměnou za účast ve vládnoucí koalici.

Ačkoli ještě v neděli zastupitelský klub ANO avizoval, že je připraven předložit svůj vlastní návrh na vedení města, nakonec od toho musel ustoupit, protože bylo zřejmé, že jeho plán nenajde podporu.

„Jsme připraveni navrhnout svůj tým pro vedení města, ale nakonec po úvahách a diskusích klubu jsme se rozhodli vzhledem k tomu, že naši potenciální partneři by tento krok nepodpořili, nikoho nenavrhnout ani na pozice náměstků a radních. Nechtěli jsme dělat politické kroky, které nebyly předjednány a bylo předem jasné, že nemají podporu. Myslíme si však, že Jana Šandová by byla výbornou primátorkou, a trváme na tom, že by měla být ve vedení města,“ řekl místopředseda zastupitelského klubu ANO Denis Doksanský.

„Vnímáme určité znepokojení, že měsíc od voleb stále není možné zvolit funkční vedení města. Znamená to určitý signál, že pětikoalice není tak soudržný subjekt, jak se zdá, a my stále zmiňujeme, že by se mělo jednat i o jiných variantách. Nikoli jen o vedení města za každou cenu bez hnutí ANO, jen proto, aby se něco slepilo,“ doplnil šéf klubu Lukáš Fiedler.

Bez námitek byly v pondělí novými zastupiteli přijaty měsíční odměny pro jednotlivé členy. Radní si přijde na 11 161 korun, předseda výboru nebo komise na 5 580 korun, člen výboru nebo komise na 4 651 korun a prostý člen zastupitelstva na 2 791 korun.

Dotčená Změna zůstává, koalice se nezhroutila

Celý minulý týden visela ve vzduchu otázka, zda se hradecká pětikoalice nerozpadne ještě dříve, než se ji podaří slepit. Pochyby o fungování koalice i o své roli ve společné vládě vyjádřila se dvěma zastupiteli nejmenší formace – Změna a Zelení. Hrozbu se podařilo zažehnat, Z&Z po poradě zůstává. Bude však chtít vysvětlení od občanských demokratů.

„Každý z nás si řekl svůj názor a rozhodli jsme se pro zachování modelu pětikoalice. V jednání budeme pokračovat, abychom ten projekt nezabili. Měli jsme obavy, že kdybychom zaujali nějaký kategorický postoj, někdo to může vzít jako záminku k opuštění stávajícího koaličního modelu, jít do spojenectví s hnutím ANO a poté to odprezentovat tím způsobem, že jsme to zavinili my,“ řekl lídr Změny Adam Záruba.

Ten se měl v původně představeném plánu stát náměstkem primátora a dostat na starost investice, územní plán, urbanismus, architekturu a památkovou péči.

Jenže ODS před týdnem všechny ostatní partnery překvapila prohlášením, že zvažuje variantu široké koalice s hnutím ANO, protože není spokojená s rozdělením gescí. Navrhla sloučit rozvoj a investice, obě by připadly Lukáši Řádkovi (TOP 09) a na Zárubu by možná zbylo životní prostředí.

„O směně gescí budeme jednat, je však otázka, zda požadavek ODS byl skutečně zamýšlen tímto způsobem. Po ustavujícím zastupitelstvu si domluvíme další postup jednání. Budeme se snažit ještě jednou vysvětlit, jak to bylo myšleno. Pokud jde pánům z ODS o střihání pásky na fotbalovém stadionu, pak je mohu ujistit, že je o to nikdo nepřipraví. Stejně tak nechceme bourat ani lávku, rozjeté investice se dokončit prostě musí,“ zdůraznil Záruba.

Požadavek ODS na sloučení investic s rozvojem i po týdnu vyvolává otázku, zda se už smířila s odchodem Změny a Zelených z bývalé koalice i zda jsou zažehnány osobní animozity z minulosti. Až další jednání mohou tato podezření vyloučit, nebo naopak potvrdit.