Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Poslední den války Most bombardovali Sověti, 8. května tu zemřelo 13 lidí

  7:07
Ještě v den, kdy kapitulovalo fašistické Německo, umírali na severozápadě Čech lidé – 8. května 1945 se totiž na zdejší území snášely letecké bomby. Na rozdíl od minulých měsíců však místo spojenců útočila sovětská letadla. Na samém sklonku války bombardovalo letectvo Rudé armády i město Most.

Bombardované Záluží. Mostecko, především chemička v Záluží, bylo během války bombardováno mnohokrát. Většinou však šlo o nálety Britů a Američanů, jak ukazuje snímek z 12. května 1944. Výjimkou byl poslední den války, kdy na Most a okolí dopadaly bomby Sovětů. | foto: archiv Edvarda D. Beneše

„Obětí náletu z 8. května bylo celkem třináct. Z toho bylo sedm francouzských válečných zajatců, dva němečtí vojáci a čtyři civilisté, přičemž jeden i po desetiletích zůstává neidentifikovaný,“ popisuje historii starou 75 let mostecký novinář, publicista, badatel a člen spolku Severočeský letecký archiv Most, který provozuje Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě, Edvard D. Beneš.

Na Mostecko dopadaly bomby v posledních dvou letech 2. světové války kvůli náletům amerického a britského letectva pravidelně. Poslední den války však byl výjimkou. Proč Sověti zaútočili?
Nad Mostem mělo přelétat 8. května 1945 okolo 14. hodiny pět ruských letadel, po kterých mělo údajně pálit německé protiletadlové dělostřelectvo – tzv. flak. Letadla na jeho postavení měla zaútočit kulomety a poté shodit na Most několik bomb. Jedna z nich rozbila roh budovy okresního soudu na 1. náměstí. Zastávám názor, že střelba flaku na letadla je dost nepravděpodobná, i když nikdy neříkej nikdy, protože tato událost ještě není dopodrobna probádána.

Záměr bombardování není jasný. Snad chtěla Rudá armáda zastavit německé jednotky utíkající do amerického zajetí. V tu dobu už ve městech a obcích většinou vládl chaos, obzvlášť v regionech, kde byly průmyslové podniky a velká koncentrace válečných zajatců a zahraničních dělníků. Očekával se příjezd spojenců osvoboditelů. Podle některých zdrojů ale místní nevěděli, jestli to budou Sověti, nebo Američané, protože se šířilo množství fám. Vedle Mostu bombardovalo letectvo Rudé armády Děčín, Litoměřice, Úštěk nebo Roudnici nad Labem.

Na rozdíl od Sovětů bombardovali Britové či Američané Mostecko hlavně kvůli chemičce v Záluží, kde se vyráběly pohonné hmoty pro německou armádu.
Ofenziva spojeneckého letectva pod názvem Battle of Fuel – Bitva o benzin začala v 12. května 1944 a na chemičku bylo uskutečněno sedmnáct velkých náletů. Poslední v noci 5. března 1945. Počet obětí zatím nebyl zcela spočítán, i když na něm s kolegy ze Severočeského leteckého archivu Most pracujeme již několik let. Nejvíce obětí bylo z 12. května, a to 590. Při dalších náletech byl počet obětí vždycky nižší. Dá se odhadnout, že celkově mohlo být obětí náletů tak kolem 1 500.

Při bombardování umírali i letci. Kolik jich v okolí Mostu během války zemřelo?
Při náletech byla chemička bráněna protiletadlovým dělostřelectvem. To bylo často úspěšné a dost strojů bylo sestřeleno. V nejbližším okolí cíle, tedy na Mostecku, evidujeme pět havárií. Čtyř velkých amerických bombardérů – v Českém Jiřetíně, u obce Křížatky, mezi dnes již neexistujícím Dřínovem a Jezeřím a u dnes již také neexistujících Libkovic. Stíhačka Thunderbolt pak byla sestřelena v Lomu. Při náletech zahynulo jedenáct amerických letců.

Odpoledne 8. května pak zahynul mezi Mníškem a Klíny v Krušných horách sovětský pilot – stíhač Stěpanov, který se stal poslední obětí německé Luftwaffe, když byl jeho letoun sestřelen pilotem Stehlem. Ten na proudovém Messerschmittu Me – 262 Schwalbe letěl ze Žatce do britského zajetí na základnu do Fassbergu a Stěpanov mu zkřížil cestu.

Váš spolek vybudoval od 90. let minulého století řadu pomníčků spojeneckým letcům. Kde na ně lze například natrefit?
Náš spolek Severočeský letecký archiv Most spolupracoval při vybudování pomníku pilotu Banksovi v Lomu, předtím jsme odhalovali pamětní desku na rodném domě příslušníka čs. zahraničního letectva RAF ve Velké Británii Rudolfa Scholze v Litvínově. Máme podíl i na pomníku Američanům u obce Křížatky a vybudovali jsme pomník americkým letcům, kteří zahynuli u Libkovic. Ten se nachází na letišti Aeroklubu Most.

Plánujete k 75. výročí konce války nějakou akci?
Plánovali jsme tři akce. První měla být ve spolupráci s Oblastním muzeem a galerií v Mostě velká výstava plastikových modelů, druhou pak komorní koncert ZUŠ F. L. Gassmanna v obřadní síni Mezinárodního památníku obětem 2. světové války v Mostě a třetí oficiální zahájení muzejní sezony, spojené s výstavou vojenské techniky.

Bohužel přišla koronavirová epidemie, vyhlášení nouzového stavu a opatření. Takže z prvních dvou akcí sešlo a uvidíme, jestli bude možné zahájení sezony v památníku takové, jaké si představujeme. Otevřít veřejnosti chceme od 1. června. Samozřejmě za zvýšených hygienických podmínek, které vyžaduje vládní nařízení.

Velké oslavy překazila epidemie koronaviru

Letošní oslavy pětasedmdesáti let od konce 2. světové války překazila epidemie koronaviru. Přesto se i tak na okamžiky posledních dnů válečného konfliktu na několika místech vzpomínat bude, byť v komorním rázu.

Bez přítomnosti veřejnosti a s omezeným počtem účastníků proběhne pietní setkání v Žatci. Akce se koná v 9:30 hodin u památníku na městském hřbitově a v 10 hodin na Kruhovém náměstí. Komorní pietní akt se uskuteční i v Ústí nad Labem, kde si v Městských sadech připomene výročí ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) a hejtman kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

V pondělí se po nucené přestávce opět otevře i Památník Terezín. Do konce května zde lze spatřit výstavu věnovanou právě 75. výročí osvobození nacistických represivních zařízení v Terezíně a Litoměřicích. „Výstava končí závěrem května, naštěstí bude později putovat po městech celé České republiky,“ řekl ČTK ředitel památníku Tomáš Rieger.
(men, mst)

  • Nejčtenější

Stovky otužilců naráz ve vodě. Česko má svůj rekord díky ledovému muži Venclovi

3. prosince 2023  16:25

Vzduch minus tři stupně Celsia, voda plus čtyři a půl. A v ní 826 ledových mužů a žen. Na jezeře...

Jako by ji dělali učni při online výuce, kritizují lidé fasádu nádraží

6. prosince 2023  7:44

Více než rok trvající rekonstrukce fasády či střech na historické budově teplického nádraží pomalu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

1. prosince 2023  16:50,  aktualizováno  22:49

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté...

Žena si od mladistvého ve vlaku půjčila peníze, pak ho okradla a znásilnila

6. prosince 2023  13:14

Ze znásilnění a loupeže obvinili kriminalisté ženu z Bíliny na Teplicku, která si ve vlaku do Mostu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blikanec Nicholse, krach Slunety. Ano, Děčín není Nymburk, rýpli si vítězové

3. prosince 2023  11:25,  aktualizováno  15:18

Ústecký Ty Nichols po svém pátém faulu vybuchl jako sopka a vzteky mrštil míčem do stolku...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Muž na autobusové zastávce pobodal bratra, za pokus o vraždu dostal 11 let

7. prosince 2023  14:12

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal muže za pokus o vraždu bratra na 11 let do vězení. Bodl ho...

Svědci popsali brutální napadení na koupališti. Nikoho jsme nezbili, tvrdí obžalovaní

7. prosince 2023  13:21

Okresní soud v Teplicích ve čtvrtek začal znovu projednávat napadení mladého muže na koupališti v...

Za nevrácení míče jsme cítili křivdu, řekl Chramosta. Teplice pak ztrestal gólem

7. prosince 2023  7:28

Přestože vypadl ze základní sestavy, opět ukázal, jak je stále pro Jablonec nesmírně cenným...

Každý čtvrtý žák má deprese, odhalil průzkum. Trápí je i problémy se spánkem

7. prosince 2023

Alarmující informace o nespokojenosti mladých lidí se životem a duševní pohodou přinesl rozsáhlý...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ STROJŮ (30-50.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...