Nechceme ropovod v obydleném území, brání se Litvínov prodloužení Družby

  11:01aktualizováno  11:01
Nepříjemného překvapení se dočkalo vedení Litvínova. Zjistilo, že by přes zastavěné území města měl vést ropovod Družba. V současné chvíli končí v Záluží u Litvínova, jenže v plánu je jeho prodloužení až k německým hranicím a dále do Německa.

Ropovod Družba (ilustrační snímek) | foto: MERO ČR a.s.

O prodloužení ropovodu Družba do Spergau na území Spolkové republiky Německo rozhodla česká vláda po výzvě Evropské unie v roce 2013. Ropovod má zabezpečit propojení dodávek ropy ve střední a východní Evropě. 

Následné jednání mezi ministerstvem průmyslu a obchodu, vládou a Ústeckým krajem o budoucí trase ropovodu proběhlo už koncem loňského roku, o probíhajícím jednání nebo jeho výsledcích ale město nikdo zatím oficiálně neinformoval.

Dálková potrubí

Ropovod Družba
Na území České republiky končí jedna jeho větev od roku 1965 v Záluží u Litvínova. Zásobuje střední a východní Evropu ropou z Ruska. Na jeho výstavbě se podílely státy tehdejšího socialistického bloku. Je to nejdelší ropovod na světě.

Etylenovod
Mezinárodní dálkovod etylenu slouží hlavně k aktuálnímu vykrývání případného výpadku produkce etylenu a tím zajištění kontinuálního provozu pro chemické závody Unipetrol v Litvínově a DOW Chemical Company Böhlen ve Spolkové republice Německo. Od Záluží vede ke státní hranici i přes litvínovskou část Chudeřín.

„Považuji jednání příslušných orgánů státní správy za nepřijatelné. Okamžitě žádám ministerstvo průmyslu o svolání schůzky za naší účasti a případně i dalších subjektů, které k tomu mají co říci,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

O nastalé situaci informovala na posledním zasedání zastupitelů města. „Mám připravený dopis, který odejde v nejbližších hodinách. Takové jednání je prostě přes čáru,“ dodala starostka.

O připravované trase ropovodu se totiž město nedozvědělo od státu nebo krajské samosprávy, ale úplnou náhodou na nedávném jednání s Unipetrolem.

Koridor souběžně s etylenovodem

Litvínov už od roku 2016 žádá firmu o zúžení ochranného pásma etylenovodu, který slouží k vykrývání výpadku produkce etylenu mezi Unipetrolem a německou chemičkou v Böhlenu a jenž vede přes litvínovskou část Chudeřín. 

Na schůzce však vyšlo najevo, že Unipetrol má k dispozici záměr odboru územního plánování Ústeckého kraje ke zpracování aktualizace územního plánu kraje, v němž vytyčil koridor ropovodu v souběhu se stávajícím vedením etylenovodu. 

Ochranné území by tak mělo zasahovat 150 metrů na obě strany od jeho současné osy. Z toho pro město vyplynulo, že by měl ropovod vést zastavěným územím Litvínova.

„Vše probíhalo podle zákona. V minulém týdnu oznámil pořizovatel dotčeným orgánům, sousedním krajům a ministerstvu pro místní rozvoj dobu a místo konání společného jednání a vyzval je k uplatnění stanovisek ve lhůtě do 30 dnů ode dne společného jednání,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

K přípravě jsme nebyli přizváni, diví se radnice

„Návrh bude vyvěšen na úřední desce kraje nejpozději do čtvrtka 29. dubna. Do 30 dnů od doručení může každý uplatnit u krajského úřadu písemné připomínky, tj. i Litvínov,“ poznamenala Dosedělová. 

Zastupitelé Litvínova se shodují, že stavba samotného ropovodu je potřebná, ale neměl by vést obydleným územím. 

„Jako město máme své stanovisko. Prověřujeme možný koridor, o němž se v našem územním plánu píše, ale nikde nebylo stanoveno, že musí vést přes zastavěné území. Je skandální, že jsme nebyli ani při jeho přípravě přizváni a vše je ponechané až na veřejné projednávání,“ podotkla starostka.

Její slova potvrzuje litvínovský zastupitel Roman Ziegler. „K současné situaci se těžko hledají jakákoliv slušná slova. Je pro mě skandální, že někdo uvažuje, že vedle etylenovodu, u nějž je také sporné umístění přes město, bude stavět ještě ropovod, který má vést přes obydlenou zónu,“ podivil se. 

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Ropovod Družba nakonec Litvínov nerozpůlí, prošla zelená trasa

Vymezené území, kudy by měl ropovod vést.

Nebezpečí, že ropovod Družba rozpůlí Litvínov a další obce v okolí, je podle všeho definitivně zažehnané. Všichni...

V Teplicích mají po devíti letech zase zimní halu, stála 230 milionů

V Teplicích mají nový zimní stadion

Nový zimní stadion v Teplicích, který vyrostl v těsné blízkosti sportovní haly a fotbalového hřiště Na Stínadlech,...

Za nenávistné výroky proti teplickým prvňáčkům padlo poslední obvinění

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu...

Kauza prvňáků ze základní školy Plynárenská v teplické části Prosetice se blíží ke konci. Policisté obvinili i...

Najdete na iDNES.cz