Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Střet dvou světů v Jihlavě, nákupní centrum se staví u osady bezdomovců

  14:11
Na západním okraji Jihlavy nedaleko nemocnice začíná výstavba nového nákupního centra. Svůj velký obchod tu staví řetězec Möbelix. Jenže hned za plotem staveniště začíná nejbizarnější část krajského města. Území nikoho. Lokalita obsazená bezdomovci a podivnými existencemi.

Bývalá zahrádkářská kolonie hned vedle stavby nákupního centra je vybydlená. Návštěvník tady v bujné vegetaci náhle uvidí ruiny chatek a domků, torza zdí, obsypaná prázdnými lahvemi a sklenicemi či celými pytli z kontejnerů na odpad. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Do planiny u Vrchlického ulice bude v příštích dnech upevněna soustava pilířů. Tím se posune do další fáze stavba zdejší nové prodejny rakouského nábytkářského řetězce Möbelix. A tím se ještě více zvýší zvláštní kontrast tohoto místa.

Hned za plotem staveniště Möbelixu severovýchodním směrem k Zátopkově ulici totiž začíná v zarostlém údolíčku aktuálně nejbizarnější část krajského města. Území nikoho, říká se mu. Či prostě jihlavský „Sherwood“. Místo, kam by se rozhodně nikdo neměl vydat na nedělní procházku s dětmi.

Nevedou tam dnes už žádné standardní cesty, není tam zavedený vodovod ani elektřina. Ke zdejší bývalé chatové kolonii však odvážné zájemce dovede spletitá síť poctivě vyšlapaných pěšin.

Návštěvník tady v bujné vegetaci náhle uvidí ruiny chatek a domků, torza zdí, obsypaná prázdnými lahvemi a sklenicemi či celými pytli z kontejnerů na odpad. A nezřídka i podivnou výzdobu z nalezených věcí, jakou své dočasné příbytky zkrášlují lidé bez domova.

„Staveniště oplotíme,“ vzkazuje investor. Víc ho nezajímá

Komunita bezdomovců zde v tomto odpadky zaneřáděném prostoru v úděsných podmínkách pobývá s přestávkami už deset let. Nikdo samozřejmě neví, kolik jich zde žije. Čtyři, osm, dvanáct?

Fotogalerie

V krajském městě je to v současnosti místo, kde se jich trvale koncentruje nejvíce. Nepočítáme-li tedy zimní městskou bezdomoveckou noclehárnu, kam se z bezejmenného údolíčka pod Zátopkovou ulicí nyní většina bezdomovců přesunula za teplem. Noclehárna byla pro tuto sezonu od prvního prosince letos opět otevřena.

Zahájením stavby obchodu Möbelix na zelené louce se k bezdomovecké vesničce hranice civilizace opět o něco přiblížila.

„O bezdomovcích víme, staveniště bude oploceno,“ vyjádřil se stručně Jiří Šulc, mluvčí českého a slovenského Möbelixu na dotaz, zda Möbelix bude apelovat na město Jihlavu, aby tuto sousedící část uvedlo do většího pořádku. „Vše ostatní je v pravomoci a na rozhodnutí města, nemáme právo se zde vměšovat,“ dodal Šulc.

Majitelé pozemků s prodejem čekali, že se jim půda zhodnotí

Bezprizornou oblast bývalé chatové a zahrádkářské kolonie pod Zátopkovou ulicí začali kolonizovat bezdomovci zhruba před deseti lety.

Situaci k tomu pravděpodobně připravil územní plán města z roku 2000, který využití údolíčka určil k obytné zástavbě. Tam zřejmě vznikl zárodek současného stavu. Někteří zahrádkáři začali své pozemky prodávat městu. Jiní by prodali, ale čekali na lepší cenu.

„Se zahrádkáři jsme o prodejích jednali, že by pro budoucí využití tu lokalitu bylo potřeba majetkově sjednotit. Jednání ale nedošla k nějakému výsledku. Někteří chtěli prodat tak draho, že to pro město nebylo přijatelné. Někteří zase nechtěli prodávat vůbec. Původní zahrádkáři zestárli, tak to předali dětem, které se o zahrady už často nestarají a spíš čekají, až se ty pozemky zhodnotí. Zahrádkáři tam postupně přestávali chodit a tím umožnili bezdomovcům, aby se tam zabydleli,“ popsal Tomáš Lakomý, vedoucí jihlavského úřadu územního plánování.

Bývalá zahrádkářská kolonie je jednou z největších ostud Jihlavy. Podívejte se i na ty další:

31. května 2018

Zatímco někteří zahrádkáři si pozemky až dodnes ponechali, s lokalitou se stále nic neděje. „I ti lidé, kteří to mají v nájmu, tam nechtějí být, protože bezdomovci jim všechno rozbijí a rozkradou. Když vybydlí jednu chatku, nastěhují se do sousední. Bezdomovci postupně zahrádkáře vytlačují, takže ti raději odejdou a nechají tam své pozemky a chatky napospas,“ popsal Petr Štěpán, vedoucí majetkového odboru jihlavského magistrátu.

Polovina pozemků v údolí tedy nyní patří městu a o zbývající polovinu se dělí několik dalších vlastníků.

Není už co ukrást. Majitel chatku preventivně zboural

Do zarostlého údolíčka pravidelně přijíždí řešit přestupky městská policie. „Děláme tam dlouhodobě několik desítek kontrol měsíčně. Jsou to obvyklé problémy s bezdomovci - nepořádek, hluk, podnapilé osoby. Krádeže? Ono už tam dnes asi ani není co ukrást. Dokud tam ale ty opuštěné chatky budou, tak problém bude trvat,“ řekl zástupce ředitele jihlavské městské policie Stanislav Maštera.

„I když tam necháme nepořádek uklidit, tak za čtrnáct dní to tam vypadá zase stejně. Vzpomínám, že jsme tam jednou jeli, když tam bezdomovci pálili na ohni oplocení majitele chatky. Našli jsme tam i celostátně hledanou osobu,“ vypráví ředitel městské policie Jan Frenc.

Jak poznamenal, jeden z majitelů dokonce raději sám preventivně svou chatku zboural. „V jednom případě tam zase naopak majitelka dovolila bezdomovcům bydlet,“ přidal Frenc.

Zahrádkáři podle Štěpána z majetkového odboru tušili budoucí zánik kolonie už v devadesátých letech, kdy někteří své pozemky začali prodávat.

Studie navrhuje obytnou zástavbu. Zda k tomu dojde, není jisté

„Tehdy tady vznikla dohoda, podle které tam zahrádkáře město nechá hospodařit až do doby, než tam začne nová výstavba. Zahrádkáři zahrady nicméně postupně opouští. My tam uklízíme a opuštěné budovy na našich pozemcích likvidujeme. Už jich bylo skoro deset. Ještě čtyři bychom potřebovali odstranit,“ řekl Štěpán.

Zatím není jasné, zda a kdy se budoucnosti údolí bude zabývat nové vedení města. „O té lokalitě samozřejmě víme, máme studii, která tam navrhuje obytnou zástavbu,“ vzkázal Vít Zeman, náměstek primátora pro územní plán města.

Jenže podobných projektů v podobě zástaveb menších proluk, jak dodal, mají nyní ve městě více. „Budeme z nich vybírat prioritní. V téhle lokalitě jsou problémy, na které si lidé stěžují, a to třeba může být argumentem pro její výběr mezi priority. Budeme se tím zabývat během ledna, ale teď nic není rozhodnuto,“ konstatoval.

Jihlavský obchod Möbelix by měl být otevřen podle mluvčího Šulce ve druhém čtvrtletí roku 2020. Na staveništi v těchto dnech vládne čilý stavební ruch.„Nyní jsme zpevnili pláň a připravujeme pilotáž pozemků,“ uvedl Šulc.

  • Nejčtenější

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Lidé podepisovali petice kvůli nevychovanému psovi, hádali se i o lavičku

Odeberte psa jeho majiteli, zvíře je nebezpečné, jeho pán nezodpovědný. S takovou peticí se setkali radní v Havlíčkově...

Po konci dodavatele energií vrací dopravní podnik do ulic naftové vozy

Krize na trhu s energiemi a krach jednotlivých dodavatelů se dotkl také Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Po...

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Pod náměstím v Třebíči ležely historické poklady, archeologové je vystaví

Rok a půl už v Třebíči trvá revitalizace Karlova náměstí. Provází ji záchranný archeologický průzkum, při němž už se...

Kámen se má v Pohledu těžit ještě 4 roky. Bude pak voda na zatopení lomu?

Havlíčkobrodsku a jeho okolí hrozí v brzké době nedostatek stavebního kamene. Během nejbližších let bude končit provoz...

Na stojany na kola někdo navlékl dámské kalhotky, sundávali je strážníci

Netradiční případ, pracovně nazvaný Zimní second hand, řešili nedávno žďárští strážníci. Při běžné kontrole města...

Pivovar Bernard otevře novou dominantu Humpolce, rozhlednu nad náměstím

Pandemie zbrzdila v loňském roce otevření nového návštěvnického centra Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci. Podnik ho...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...