Znalec je podjatý, namítá advokát Sokol v kauze havárie v Unipetrolu

  13:28aktualizováno  13:28
Okresní soud v Mostě se začne zabývat možnou podjatostí znalce obžaloby Pavla Danihelky, který figuruje v případu havárie v litvínovském areálu Unipetrolu z roku 2015. Vede ho k tomu námitka advokáta dvou obžalovaných zaměstnanců společnosti Tomáše Sokola.

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát Tomáš Sokol (vpravo). | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Podle něj znalec jednoznačně pochybil, když na podzim o události přednášel v Německu.

Fotogalerie

„Zakládá to důvodnou pochybnost o nepodjatosti znalce,“ napsal Sokol v textu námitky. Nelíbí se mu, že Danihelka o havárii mluvil veřejně, když se ještě bude vyjadřovat k závěrům znalců obhajoby.

„Má-li ještě vypovídat a zpracovávat vyjádření, a současně již prezentuje svůj názor na veřejnosti, tak logicky lze jistě pochybovat o jeho ochotě připustit jiný názor,“ dodal Sokol. Zároveň argumentoval, že se na Danihelku coby znalce vztahuje povinnost mlčenlivosti.

„Nešlo o veřejnou přednášku, ale o setkání mezinárodních expertů na úrovni ministerstev. Sděloval jsem, jak havárie probíhala, bez jakýchkoli vazeb na nějaké právní důsledky, vinu nebo nevinu. Jednalo se čistě o technické záležitosti,“ hájil se Danihelka, profesor z Vysoké školy báňské.

Soudu nyní musí zaslat dokumentaci k přednášce. Soudkyně Bohumila Huňáčková zároveň na návrh Tomáše Sokola předvolá dva pracovníky ministerstva životního prostředí, kteří se akce v Německu zúčastnili.

Nejdříve musí soud rozhodnout, zda znalec není podjatý

Vypovídat mají 4. dubna, na kdy hlavní líčení odročila. „Nejdříve musíme rozhodnout, zda znalec je či není podjatý, teprve pak se můžeme pohnout dál,“ sdělila Huňáčková.

Pokud soud rozhodne, že je podjatý, pak bude muset znalecký posudek vypracovat někdo jiný, což by znamenalo výrazné zdržení v celém případu. Soudkyně si v současné době vůbec netroufá odhadovat, kdy by mohl padnout rozsudek.

Danihelka už dříve před trestním senátem uvedl, že při havárii, kdy po úniku propylenu došlo k výbuchům a požáru na etylenové jednotce, chybovali jak obžalovaní pracovníci, tak samotné vedení chemičky.

Zaměstnance Jana Doskočila a Václava Macala obžaloba viní, že nespustili vodní a parní clony, čímž by podle ní havárii a následky minimálně zmírnili. Mužům teď hrozí až osm let za obecné ohrožení z nedbalosti.

Clony spustit měli. V bezpečnosti nemůžete stoprocentně říct nic. Výrazně by to však zvýšilo pravděpodobnost hladšího nebo méně nebezpečného průběhu té havárie,“ uvedl Danihelka s tím, že na druhou stranu byla v podniku v daný den, tedy 13. srpna 2015, špatná komunikace a že bezpečnost byla na úrovni roku 1983.

Obžalovaní se hájí, že clony nespustili, protože by šlo o neefektivní krok, kdy únik propylenu byl mimo jejich dosah. Zároveň prý šlo o bezpečnost ostatních pracovníků, protože clony mohou generovat statickou elektřinu a tím iniciovat výbuch. Na pracovišti se přitom ještě pohybovali lidé.

Slova zaměstnanců podpořila loni na podzim výpověď znalců obhajoby, kteří uvedli, že spuštěním clon by skutečně mohli vše naopak ještě zhoršit.

Soudkyně zároveň musí ještě vyslechnout také trojici znalců z ČVUT. Provést jejich výslech se z různých důvodů už několikrát nepodařilo.

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

Další z rubriky

V zoo kritizované kvůli mrtvému nosorožci musela náhle skončit mluvčí

Samice nosorožce tuponosého Zamba dostala v roce 2017 v ústecké zoologické...

Ústečtí opoziční zastupitelé tvrdě kritizují nečekanou výpověď pro dlouholetou mluvčí tamní zoologické zahrady Věru...

Za přihlížení brutálnímu týrání hrozí matce mrtvého chlapce pět let

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Matku utýraného tříletého chlapce z Loun, z jehož vraždy je obžalovaný jeho otčím, viní státní zastupitelství podle...

Klášterní kostel v Oseku prochází rozsáhlou opravou, potrvá ještě dva roky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího...

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího cisterciáckého kláštera, prochází rozsáhlou...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz