Ústecké bezdomovkyni, které rozebrali přístřešek, našlo město ubytování

  13:41aktualizováno  13:41
Ústecký magistrát našel provizorní ubytování v krizovém centru Corso pro bezdomovkyni Jitku a její tři psy. Až do minulého týdne žila u parovodu nedaleko Mariánské skály. Igelitový přístřešek jí ale zlikvidovali strážníci při jejich preventivní akci.

V krizovém centru bude žena jen přechodně, než se pro ni podaří zajistit vhodné ubytování. Další možností je přidělení speciálního nouzového přístřešku, takzvaného iglú. Město už objednalo tři kusy, jež poskytne lidem bez domova, čtvrté dostane pro paní Jitku od výrobce zdarma.

Fotogalerie

„Jestli mi vezmete psy, tak to radši skočím z Mariánky. Bez nich nikam nepůjdu,“ plakala při likvidaci svého ležení minulý týden třiapadesátiletá Jitka.

Reagovala tak na vyjádření strážníků, že její obydlí rozeberou a odvezou pryč. Na místě pak během chvíle zůstal jen přístřešek k přespání, který obývala se svými psy, a její osobní věci.

„V žádném případě nechceme, aby někde umrzli, a proto jim nabízíme pomoc a zároveň důstojnější ubytování v oblastní charitě,“ upřesnil přímo na místě ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) s tím, že bezdomovci dostávají letáček s kontakty na organizace, jež jim mohou pomoct.

Bez možnosti zůstat se psy ale paní Jitka nabídku na azylový dům odmítla. „Nakonec jsme paní nabídli místnost v krizovém centru, kde má k dispozici i sociální zázemí a je tam místo i na pelíšky pro její psy,“ uvedl primátor.

Bezdomovci si své příbytky staví u parovodů

K razantní likvidaci bezdomoveckých přístřešků přistoupila městská policie spolu s ústeckým magistrátem kvůli tomu, že roste počet ležení těsně kolem veřejných staveb, jako jsou parovody a horkovody, kde se mohou v mrazivém počasí zahřát. Město se obávalo, že je bezdomovci zničí.

„Jednou prostě začít musíme. Bezdomovci si u městských zařízení stavějí stany, kolem nich pak rozdělávají ohně. Ohrožují tak nejen sebe, ale i náš majetek,“ zdůvodnil akci Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.

„Navíc se bezdomovci často zabydlují v zastavěných oblastech, kam chtějí lidé chodit na procházky, ale mají strach,“ dodal s tím, že strážníci v průběhu několika dnů chtějí postupně obejít všechna místa, kde lidé bez domova přespávají.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Ústecké zoologické hrozí, že přijde o slony. Kala zemřela, Delhi strádá

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Slonice indická Delhi, která zůstala po únorovém uspání své dlouholeté společnice Kaly v ústecké zoologické zahradě...

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Najdete na iDNES.cz