Soud vrátil žalobcům případ požáru v Českém Švýcarsku. Mají upřesnit škodu

  • 0
Krajský soud v Ústí nad Labem vrátil státnímu zastupitelství obžalobu na muže, který je obviněný kvůli loňskému požáru v národním parku České Švýcarsko. Soud požaduje, aby žalobci upřesnili výši škody, uvedl obhájce obviněného Vít Pavko. Spis bude podle něj zpátky na soudu do měsíce, hlavní líčení očekává na jaře.

„Než by soud přistoupil k nařízení hlavního líčení, tak si samozřejmě ujasňuje výši škod, které jsou v tom řízení přihlášeny. Státní zastupitelství se postavilo poněkud liknavě k právům poškozených, tedy oni velmi často jen opisovali nějaká čísla, která nebyla podložena,“ vysvětlil záležitost obhájce obviněného Vít Pavko. Na posun v případu jako první upozornil server Seznam Zprávy.

Podle jeho zkušeností se budou žalobci snažit jednat rychle. „Můj názor je, že do měsíce bude spis zpátky,“ řekl obhájce.

Soud poté bude ještě pokračovat v prostudování spisu. Pavko míní, že bude nařízeno ještě jedno vazební zasedání předtím, než se uskuteční hlavní líčení. Odhaduje, že hlavní líčení bude někdy na jaře.

Šestatřicetiletý bývalý dobrovolný strážce národního parku je ve vazbě. Vít Pavko při posledním vazebním zasedání novinářům sdělil, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil. Muž je ve vazbě od května.

Za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí obviněnému až 15 let vězení. Požár byl nejrozsáhlejší v historii Česka. Podle vyšetřovatelů zapálil muž letos v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy. Podle vyšetřovatelů způsobil svým chováním škodu 350 milionů korun.

Podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové pro iDNES trestnou činnost doznával obviněný částečně, motiv mužova jednání není jasný.

Dozorující státní zástupce pro něj v obžalobě navrhl trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě.

Požár vypukl loni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes tisíc hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní šest tisíc hasičů a 400 kusů techniky. V boji s požárem pomáhali profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení asistovali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků.

Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily. Požár se podařilo uhasit po 20 dnech od vypuknutí.

,