Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Školy v Ústeckém kraji chystají izolační místnosti a ruší seznamovací kurzy

  7:07
Přestože vláda nakonec zrušila plošnou povinnost nošení roušek ve školách, k tradiční výuce bude mít letošní školní rok ve většině zařízení v kraji daleko. Kvůli koronaviru budou muset zaměstnanci i žáci dodržovat řadu opatření. V některých školách se bude u vstupu měřit teplota, v jiných se ruší školy v přírodě, exkurze či výlety.
Ředitelé na začátku školního roku řeší, jak oddělit děti. (ilustrační snímek)

Ředitelé na začátku školního roku řeší, jak oddělit děti. (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Například vedení Gymnázia a Střední průmyslové školy v Duchcově po konzultaci s hygienickou stanicí v Teplicích zrušilo tradiční seznamovací kurz, který každoročně pořádalo pro nové žáky.

„Slouží k tomu, aby se děti poznaly jinde než ve škole a měly k sobě blíž. Každý rok jsme vyjížděli na týden do přírody, ale letos to nebude. Místo toho pro žáky v rámci jednotlivých skupin připravíme náhradní program za přísných hygienických opatření tak, aby se skupiny neprolínaly,“ sdělila ředitelka školy Hana Kutláková.

Podobně postupovalo i vedení teplického gymnázia, které zrušilo tradiční úvodní setkání s rodiči nováčků.

„Chceme trochu omezit pohyb rodičů a cizích osob po škole. Proto také letos částečně omezíme i přednášky odborníků z praxe u nás ve škole,“ řekl ředitel gymnázia Zdeněk Bergman.

Velké akce ruší i Speciální základní škola a praktická škola Pod Parkem v Ústí nad Labem, která se věnuje výuce handicapovaných dětí.

„Školy v přírodě letos organizovat nebudeme, stejně jako výlety do kin a divadel. Omezili jsme i vlastní kulturní akce, například Večer pro tiché tlapky letos nebude. Podobně jako den otevřených dveří,“ přiblížila ředitelka školy Martina Brhelová.

Vzhledem k tomu, že ve zmíněné škole pracují pedagogové s ohroženou skupinou, budou i bezpečnostně-hygienická opatření o poznání tvrdší než jinde.

„Výuka u nás bude probíhat v deseti hygienicky oddělených úsecích, kde se pedagogové ani žáci nebudou míchat. Děti se budou stýkat jen s omezeným počtem pracovníků a odděleně bude probíhat i školní družina,“ zmínila ředitelka.

„Jsme nadstandardně vybaveni ionizátory i dezinfekcí. Naši zaměstnanci vyfasovali ochranné pomůcky a vydali jsme i dokumenty, jak se mají chovat i při běžných respiračních onemocněních. V případě, že se u nich vyskytne jakékoliv respirační onemocnění bez souvislosti s covidem, třeba i rýma, po celou dobu musí používat roušky. Je třeba si uvědomit, že pracujeme s ohroženou skupinou dětí, často jsou po transplantaci, a jsou tak ohroženy jakýmkoliv virovým onemocněním,“ poznamenala ředitelka.

Novinkou budou izolační místnosti

U vstupu do budovy budou zaměstnanci měřit teplotu všem příchozím lidem. „V Ústeckém kraji se potýkáme i s jinými epidemiemi, měli jsme tu úplavici či žloutenku a měření teploty u vchodu nepovažuji za nijak diskriminační věc,“ sdělila ředitelka s tím, že rodiče dětí musí při vstupu do školy nosit roušky.

Škola má připravenou i takzvanou izolační místnost, kde budou odděleny děti s příznaky jakéhokoliv onemocnění do té doby, dokud si je nevyzvednou jejich rodiče či zákonní zástupci.

„S nimi tam bude samozřejmě pedagog, který používá respirátor, štít a rukavice,“ doplnila Brhelová. Stejnou místnost mají pro případ potřeby nachystanou i na gymnáziu v Teplicích.

„Reagujeme na manuál ministerstva školství, na kterém je mi sympatické, že 90 procent je označeno jako nezávazné doporučení. My si z toho opravdu vybíráme jen to, co shledáváme užitečným. Máme připravenou izolační místnost a nakoupili jsme vhodné prostředky k dezinfekci. V prostorách školy budou nejméně na patnácti místech stojany s dezinfekcí pro osobní hygienu,“ vypočítal ředitel Bergman.

Separování žáků v Teplicích respektovat nebudou

„Co ale nebudeme příliš respektovat, je, aby se žáci vyučovali jen ve svých třídních kolektivech. To by nám výrazně narušilo výuku, kterou organizujeme tak, že se žáci míchají do různých jazykových skupin, dělí se na předměty nebo se naopak spojují v seminářích. Nechceme žáky nijak separovat,“ odmítl ředitel.

V případě potřeby je prý škola stejně jako na jaře připravena studenty vyučovat i na dálku formou videokonferencí.

„My budeme dodržovat vše, co je povinné. Nakupujeme dezinfekci, máme zásoby štítů, jednorázových roušek i rukavic. V rámci možností a kapacity školy se budeme snažit, aby se studentské skupiny potkávaly co nejméně,“ řekla Hana Kutláková za gymnázium a střední průmyslovou školu v Duchcově.

Smíření s dodržováním bezpečnostně-hygienických opatření jsou i na ZŠ Všehrdova v Lovosicích.

„Obáváme se ale stravování. Ve městě totiž máme jednu centrální jídelnu, která slouží pro gymnázium, tři základní školy i cizí strávníky. To vidím jako velký problém. I když budou školy dodržovat všechna nařízení, děti se tam stejně promíchají,“ podotkla ředitelka Monika Zemanová

Na VŠFS začne akademický rok později

Nový akademický rok začne i Vysoké škole finanční a správní v Mostě později. Škola i studenti musí dohánět to, co na jaře nebylo možní splnit kvůli pandemii onemocnění covid-19.

„Letošní akademický rok začíná netradičně až 1. října. Důvodem je právě koronavirová situace. Vyšli jsme vstříc potřebám studentů a umožnili jim prodloužené plnění studijních povinností,“ říká Josef Švec, ředitel studijního střediska v Mostě.

Jak hlídáte, aby se nákaza mezi studenty a pedagogy nešířila?
Všech hygienicko-epidemiologických opatření důsledně dbáme, většinu z nich jsme přijali již při vypuknutí první vlny epidemie a zatím v tomto režimu setrváváme. Samozřejmě jsme také v době krize přešli na plnohodnotnou online výuku a určitě část jejích prvků využijeme ve standardním režimu. Například pro první ročníky našich studijních programů v angličtině připravujeme možnost online studia a některé přednášky tímto způsobem zprostředkujeme i studentům českých studijních programů.

Museli jste kvůli koronaviru něco výrazně omezit či zrušit?
Pochopitelně i nás různá omezení postihla, asi nejbolestněji pociťujeme, že po více než dvaceti letech nebudeme moci v Praze pořádat ples. Jinak doufáme, že akademické akce, jako jsou vědecké konference, odborné workshopy či přednášky zajímavých osobností, budeme moci za dodržení všech opatření pořádat i nadále.

Kolik jste do nového školního roku přijali do Mostu studentů?
V této chvíli máme přijatých studentů přibližně stejně jako loni a přijímací řízení dále pokračuje. Plánujeme, že ho uzavřeme až na konci října. Každý, kdo má zájem o studium, se tedy ještě může na našich webových stránkách přihlásit.

Jaké obory letos nabízíte?
V bakalářském studiu se může uchazeč přihlásit na marketingovou komunikaci, bezpečnostně právní studia a na náš nově postavený studijní program regionální rozvoj a veřejná správa. V navazujícím magisterském studiu je otevřená možnost studia marketingové komunikace a bezpečnostně právních studií.

Autor:
  • Nejčtenější

Trhy si vzít nenecháme, rozhodli v Mostě. Vánoční přejmenovali na farmářské

Místo vládou ve čtvrtek zakázaných adventních trhů uspořádá město Most na 1. náměstí Zimní farmářské trhy. Vedení...

Růžičkův triumfální comeback. Hradec zase slaví, Pardubice i Sparta padly

Vladimír Růžička v Litvínově po 31 letech. Hlavní událost 24. kola hokejové extraligy byla jasná. Bývalý trenér...

Odtažený vrak Škody 120 se vydražil za víc než stonásobek vyvolávací ceny

Přes sto lidí se přišlo podívat na premiérovou dražbu autovraků, které nechalo Ústí nad Labem odstranit z ulic. Radnice...

Už toho máme dost, nejsme řeholníci. Očkujte se, apelují sestry z nemocnic

Hlavní sestry nemocnic Krajské zdravotní, pod kterou spadá sedm špitálů v Ústeckém kraji, napsaly otevřený dopis v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doprava v obci je neúnosná, stavba slibovaného obchvatu má začít na jaře

Příští rok na jaře má začít dlouho očekávaná výstavba obchvatu Žiželic na Lounsku. Obec protíná silnice číslo 27, která...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Nemocnice v Ústeckém kraji postupně omezují péči, Masarykova se zatím drží

Krajská zdravotní, která sdružuje sedm největších nemocnic v Ústeckém kraji, kvůli covidové situaci omezuje plánované...

Zavlečení prasečího moru do Česka je jen otázka času, říkají odborníci

Kvůli hrozbě zavlečení nákazy africkým morem prasat do Česka funguje ve Šluknovském výběžku už rok intenzivní zóna...

Trhy si vzít nenecháme, rozhodli v Mostě. Vánoční přejmenovali na farmářské

Místo vládou ve čtvrtek zakázaných adventních trhů uspořádá město Most na 1. náměstí Zimní farmářské trhy. Vedení...

Kvůli hledání brýlí zabil tři silničáře, soud uložil šoférovi 2,5 roku

Na dva a půl roku poslal teplický okresní soud do vězení Radka Vindyše, kvůli jehož nepozornosti při řízení náklaďáku...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...