Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

  15:48aktualizováno  15:48
S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery Services, dříve známé jako Legios. V době, kdy byl statutárním orgánem firmy, neodváděla společnost za zaměstnance daně, sociální a zdravotní pojištění.

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Soud potrestal za totéž i samotnou společnost, která musí státu uhradit půl milionu korun.

Fotogalerie

Prázný byl v představenstvu společnosti od srpna 2013 do října téhož roku. Podle obžaloby neodváděla firma daně, sociální pojištění a další povinné platby za zaměstnance, ačkoli jim částky z platu strhávala. 

Podle žalobkyně Kateřiny Veselé měl za to odpovědnost právě Prázný. Ten jakoukoliv vinu popírá (o kauze více zde). 

„Nastoupil jsem do společnosti, která měla vážné finanční problémy, abych jednal s věřiteli. O žádných konkrétních platbách jsem nerozhodoval. To měly na starosti platební komise, do jejichž rozhodnutí jsem nijak nezasahoval,“ tvrdí Prázný. 

Soudce zvolil mírnější trest

Žalobkyně pro něj požadovala souhrnný trest ve výši čtyř až šesti let vězení, protože jej už dříve potrestal soud v Praze v jiné věci týkající se této společnosti.

Soudce Práznému nakonec vyměřil trest mírnější, a to ve výši tří let s podmíněným odkladem na pět let. Navíc musí uhradit 200 tisíc korun a deset let nesmí působit ve statutárním orgánu žádné společnosti. 

Obžalovanému pomohlo, že z celkové škody 35 milionů uhradil zhruba 4,5 milionu korun a zavázal se uhradit z půjčky dalších 1,6 milionu. 

„Kvůli třem měsícům jsem se profesně zničil a zadlužil na celý život. Kdybych mohl vrátit čas, nikdy bych do této společnosti nevstoupil,“ uvedl v závěrečné řeči. Po vynesení rozsudku se vzdal práva na odvolání.

Firmě hrozil zákaz činnosti

Společnosti Heavy Machinery Services, která je už čtyři roky v insolvenčním řízení, hrozil v krajním případě zákaz činnosti. Žalobkyně ale navrhla peněžitý trest a zveřejnění rozsudku formou inzerátu v celostátních médiích. Soudce jí vyhověl jen v první části. 

„Rádi bychom část škody zaplatili, ale nemůžeme disponovat finanční hotovostí bez souhlasu věřitelského výboru a insolvenční správkyně, několikrát jsme je k tomu vyzývali,“ prohlásil zástupce firmy Miroslav Tenkl. 

Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu na odvolání, stejně jako státní zástupkyně.

Případem se lounský soud začal zabývat v závěru roku 2016. Na lavici obžalovaných se ocitl také Pavel Rybáček. Ten byl předsedou představenstva před Prázným a i za jeho působení firma povinné platby za zaměstnance neodváděla. V květnu ale uhradil 22 milionů korun a soud ho zprostil obžaloby.

Firma je v úpadku od února 2014, věřitelům dluží téměř 3,3 miliardy korun. Donedávna byla největším věřitelem slovenská Všeobecná úvěrová banka, jež ale svou pohledávku postoupila firmě Mitteleuropa Kredit & Immobilien AG.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Tříkrálová sbírka táhne. Aby lidé přispěli, berou si kvůli ní dovolenou

Mezi lidmi se na Ústecku letos vybralo 101 tisíc korun, což je o několik...

Ještě není úplně sečteno, kolik se v letošním roce podařilo na severu Čech vykoledovat dobrovolníkům v přestrojení za...

Najdete na iDNES.cz