Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Co ovlivní rozhodování voličů v Brně? Postrčí je hala, koalice i energie

  10:36
Říká se, že všechny politické strany slibují ve volbách prakticky totéž. Každá chce řešit bydlení, dopravu a všechno, co chybí a bylo by potřeba, například v Brně dlouho skloňovaný nový územní plán. MF DNES zmapovala faktory, které budou hrát zásadní roli v nadcházejících komunálních volbách v Brně.

Pohled na Brno. | foto: Profimedia.cz

Brněnská kandidující uskupení se většinou shodnou, že město nový územní plán potřebuje, stejně jako nová parkovací místa nebo dostavěný městský okruh. Na jiná témata však pohlížejí rozdílně, a právě tam mohou voliči hledat návod, komu věnovat své hlasy.

Zatímco například na podporu družstevního bydlení pod taktovkou města panuje takřka shodný názor napříč stranami, u městských bytů už se přístupy liší. Koalice lidovců a STAN podporuje jejich opravy i stavbu nových stejně jako ČSSD, Piráti nebo Zelení se Žít Brno. Naopak ODS by některé byty ráda zprivatizovala a stavěla jen pro potřebné sociální skupiny jako seniory, samoživitele a mladé či chudé rodiny.

Kdo fandí nové sportovní aréně na výstavišti, tomu největší jistotu, že se skutečně kopne do země, dává volba koalice ODS a TOP 09. Další strany se k tomuto projektu odhadem za sedm miliard korun staví vlažněji nebo jej přímo odmítají.

Právě občanští demokraté naopak laborují nad novým koncertním sálem a kvůli jejich požadavku na propočty provozních nákladů z letošního léta se zdrželo zahájení výběrového řízení a tím i samotná výstavba. Zato lidovci se STAN, Piráti nebo Zelení se Žít Brno by klidně stavěli hned.

Místo kauz partnerské neshody

Zmíněná témata jsou ta primární, která by měla komunální volby rozhodovat, do uvažování voličů nicméně promlouvá i řada dalších aspektů. Především u velkých měst se do výsledku promítá (ne)spokojenost s celostátní politikou. Tentokrát budou určitě hybatelem drahé energie a přístup vlády k řešení tohoto problému. Opoziční strany v Brně i ve Sněmovně, tedy hnutí ANO a SPD, se tak mohou svézt na vlně kritiky z posledních týdnů.

V samotném Brně se přitom téma energií promítá i do komunálních programů jako nikdy dřív. ODS obnovila myšlenku horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany, lidovci se vytasili s tepelnými čerpadly, Zelení se Žít Brno mají plány na další energetické úspory pomocí příspěvků domácnostem. Rozvoji fotovoltaiky či spalování štěpky pak fandí všechny strany.

Voliči budou jistě hodnotit i to, jakým způsobem členové stávající koalice řídili Brno poslední čtyři roky. Na rozdíl od opozičního ANO, které se potýkalo s korupční kauzou Stoka, za sebou nemají skandály ani politické krize, občas však připomínali rozhádané manžele, kteří si dělají naschvály a potřebují si dokázat, kdo je lepší.

Vrcholem vzájemných půtek bylo neschválení nového územního plánu, jejž měli na starosti lidovci, kteří reagovali odmítnutím podpory pro hokejovou arénu jakožto vlajkového projektu ODS, načež následovalo nepřidělení peněz na studii nové městské nemocnice, kterou podporují lidovci. To vše na jediné schůzi zastupitelů.

Právě šarvátky mezi těmito dvěma partnery budily dojem, že si koaliční strany samy sobě dělají opozici, když ANO mělo svých problémů kvůli Stoce a rozpadu brněnské buňky více než dost a SPD se čtyřmi zastupiteli toho příliš nezmohlo.

Právě neschválený územní plán má nepřímý dopad na peněženky brněnských obyvatel, protože bez rozvoje a výstavby, které by tento dokument umožnil v daleko větší míře než dnes, budou dál městu chybět byty a ceny těch nových budou stále stoupat.

Vzájemné ostřelování mezi ODS a KDU-ČSL spolu s ambicemi lidoveckého náměstka Petra Hladíka na primátorský post vyústily v situaci, kdy v Brně nevznikla po vzoru sněmovních voleb koalice SPOLU v plném složení ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Občanští demokraté jdou jen s „topkou“, zatímco lidovci k sobě zlákali STAN.

Kouzlo a úskalí koalic

Právě koalice hrají v letošních brněnských volbách prim. Větší strany čekají, že díky spojení posílí a budou se prát o vítězství, ty menší zase věří, že tentokrát překonají pětiprocentní hranici. Minule voliči rozdělili hlasy takovým způsobem, že jich rekordní množství propadlo a zmíněné strany jako STAN nebo TOP 09 zůstaly těsně před branami zastupitelstva.

Rovněž Zelení a Žít Brno minule při samostatné kandidatuře vypadli, i když prostým součtem by jejich výsledek překonal 8,5 procenta. Díky tomu, že cílí na podobnou skupinu voličů, nyní mají šanci, že se na společné kandidátce na magistrát vrátí.

Jen těsně se v posledních komunálních volbách přes pět procent přehouplo hnutí SPD, které tak nechce ponechat nic náhodě a spojilo se s Trikolorou a Moravany. A parťáky v podobě hnutí Slušní lidé, Zemanovců a České suverenity nalezli také komunisté, kteří se minule ze zastupitelstva vytratili.

Koalice ovšem nemusí mít jen pozitivní efekt, voličům jedné strany se nemusí zamlouvat spojení s jinou, třeba i kvůli osobnostem jednotlivých kandidátů. A ty hrají na komunální úrovni větší roli než v celostátních volbách, zvlášť díky systému, který umožňuje vybírat napříč stranami. Voliči tak mohou zahájit křížkovací mašinerii, díky níž kandidáti jedné strany přeskáčou ty z druhé, jak se to před rokem při sněmovních volbách stalo Pirátům ve spojení s hnutím STAN.

Volby v okresních městech

Blansko
Už od roku 1998 vládne v Blansku stejná koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro Blansko, strany si jen mezi sebou podle výsledků střídají posty ve vedení města. Letošní volby mohou tento mocenský čtyřblok narušit s ohledem na nepříliš dobrou kondici ČSSD, proti 24 let trvající hegemonii navíc vzniklo ambiciózní uskupení Fórum Blansko. Novým stranám se nicméně v Blansku dosud nikdy nedařilo.

Břeclav
Před čtyřmi lety v Břeclavi suverénně vyhráli Mladí a neklidní, další strany je však obešly a složily koalici bez nich. Jenže spolupráce Pro Regionu, ANO, lidovců a ČSSD vydržela sotva půl roku. Mladí a neklidní, kteří do politiky prorazili s logem bobra a heslem „kousnu a nepustím“, dostali následně místa v radě i křeslo místostarosty a ve spolupráci s ANO a lidovci dotáhli volební období do konce. Jenže staré křivdy se nezapomínají, takže je otázkou, jak se pošramocené vztahy podepíšou na povolebních vyjednáváních.

Hodonín
Nad tématy jako doprava či bydlení se v Hodoníně shodne takřka všech devět stran. Rozhodujícím faktorem těchto voleb tak může být, jak důvěryhodně politici dosud působili. V letech 2014 až 2018 prošla radnice mnohými změnami vedení, současné koalici Hnutí PRO Hodonín, Pozitivně pro Hodonín a sdružení Svobodných a Pirátů se podařilo situaci stabilizovat. Hned několik politiků však letos kandiduje pod jinou značkou, což situaci znovu znepřehledňuje.

Vyškov
Lídři ve Vyškově se proti minulým volbám téměř nezměnili, a jelikož se zástupci dosavadní koalice tvořené ODS, ANO, lidovci, Volbou pro město a hnutím Náš Vyškov na hlavních prioritách většinou shodnou, dá se předpokládat, že k žádnému převratu zřejmě nedojde. Ten zažil Vyškov před čtyřmi lety, kdy vítězná ČSSD po téměř dvou dekádách skončila v opozici.

Znojmo
Starosta Jakub Malačka a místostarosta Jan Grois loni dokonale otočili nepříznivou situaci, když hnutí ANO volalo po odejití Groise z funkce, jenže z vedení města nakonec vypadlo právě ono. Grois si jen vyměnil post s Malačkou a navíc se dokázali spojit se svými dosavadními největšími kritiky z hnutí Pro Znojmo. Oba pak odešli z domovské ČSSD a letos kandidují za Malačkovo hnutí Naše Znojmo. Ve městě se tak žádná zásadní změna neočekává. Zajímavé bude sledovat, jak si nyní sdružení stran pod vedením ČSSD bez svých nejvýraznějších tváří povede, protože minulé volby vyhrálo. (red)

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schillerovou v Brně nezvolili. Žádné osobní ambice jsem neměla, řekla

Figurovala na třicátém místě kandidátky ANO v Brně a na poslední pozici v městské části Komín, ani v jednom případě se...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Znojmo má první starostku v historii. ANO se dohodlo s SPD a Znojmáky

Znojmo má novou koalici i první ženu ve starostenské židli v historii. Staré vedení úplně končí. To nové ale bude mít v...

Žádné vztahy v koalici lepit nemusíme, míní oslabený šéf brněnských lidovců

Až třetí na pásce skončil ve volební bitvě o primátorské křeslo v Brně dlouholetý první náměstek Petr Hladík z KDU-ČSL....

Aktivista Hollan je zpět, počítá s rolí kritika. A Brno ví, že bude slyšet

Před čtyřmi lety skončil Matěj Hollan ve funkci náměstka brněnského primátora se statusem neoblíbeného politika, od...

Z radnic odcházejí i matadoři, jihomoravský rekordman vedl obec 41 let

Už před komunálními volbami se s radnicemi na jihu Moravy loučili někteří starostové, jenž vedli obce řadu volebních...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...