Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Vědci z Litvínova umějí z bavlněné roušky levně udělat zabijáka virů

  8:58
Zdeněk Tišler z litvínovského Unipetrol výzkumně vzdělávacího centra (UniCRE) našel spolu s kolegy postup, jak oxidem mědi, který umí zabíjet viry, snadno a levně vylepšit i obyčejné bavlněné roušky. Vědci už mají metodu otestovanou a teď hledají co nejrychlejší cestu, jak nápad rozšířit.

Zdeněk Tišler je vedoucí Laboratoře syntéz katalyzátorů v litvínovském Unipetrol výzkumně vzdělávacím centru (UniCRE). Zabývá se především syntézou a modifikacemi materiálů pro heterogenní katalyzátory. | foto: archiv UniCRE

„Nanesením oxidu mědi na přírodní vlákna dojde k deaktivaci virů a bakterií, především nového koronaviru. Na rozdíl od stříbra jsou z pohledu surovin a použitého vybavení náklady zanedbatelné. Navíc je naše metoda velmi jednoduchá a snadno proveditelná i mimo laboratoř,“ říká Zdeněk Tišler, vedoucí laboratoře syntéz katalyzátorů UniCRE, který stál i u zrodu myšlenky. Účinnost i nezávadnost metody už prý ověřily odborné ústavy a teď společnost hledá partnery pro komerční využití postupu, který je veřejně přístupný.

Jak měď proti koronaviru funguje?
Celý mechanismus deaktivace nejen viru, ale i dalších mikroorganismů (bakterie, plísně) je poměrně složitý a dochází při něm k řadě chemických reakcí. Zjednodušeně lze říci, že kontaktem kapénky obsahující virovou částici s povrchem částice oxidu měďného dojde ke vzniku pro virus vysoce toxických částic.

Je známo, že vir si může udržovat infekčnost na běžných površích poměrně dlouho a někdy i déle, než se myslelo. Může tak představovat riziko infekce pro kohokoli, kdo přijde do kontaktu s kontaminovaným povrchem. To přitom platí nejen pro běžné povrchy, ale i pro oděvy například personálu nemocnic či roušky, u kterých je známým problémem omezená doba použití. Po delším používání se totiž nasytí vydechovanou vodou, ztrácejí účinnost a naopak se stávají zdrojem virových částic. Dochází v nich navíc i ke kultivaci bakterií a plísní a ty mohou způsobit nositeli i okolí další problémy.

Čím se liší využití mědi, neboli oxidu měďného, od stříbra, které už se pro zlepšení funkčnosti roušek využívá?
Využití bude asi obdobné a bude narážet na nějaké limity u obou, jako je třeba stabilita v určitém typu prostředí. Ale rozdíl je především v dostupnosti, a to jak cenové, tak technologické. Nanočástice stříbra jsou využívány často, ale jejich příprava je poměrně náročná na suroviny, čas i použité vybavení. Samozřejmě i u mědi jsou některé postupy složité a náročné, ale tady právě bylo cílem postup modifikovat tak, aby byl snadno proveditelný a využíval dostupné i levné suroviny.

První zprávy a dění kolem viru jsem moc nesledoval, ale někdy v polovině března jsem asi v rádiu zaslechl informaci, že se chystá distribuce roušek s obsahem mědi, které měly být velmi účinné, ale také drahé. Začal jsem nad tím přemýšlet. Měď je snadno dostupná a na rozdíl od stříbra i levná.

Zdeněk Tišler

Princip ošetření materiálů mědí při výrobě je tedy jiný než u zmiňovaného stříbra?
Neznám přesně technologické postupy při ošetření tkanin stříbrem. Technik nanesení je vždy více, nanášení stříbra může být třeba univerzálnější z pohledu substrátů (povrchů). Naše technika využívá vytvoření částic oxidu měďného navázaných na povrchu přírodního vlákna (bavlny). Výzkum začal hned na jaře letošního roku a v tu dobu také probíhalo horečné šití roušek z domácích zdrojů, protože je jinak nešlo zajistit. K jejich výrobě se právě využívaly především bavlněné tkaniny, a proto byl výzkum zaměřen právě tímto směrem.

Jak se liší finanční náročnost i dostupnost obou materiálů?
Na rozdíl od stříbra jsou z pohledu surovin a použitého vybavení náklady u mědi zanedbatelné. Navíc je metoda velmi jednoduchá a snadno proveditelná i mimo laboratoř.

Kdo na myšlenku využít oxidů mědi pro vylepšení funkčnosti roušek přišel? A co bylo kromě začátku epidemie prvotním impulzem zaměřit se na měď?
První zprávy a dění kolem viru jsem moc nesledoval, ale někdy v polovině března jsem asi v rádiu zaslechl informaci, že se chystá distribuce roušek s obsahem mědi, které měly být velmi účinné, ale také drahé. Začal jsem nad tím přemýšlet. Měď je snadno dostupná a na rozdíl od stříbra i levná. Nanesení na přírodní vlákno se zdálo být dobrou volbou, protože postup, který mě napadl, by měl být jednoduchý a rychlý, alespoň teoreticky.

Účinky nanočástic stříbra jsou sice známé, ale postupy pro jejich syntézu jsou mnohem složitější. Je potřeba říci, že různé typy částic mědi a k nim i různé postupy syntéz jsou již dlouho studovány a jistě i používány v řadě aplikací, ale zde šlo hlavně o modifikaci postupu tak, aby byl co nejjednodušší a využíval snadno dostupné suroviny. Postup jsem si tehdy hned doma vyzkoušel, protože jsem shodou okolností měl i všechny potřebné suroviny k dispozici.

Kdy jste poznal, že jdete správným směrem, a jak dlouhá byla doba od prvního nápadu k finálnímu výrobku?
Doma provedená syntéza vypadala dobře, zdálo se, že postup je funkční, a po diskusi s ředitelem výzkumu doktorem Josefem Šimkem bylo další bádání přesunuto do laboratoře, kde je k dispozici jednak lepší vybavení a je tam možné dodržet přesně podmínky experimentu, ale hlavně se lze pomocí elektronového mikroskopu podívat na povrch vláken přímo. To byla polovina března.

Mezitím jsem si udělal rešerši a zjistil, že přesně stejný postup nebyl nikde, resp. v dostupných nebo nalezených zdrojích, publikován. Z rešerše vyplynulo, že jiní autoři používají rozdílné postupy a chemikálie a že uvedené nanočástice jsou opravdu účinné při likvidaci celé řady mikroorganismů. Vzhledem k tomu, že vir SARS-CoV-2 byl v té době „horká novinka“, nebyly nikde uvedeny výsledky přímo na deaktivaci tohoto viru, ale byly prezentovány výsledky proti jiným, příbuzným typům. Tudíž jsme očekávali, že se účinnost prokáže i zde. V průběhu dalšího měsíce byla připravena řada vzorků a hledal se partner pro další testování.

Účinnost vaší metody i nezávadnost výrobku s jejím využitím už ověřily odborné ústavy. Kolik času to zabralo?
S žádostí o pomoc při testování byl osloven doktor Jan Weber z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který jako jeden z mála disponoval dostupným vybavením a kulturami viru SARS-CoV-2 a kterého toto téma zaujalo a byl ochotný testy provést. Vzhledem k vytížení jeho i jeho týmu a obecně časové náročnosti prováděných testů byla data potvrzující účinnost k dispozici až v létě. Získané výsledky ale ukázaly, že takto ošetřená tkanina dokáže vir deaktivovat velmi rychle a že i po několikanásobném vyprání je materiál stále účinný.

Po ověření účinnosti byly vybrané materiály odeslány do Státního zdravotního ústavu, kde byla hodnocena nezávadnost z pohledu cytotoxicity a dráždivosti. Tyto testy trvají také poměrně dlouho, výsledky byly k dispozici až na konci prázdnin. Ukázaly, že vybrané materiály jsou z pohledu cytotoxicity nezávadné a nedráždivé.

Metodu teď chcete uvést pro běžné využití. Kdy by se mohly roušky ošetřené oxidem mědi dostat do běžné výroby?
To se nedá odhadnout, jelikož záleží na případných průmyslových partnerech, zda budou mít zájem o spolupráci.

Dá se vaše vylepšení využít i na jiných ochranných pomůckách ve zdravotnictví nebo i v úplně jiném oboru?
Domnívám se, že zcela určitě, i když primárně bylo cíleno na roušky, případně oděvy. Vzhledem k vlastnostem a jednoduchému a levnému způsobu přípravy by rozsah aplikovatelnosti mohl být poměrně široký. Ale každá další aplikace bude obnášet i patřičný výzkum, který tomu musí předcházet.

Vámi objevená metoda je veřejně dostupná. Proč?
Celý výzkum a měření byly prováděny za podpory otevřené výzkumné infrastruktury CATPRO, a proto je i tento výstup a postup veřejný. Výsledky tedy může využít kdokoli, ať už k dalšímu výzkumu, vývoji či přímo komerčnímu využití.

  • Nejčtenější

Dva nakažení brazilskou mutací jsou z Varnsdorfu, v zahraničí nebyli

Dva případy brazilské mutace se objevily u pacientů z Varnsdorfu. Oba nebyli v zahraničí a není jasné, kde se nakazili....

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

Pohár svědčil domácím, do semifinále postoupily Sparta, Plzeň a Teplice

Sparťanští fotbalisté jsou v semifinále domácího poháru. Obhájci trofeje sice doma s Jabloncem prohrávali, ale pak dali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Mostě tekla při házené krev. Stane se, nejsme baletky, říká Mikulčíková

Jedna hráčka opouštěla hřiště na nosítkách, druhá se zakrvácenou tváří. Vyhrocený šlágr házenkářské interligy žen mezi...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Dva nakažení brazilskou mutací jsou z Varnsdorfu, v zahraničí nebyli

Dva případy brazilské mutace se objevily u pacientů z Varnsdorfu. Oba nebyli v zahraničí a není jasné, kde se nakazili....

Klášterec chce zvýšit kvalitu a prestiž lázní, spojence našel v Jeseníku

Klášterec nad Ohří usiluje o vylepšení a rozšíření lázeňských služeb. Tamní lázeňský areál Evženie chce proto radnice...

VIDEO: Řidič na D8 usnul za volantem, svůj kamion rozpáral o tunel

Ústecká policie zveřejnila záběry z dálniční kamery, která zachytila nehodu kamionu ze začátku března. Řidič usnul a...

Paraglidista skončil v řece, prochladlého ho z vody vytáhli hasiči

Dvě jednotky hasičů vyjely krátce po nedělním poledni na pomoc paraglidistovi, který skončil v řece na Děčínsku. Po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...