Proti stavbě skladovací haly u Duchcova se bouří lidé ze sousední obce

  7:07aktualizováno  7:07
Plán na výstavbu obří skladovací a výrobní haly na okraji Duchcova na Teplicku budí emoce. Zatímco místním objekt, který má vyrůst nedaleko hřbitova, spíše nevadí, občané sousedních Želének jsou odhodlaní proti stavbě bojovat všemi dostupnými prostředky.

Místo na okraji Duchcova, kde má vyrůst obří logistická hala. | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

Obyvatelům Želének vadí, že kamiony mířící z budoucího Duchcov Parku by měly jezdit právě přes jejich obec po silnici č. II/258.

„Představa, že budeme žít v těsné blízkosti takového provozu, se nelíbí mně ani sousedům. Jde o hluk, o zdraví a o výrazné snížení komfortu při využívání zahrady, případně při cestě do práce či kamkoliv jinam,“ říká za občany Želének místní obyvatel Tomáš Zatloukal.

„Na nájezdu na silnici I/13 do Teplic i na Bílinu se nejspíše budou tvořit kolony. Sníží se i hodnota našich nemovitostí,“ dodává Zatloukal.

Dopravní situace v obci je podle něj už nyní neúnosná, silnice II/258 vedoucí Želénkami je značně frekventovaná.

„Podle celostátního sčítání dopravy tu denně jezdí přes tři tisíce osobních aut a motocyklů a na čtyři stovky nákladních automobilů. Pokud se postaví Duchcov Park, projede tudy o 230 kamionů a 410 automobilů více, a to je obrovský nárůst,“ míní Zatloukal.

S tím souhlasí i vedení obce Zabrušany, pod které Želénky spadají.

Rada kraje rozhodla, že po investorovi nebude chtít EIA

Starosta Vítězslav Škuthan už se proto písemně obrátil na Ústecký kraj, jehož rada nedávno rozhodla, že po investorovi nebude chtít posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), ačkoliv o něj Zabrušany i Duchcov výslovně žádaly.

Dopisem se Škuthan obrátil i na developerskou společnost RotaGroup, která má halu u Duchcova postavit.

„Obec Zabrušany a obyvatelé Želének jsou připraveni učinit veškeré možné kroky k tomu, aby byl tento záměr umístěn v jiné lokalitě, kde nebude působit tak negativně, jako by tomu bylo v tomto případě,“ píše starosta firmě a žádá ji o prověření jiných lokalit pro stavbu objektu.

Starosta také upozorňuje, že se má hala stavět v regionu, kde nabídka volných pracovních míst převyšuje poptávku. „Z toho lze snadno dovodit budoucí možné problémy při obsazování nově vzniklých 500 pracovních míst,“ podotkl.

„Zdravé lidské životy by přece měly být prioritou číslo jedna, a to i nad ziskem nadnárodních společností,“ dodává Škuthan.

Hala o rozloze 36 tisíc metrů čtverečních by se měla začít stavět v listopadu 2020 a hotova by měla být v lednu 2021. Umístěna bude v průmyslové zóně asi 1,5 kilometru od centra Duchcova.

Pro logistickou firmu Lanutti Czech ji má postavit právě RotaGroup. Vlastníkem parcel je firma Stezal Czech sídlící v Újezdečku u Teplic. Jejím jednatelem a stoprocentním vlastníkem je Ital Valter Lanutti, jehož jméno figuruje i v Lanutti Czech.

Autor:

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Za nelegální odběr podzemní vody dostaly Lovosice stotisícovou pokutu

KROPENÍ. Na antukovém grandslamu Roland Garros se musí kurt pravidelně zalévat...

Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem uložili městu Lovosice pokutu 126 510 korun za odběr...

Část obcí znovu volila zastupitele, Újezdeček může mít nového starostu

ilustrační snímek

V několika obcích v Česku se o víkendu konaly komunální volby. K urnám šli lidé například v Újezdečku na Teplicku,...

Podzimní veletrh Zahrada Čech otevírá své brány, očekává 90 tisíc lidí

Včera se ještě chystalo, dnes už mohou první návštěvníci podzimního veletrhu...

Desítky tisíc lidí zamíří v následujících devíti dnech na litoměřické výstaviště, které bude už po třiačtyřicáté hostit...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz