Soud odmítl potrestat litoměřickou soudkyni, která zbila dospělou dceru

  16:12
Mělnický soud se zastal litoměřické soudkyně Ivetty Hořejší, která v srpnu 2013 fyzicky zaútočila na svoji dospělou dceru. Soudkyně podle obžaloby tloukla dívce hlavou o zeď a zranila ji. Obžalovaná žena však trvá na tom, že dceři dala jen facku. Soud jí dnes uvěřil a rozhodl, že se jedná nanejvýš o přestupek.

Soudkyně Ivetta Hořejší nese svoje trestní stíhání velmi nelibě. Přítomnost kamery na chodbě soudu ji rozzlobila. Se svojí obhájkyní si na novináře stěžovaly senátu v jednací síni. „Naháněli nás na každém kroku, svítili nám do očí, vysmívali se nám. Bereme to jako hon na čarodějnice ze strany médií,“ prohlásila advokátka.

Obhájkyně i trestně stíhaná soudkyně chtěly dosáhnout toho, aby jednání proběhlo s vyloučením veřejnosti. Soud však jejich požadavek zamítl. Obžalovaná Ivetta Hořejší poté odmítla v jednací síni zůstat, omluvila se a budovu soudu opustila.

Hořejší je stíhaná kvůli incidentu z 2. srpna 2013. K ní a jejímu manželovi tehdy přijela na návštěvu jejich šestadvacetiletá dcera Eliška.

Se silně autoritativní matkou se pohádala a ta ji pak podle obžaloby „na zahradě rodinného domku chytla za rozpuštěné vlasy a několikrát jí udeřila obličejovou části hlavy o zeď domu a křičela na ni: ty spratku zas*anej, já tě zabiju, já už jsem ti tu držku měla roztřískat dávno. Dále ji mlátila rukou do oblasti celého těla a hlavy“.

Dcera také tvrdí, že ji matka ještě zatáhla do koupelny, kde ji dál bila. Soudkyně však popisuje incident jinak. S Eliškou se prý pohádala uvnitř domu, dcera jí pak řekla „svině“, na což údajně reagovala tak, že dala dceři facku.

V životě dostala jedinou facku, tvrdí obžalovaná soudkyně (srpen 2018):

Křik u Hořejších vzbudil pozornost souseda, který se snažil přes plot zjistit, co se děje. Viděl, jak soudkyně praštila Elišce hlavou o zeď. Dívčin otec se při výslechu na policii postavil na stranu matky. Podle jeho svědectví dostala Eliška pouze facku.

Dívka skončila v nemocnici. Lékařská zpráva uvádí, že měla otřes mozku, pohmožděný krk a krevní výron v oblasti očí.

Ani v tom se obžaloba a obhajoba neshodly. Státní zástupkyně argumentovala posudkem přednosty Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jiřího Hladíka, podle kterého dívka dostala několik ran do hlavy.

Obhajoba se snažila svědectví Elišky znevěrohodnit. Najala jiného znalce a ten uzavřel, že utrpěla jen lehké zranění, které odpovídá úderu otevřenou dlaní.

Hladíkovu práci obhájkyně v rámci své závěrečné řeči komentovala značně jízlivě. „Nezná pravidla pro vypracovávání znaleckých posudků. Jeho posudek je podle názoru obhajoby vadný a dovolím si říct, že na jeho základě byla moje klientka stíhána a byla podána obžaloba,“ kritizovala advokátka.

Podat na mámu trestní oznámení byla jediná možnost, jak z toho ven, tvrdí Eliška Hořejší (únor 2016):

Plánovala matku zničit, tvrdí obhajoba

Dcera její klientky si prý všechno vymyslela. „Eliška po dlouhou dobu účelově připravovala zničení své matky. Nedokážu pochopit, kde se v ní vzala ta nenávist, když ji rodiče nosili na rukách. Vůbec si toho nevážila,“ zdůraznila obhájkyně.

Soud se před vyhlášením rozhodnutí radil necelou hodinu. „Máme za prokázané, že předmětný den došlo ke slovní rozepři mezi obžalovanou a poškozenou. Obžalovaná dala poškozené facku, nějakým způsobem ji chytla, snažila se ji zatáhnout do domu a při tom došlo k jednomu úderu o zeď. Následně poškozená utekla ven před dům, kde ji vidělo několik svědků,“ uvedla předsedkyně senátu Renáta Moudrá.

Soud dívce neuvěřil, že ji matka napadla následně ještě v koupelně. „Je pravdou, že nějaké další modřiny na poškozené byly shledány, nicméně soudu se nepodařilo dojít k jednoznačnému závěru, kde k nim přišla,“ dodala Moudrá.

„Úmyslem obžalované nebylo způsobit své dceři ublížení na zdraví. K určitému hrubému jednání došlo, mohlo by se jednat o přestupek,“ uzavřel soud.

Státní zástupkyně Jitka Šamanová na místě podala stížnost. Prvoinstanční rozhodnutí tak ještě přezkoumá Krajský soud v Praze.

Soudkyně Hořejší v době, kdy soudila. Do vyřešení případu ji ministr spravedlnosti postavil mimo službu (srpen 2015):

Soudkyně Hořejší byla v minulosti stíhaná i proto, že měla dceru dlouhodobě týrat. „V období nejméně od zimy 2008 do března 2012 ve společném obydlí z obavy, že se poškozená (již plnoletá Eliška Hořejší, pozn. red.) osamostatní, ji opakovaně a to několikrát týdně verbálně napadala a nazývala ji spratkem, děvkou, ponižovala ji, zakazovala jí vztahy s muži a omezovala ji ve styku s nimi uzamykáním v domě, nočním buzením s vyvoláváním hádek, schováváním klíčů od vozidla a výhrůžkami, že jí usmrtí psy,“ uváděla obžaloba.

Podle soudů se však týrání dcery neprokázalo a v této části již byla Ivetta Hořejší obžaloby pravomocně zproštěna (podrobněji se tomu věnuje tento článek).

Autor:
  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kamiony se snaží vyhnout 80kilometrové objížďce. Jezdí obcí, kde hrozí sesuv

11. června 2024  7:36

Téměř 170 pokut rozdali v posledních třech týdnech policisté řidičům kamionů a nákladních aut ve...

Radila mi, ať taky piju synovu moč, řekla dcera ženy souzené za zneužívání

13. června 2024  15:42

Byla to dobrá máma, která ale později přešla k ezoterice a alternativní medicíně. Tak u ústeckého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že jsme cirkus Ústí? Nevadí mi to, tvrdí Kubáň. Na postup vydá rekordní rozpočet

11. června 2024  6:30

Způsobili humbuk mimo hřiště, na něm už to taková sláva nebyla. Ústečtí fotbaloví Galácticos v...

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Pardon, Češi, vyhrajeme! Máme nejlepší generaci, věří Nivaldo Portugalsku

17. června 2024

Premium Pečlivě oholená hlava, čokoládová pleť, úderné výpady po lajně, útočné choutky. Pamatujete na...

Ústí koupí byty v ghettu. Co s námi bude? přišly se politiků zeptat nájemnice

17. června 2024  17:29

Více než čtyři desítky bytů v předlickém ghettu, kde žijí převážně Romové, mění majitele. Od...

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...