Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Tyran prostitutek je stále na svobodě a mění advokáty, soud se prodlužuje

  15:29aktualizováno  15:29
Teplický soud řeší případ Miroslava Ch. obžalovaného z útoků na prostitutky. Poškozených je jedenáct. Dnes měly pokračovat jejich výslechy, nakonec k tomu ale nedošlo. Obžalovaný totiž opět namítl podjatost soudce a odmítl přiděleného advokáta, jehož obvinil ze spolupráce se žalobcem.

Miroslav Ch. z Kralup nad Vltavou byl za znásilňování a týrání prostitutek potrestán už v roce 2006. Soud v Českých Budějovicích ho tehdy poslal do vězení na 11 a půl roku a nařídil sexuologické léčení v ústavu. | foto: ČTK

„Obhájce informuje státního zástupce o tom, co chci dělat. Že chci podat ústavní stížnost,“ pronesl Miroslav Ch. směrem k senátu na začátku.

Advokátovi, který je už jeho několikátým, pak chtěl pokládat otázky, za což ho předseda senátu okamžitě napomenul.

Fotogalerie

Nakonec sám obhájce, jenž stejně jako státní zástupce označil nařknutí za nesmysl, podal návrh na zproštění obhajoby. Senát jeho požadavku nevyhověl, na což Miroslav Ch. reagoval slovy, že si zařídí svého advokáta, nikoli přiděleného.

Muž v průběhu středečního jednání několikrát vstal a se zdviženým prstem se dožadoval prostoru, aby se mohl vyjádřit k případu. Předsedovi senátu Jaroslavu Malchusovi skákal do řeči.

Když ho soudce opětovně napomínal, obžalovaný opáčil, že mu znemožňuje vyjádřit se a že ho tak omezuje na jeho právech. Při stěžování si na fungování soudu pak mimo jiné zmínil, že si jednání nahrává, aniž by o tom však dopředu informoval předsedu senátu, což je nutnost.

Zároveň podruhé, a bez vědomí svého advokáta, obvinil Malchuse z podjatosti a podal v souvislosti s tím další námitku. Tu první teplický soudce před několika měsíci zamítl a jeho rozhodnutí následně potvrdil i krajský soud, k němuž obžalovaný podal stížnost.

Senát se nyní bude námitkou opět zabývat. Zároveň bude čekat, dokud si Miroslav Ch. nenajde nového advokáta, tentokrát už hrazeného z jeho prostředků. Na výslech dalších poškozených tak nakonec nedošlo a soudce věc odročil.

Hlavní líčení probíhá již několik měsíců. Konala se už řada jednání, přičemž Středočech Miroslav Ch. se opětovně na začátku téměř každého z nich k případu obsáhle vyjadřuje. Vinu odmítá.

Postrach prostitutek je zpět na svobodě

U některých poškozených zcela vylučuje, že by s nimi byl v kontaktu. U několika to připouští, avšak s tím, že se nedopustil jednání, z něhož ho viní obžaloba. Ze závěrů vyšetřování plyne, že na přelomu let 2017 a 2018 prostitutky například nutil k sexu bez kondomu a sahal k hrubému násilí.

„Nejméně deseti silnými údery pěstí ji uhodil do obličeje, pětkrát ji píchnul prstem do pravého oka. Prst jí tlačil do hlavy,“ popisuje státní zástupce jeho počínání při jednom z případů. Jedna z žen údajně dokonce utekla nahá.

Senát dosud vyslechl pět poškozených, které se ztotožňují s obžalobou. Některé z dalších však v současné době žijí v zahraničí a soudu se je ještě nepodařilo kontaktovat.

Policie dopadla násilníka, který týral prostitutky na Teplicku (11. dubna 2018):

Miroslavovi Ch. hrozí desetiletý trest. Senát však vzhledem k okolnostem může sáhnout k mimořádnému navýšení o jednu třetinu.

V minulosti už byl pro podobný čin odsouzený. Měl nařízené i sexuologické léčení. Vzhledem k tomu ho za skutky z aktuální obžaloby soud poslal do vazby.

Jenže na rozhodnutí se podílel soudce, jenž následně dostal v Teplicích celý případ na starost, což odporuje zákonu. Uvalení vazby se tak změnilo v neplatné a Miroslav Ch. musel být propuštěn.

Na svobodě je stále. Současný soudce nevidí k uvalení vazby důvod, protože další trestnou činnost nepáchá a k jednáním se pravidelně dostavuje.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Konečný je vyléčený z koronaviru. Omezení bych zmírnil, tvrdí

Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je vyléčený z nemoci COVID-19, kterou mu zjistili 18. března. Dva...

Premium

Tu nemoc jsem prodělala jednou, možná dvakrát, říká česká záchranářka z Itálie

Hana Šarmanová pracuje jako záchranářka v Bergamu. Jak prožívá dobu, kdy v epicentru koronavirové pandemie lidé umírají...

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Roušky dostává, kdo dal prachy na stůl, říká spolutvůrce leteckého mostu

Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V domově seniorů je 52 klientů nakažených koronavirem, jeden zemřel

V litoměřickém domově pro seniory U Trati je 52 klientů nakažených koronavirem. Nemoc COVID-19 u nich potvrdily plošné...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Ústecká krajská policie má skoro padesát lidí v karanténě, úkoly zvládá

I když kvůli omezení volného pohybu je méně dopravních nehod či trestných činů, policistům ani hasičům práce neubylo....

Jsem mile překvapena solidárností, říká starostka Proboštova na Teplicku

Při pohledu z určitého úhlu jde napsat, že s opatřeními kvůli zamezení šíření koronaviru se v řadě obcí a měst téměř...

Agentura pro sociální začleňování odstoupila od spolupráce s městem Most

Agentura pro sociální začleňování, která má městům pomáhat při začleňování obyvatel ze sociálně vyloučených lokalit,...

Odjel do Francie s vědomím, že kvůli pandemii rodinu dlouhou dobu neuvidí

Devětadvacetiletý Ústečan Lukáš Skalický pracuje ve francouzském zálivu Saint Tropez, v městečku Port Grimaud. Jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz