Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Jsem rád, že agresivní řidiči častěji končí u soudu, říká šéf dopraváků

  7:07
Poslední prázdninový a první týden nového školního roku bude v Ústeckém kraji na silnicích více policistů. Podle šéfa krajské dopravní policie Jiřího Ušáka je to jedno z nejrizikovějších období roku.

Jiří Ušák je vedoucí odboru služby dopravní policie krajské policie Ústeckého kraje. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Poslední srpnový týden se lidé vracejí z dovolené a ten další jdou ještě nepozorné děti do školy. Ty patří k nejohroženějším účastníkům dopravního provozu,“ říká Ušák. Naopak dobrou zprávou, pokud jde o děti, je skutečnost, že letos na severočeských silnicích ještě žádné dítě nezemřelo. „Ovšem stalo se také 41 nehod, které děti způsobily jako chodci,“ přiblížil šéf krajské dopravní policie.

Jak jste spokojen, nebo nespokojen s nehodovostí v kraji? Počet narostl, že?
Od začátku roku máme mírný nárůst nehod o 324 a bohužel je také o pět usmrcených osob víc. Spokojen nejsem.

Čím je podle vás tento nárůst způsoben? Jde to na vrub řadě oprav silnic?
Je to na hlubší analýzu. Všechny nehody jsou analyzované z hlediska příčin, následků a z pohledu širších příčin ve vztahu ke komunikaci, vozidlu, případně k osobě řidiče nebo pachatele dopravní nehody. V letošním roce je však zajímavé to, že mají jen málo společných prvků. K nehodám dochází jednak na místech, kde je vyšší nehodovost daná hustým provozem. Ale došlo i k naprosto zbytečným nehodám a zbytečným následkům v místech, kde to nebývá obvyklé, a z důvodů, které jsou téměř nepochopitelné.

Co tou „nepochopitelností“ myslíte?
To znamená, že řidič například jede na krátkou vzdálenost, nepřipoutá se a naprosto pomine zásady vlastní bezpečnosti. Při zcela banálním střetu pak dojde ke zcela zbytečnému úmrtí.

A překvapilo vás tedy, že nehody letos nemají společné příčiny?
Myslím si, že na tomto jevu má veliký význam hustější doprava. Na silnicích je více vozidel, jezdí na mnohem větší vzdálenosti, vozidla ročně najezdí daleko víc kilometrů. Řidiči jsou mnohem delší dobu vystaveni riziku možné nehody.

Vraťme se k uzavírkám a opravám. Na silnicích je množství míst, kdy řidiči musí jezdit na čtyřpruzích ve dvou pruzích obousměrně. Přispívá tohle nějak k nehodovosti, nebo byli řidiči v parných dnech opatrnější?
Tohle nemá fatální následky, protože je provoz omezen, doprava se zpomaluje a následek nebývá fatální jako tam, kde je rychlost vyšší. Paradoxně je zúžení malinko bezpečnější.

Jiří Ušák

  • Narodil se v roce 1960 v Děčíně.
  • Vystudoval vysokou školu, je ženatý a má dvě děti. 
  • U policie slouží 38 let a šéfem krajské dopravní policie je více než 20 let. 
  • Jako koníčky uvádí historii, palné zbraně, motorky, letadla, chalupaření a svého britského modrého kocoura.
  • Nejvíce se mu líbí super auta Aston Martin, Bentley Continental a Jaguar.

Před zúžením ale řada řidičů jede velmi rychle a na poslední chvíli brzdí a snaží se dostat do zúžení. To nemá na nehody vliv?
Dochází tam k většímu počtu nehod, ale nebývají tak tragické.

Řekněte, už se řidiči naučili v koloně nechávat uličku pro záchranáře?
Pomalinku se dostává do povědomí řidičů, ale z vlastní zkušenosti, třeba z ulice Sociální péče v Ústí nad Labem, ke krajnici při průjezdu houkající sanitky zajedou dvě auta, protože ostatní řidiči to nerespektují. Nebo si tuto povinnost neuvědomují. Mohu říci, že situace je letos v létě lepší než na začátku roku. Ten proces je ovšem podle mne příliš zdlouhavý.

25. dubna 2019

Sám jezdíte po silnicích, všímáte si narůstající agresivity řidičů, například když nechtějí zipovat, protože prostě nechtějí pustit někoho z vedlejšího pruhu, o němž se domnívají, že je rychlejší? Anebo se mi ona narůstající agresivita zdá?
Agresivita řidičů je zjevná a jsem rád, že různé projevy agresivity už často skončí před soudem, společenský pohled na takové jednání se mění. Přesto jsou různé velmi nebezpečné situace bohužel ještě časté. Pokud budou přijaty zákony, které budou taková agresivní jednání ještě více drakonicky sankcionovat, bude to jen dobře.

Jaké jsou z vaší zkušenosti takové nejčastější projevy v kraji?
Nejznámější případ je pána, který zablokoval vozidlo na čtyřpruhu silnice, protože mu jeho řidič nedal dříve přednost na kruhové křižovatce v Bílině. Nebo se například řidič na dálnici domnívá, že vozidlo před ním ho nebezpečně předjelo. Hlídky dálniční policie každý den vyjíždějí k několika oznámením tohoto typu.

Řidiči už častěji právě kvůli nebezpečným situacím mají na předním skle kameru a dění si nahrávají. Přihlížíte k takovým nahrávkám, pokud se něco stane, nebo to nemůžete udělat?
Rozhodně jakýkoli důkazní prostředek na podporu takového oznámení je vítaný, protože věc lze posoudit z hlediska práva. Stává se to, evidujeme ročně asi deset takových případů.

Co považujete za nejproblematičtější a nejnebezpečnější úsek na severu Čech?
Považujeme za poměrně náročnou silnici I/13 přes Děčín na Českou Kamenici a dál na Nový Bor. Exponovaný je také tah mezi Teplicemi a Bílinou, který je poměrně nebezpečný. Obecně jsou nejnebezpečnější silnice, které nejsou směrově odděleny – tedy nemají středová svodidla a jsou zatíženy hustým provozem. Vzpomeňme si, jaká byla situace na velmi přetížené silnici I/30 podél Labe mezi Lovosicemi a Ústím do doby, než byla hotová dálnice. To byla v podstatě silnice smrti. Dnes je to silnice naprosto bezpečná, protože objem dopravy na sebe stáhla dálnice. Tak se chová každá silnice, která je alternovaná další komunikací. Velká nehodovost je na Lounsku, kde se střídají směrově oddělené úseky dálnice D7 a úseky obousměrné silnice I/7. Příští měsíc má dojít k otevření úseku D7 směrem na Panenský Týnec a každý další otevřený úsek má úžasný přínos pro bezpečnost. Těšíme se na dokončení celé dálnice D7. Jako policie se na to už připravujeme, jsme ve fázi zrodu nového dálničního oddělení na této autostrádě.

Proč na trasách u D7 dochází k nehodám? Je to tím, že řidiči v koloně nebo na pomalejší silnici ztrácejí nervy a pak zrychlí?
Ano, řidiči ztratí nervy a začnou předjíždět tam, kde by to normálně neudělali. Mají psychologicky nutkavou potřebu předjet, využijí koní pod kapotou a vyrazí. Ale nemají dostatek místa ani času na dokončení předjetí. Někoho ohrozí, v horším případě někdo sjede do příkopu nebo dojde k čelnímu střetu. Každý čelní střet je součtem hybností vozidel, což jsou obrovské, devastující síly a ty zabíjejí.

V policejních svodkách si všímám, že se objevují zprávy o řidičích, kteří jezdí se zbytkovým množstvím drogy. Přibývá těchto šílenců a jak moc droga ovlivňuje řízení?
Neřekl bych, že jich přibývá, je to promile případů. Přibývá ale kontrol a záchyt je vyšší než před lety, protože policie je vybavena stále dokonalejšími prostředky. Dříve byly jednodruhové detektory drog a teoreticky mohl kontrolovaný člověk dostat nesprávný testr a drogu se tak nepodařilo zjistit. Dnes máme testry kombinované a můžeme při jednom testu zjistit více drog, zachytitelnost je vyšší. Nejvíce zachycujeme marihuanu, kokain, taneční drogy, extázi... Drahé drogy užívá jiná příjmová skupina než drogy jednoduché, levné a o to horší. Ovlivnit řízení mohou velmi.

Na severu Čech zatím, pokud vím, nepraktikujete úsekové měření rychlosti. Bude někde takový úsek a pomáhá to?
Můj osobní názor na úsekové měření ve městech je, že každé se musí posuzovat podle konkrétního místa. Někde bývá a v žádném případě by nemělo, na další rozhodně patří. My na dálnici používáme služební auta, protože dálnice je ze své podstaty nebezpečná na pevná stanoviště i pro policistu za měřičem.

30. srpna 2017

  • Nejčtenější

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Sedláku Pitkovi někdo brutálně zabil koně, za informace nabízí odměnu

Známému sedlákovi z Litoměřicka Danielu Pitkovi, který se angažuje i v politice, někdo brutálním způsobem zabil koně....

Na vánoční nákupy v Sasku zapomeňte. Tamní vláda opět zpřísňuje opatření

Premium Na předvánoční nákupy do Saska se letos Češi s pravděpodobností hraničící s jistotou už nedostanou. A je velkou...

Sundal jsem Maradonu. Ale nejlepší je Messi, tvrdí Pelc

Dotkl se Boha. Nedovoleně. Když pak Maradona, božský Diego, válel sudy na trávníku, rozhodčí pískli Stanislavu Pelcovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výchova nepořádníků v Čechách: harampádí trochu ubylo, teď přijdou pokuty

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku po třech týdnech skončil „výchovný“ experiment, kdy technické služby od popelnic...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Po více než deseti letech od podání obžaloby a osmi od zahájení hlavního líčení vynesl ústecký krajský soud verdikt v...

Žatec pronajme ztrátovou restauraci a minipivovar v Chrámu chmele a piva

Město Žatec pronajme ztrátovou restauraci s minipivovarem a dětskou hernu, které jsou součástí turistického komplexu...

Zmatení voliči nebyli uplacení, uzavřela policie prověřování voleb v Bílině

Policisté ukončili prověřování, zda někdo při letošních krajských volbách uplácel voliče v Bílině na Teplicku....

Krupka si půjčí desítky milionů na opravu hotelu, opozice to kritizuje

Krupka na Teplicku si půjčí 38 milionů na rekonstrukci bývalého hotelu Horal na Mariánském náměstí. Radnice plánuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...