Stav Jitřenky, jak se budově říká, se zhoršoval několik let. Do budovy zatéká, špatné jsou rozvody plynu, vody a elektřiny.
V divadle měly zázemí dva divadelní spolky – ochotníci ze souboru Opera a loutkoherci Jitřenka. Podle nich došlo k uzavření budovy ze dne na den, což je překvapilo.
„Loutkáři přišli zkoušet novou hru a na dveřích byl papír s nápisem Vstup zakázán. Zůstaly tam kulisy, loutky, ale i osobní věci herců,“ uvedl Jaroslav Wagner, režisér spolku Opera, který působí i ve skupině loutkoherců.
Podle radnice bylo rychlé uzavření nutné. „Aktuálně nedostala budova revizní povolení na plyn, problémy jsou ale i s elektrickými rozvody,“ uvedl mluvčí města Tomáš Kassal.
Město řeší, co dál. „Řešení budeme hledat. V tuto chvíli chceme hlavně zachovat činnost spolků, které tam fungovaly,“ řekla starostka Zdeňka Hamousová (ANO).
Město chce spolu s ochotníky a loutkáři najít náhradní prostor. Jednou z variant je městské divadlo. To je ale vzhledem k tomu, že se tam odehrávají divadelní představení a promítá tam i kino, časově vytíženo.
Divadelním spolkům hrozí, že bez zázemí zaniknou
Pódium navíc není vhodné pro loutkoherecké představení. Zvažuje se i rekonstrukce Jitřenky, ta bude ale finančně nákladná a není jisté, že do ní město půjde.
Uzavření budovy, kam se vešlo přes 120 diváků, komplikuje činnost hlavně loutkohercům, kteří mají specifické technické nároky na scénu, aby mohli vodit loutky na nitích a diváci loutkoherce neviděli.
Hrozí, že bez zázemí zaniknou. Město chtělo loutkáře přesunout do opuštěného Posádkového domu armády, ukázalo se ale, že není vhodný.
Ochotníci z Opery nyní hrají i v nedivadelních prostorech. Ale nemají náhradní místo, kde by mohli zkoušet novou hru.