Ruina zámku Dobříčany má nového majitele, má velké plány, ale ne peníze

  18:14aktualizováno  18:14
Jeden z nejzdevastovanějších zámků v Česku, šlechtické sídlo ze 17. století v Dobříčanech nedaleko Žatce, koupil středoškolský učitel z Prahy. Památku chce opravit a zřídit tam domov pro seniory. Místní jsou k jeho plánům skeptičtí, je to už totiž několikátý vizionář.

Zchátralý zámek v Dobříčanech. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Tomu, že se podaří památku zachránit, uvěřím, až tam uvidím novou zářící střechu. Majiteli držím palce, ale je to pro něj velmi velké sousto. Oprava bude stát možná stovky milionů korun. Začal tam už uklízet, ale dělá si to sám, takto to příliš nepůjde,“ hodnotí skepticky plány současného vlastníka zámku tamní starosta Petr Valenta.

A není se čemu divit. Dnes zpustlý zámek se zřícenou střechu, propadlými stropy a dírami ve zdech se před třemi lety snažil zachránit podnikatel Petr Bajer, který tam plánoval komunitní centrum s chráněnými dílnami. 

Po několika měsících veškeré aktivity utichly, Bajer nedokázal ani splatit kupní cenu, a velkolepé plány vzaly za své. Před ním tam firma Benitrans plánovala lázeňské centrum, jenže rekonstrukce nikdy nezačala a firma skončila v likvidaci.

Zámek koupil za 900 tisíc korun dvaašedesátiletý Martin Rippl, učitel odborných předmětů na škole v Praze. „Jaký mám vztah k Dobříčanům? Donedávna žádný, až nyní, kdy tam vlastním zámek,“ líčí s úsměvem.

Zámek Dobříčany

  • První zmínka o tvrzi v Dobříčanech je z roku 1437. V roce 1620 ji přestavěl Kryštof Hrobčický z Hrobčic na renesanční zámek. Vzhledem k tomu, že se zúčastnil stavovského povstání, propadl zámek konfiskaci.
  • Roku 1620 zámek císařští vojáci vyplenili a zapálili. O tři roky později ho koupil František Clary de Riva. V druhé polovině 17. století byl přestavěn v barokním slohu. Poté se tam vystřídalo několik šlechtických majitelů.
  • Roku 1945 připadl státu, nastěhovala se sem armáda a veškerý historický mobiliář byl odvezen.
  • Zámek postupně chátral. V roce 1992 ho koupila firma Benitrans.

Stejně jako jeho předchůdce, i on má velké plány, ale ne finance. 

„Kupní cenu jsem splatil ze svého. Uvědomuji si, že rekonstrukce bude nákladná, ale doufám, že získám nějaké dotace. Mou vizí je tam vybudovat domov pro seniory. Bylo by krásné umírat na zámku,“ říká. Do svého projektu chce přilákat i případné sponzory.

Vše si dělá svépomocí

Na místě už začal s odstraněním náletových dřevin, vše si dělá ale svépomocí. 

„Nejdříve to tam musím vyčistit, to potrvá nejméně rok. Nějakou dobu zabere příprava projektu obnovy, rekonstrukce je vzhledem k rozsahu v nedohlednu,“ ví on sám.

Že by svůj plán nedokázal uskutečnit, si nepřipouští. „Je to reálný plán, proč bych to nedokázal? Chci, aby tu po mně něco zůstalo,“ odmítá skeptický pohled.

Do tak rozsáhlého projektu se v minulosti nikdy nepustil.

„Je to můj první zámek, který chci opravit. Dostal jsem se k tomu díky synovi, který chtěl koupit zámek v jižních Čechách, ale neměli jsme 30 milionů. Dobříčanský zámek byl levnější, byť je to v podstatě ruina, ale stojí za záchranu,“ dodává Rippl.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK - CHEMIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz