O lounskou nemocnici se zajímá Chrenek. V Žatci se bojí o své lékaře

  13:15aktualizováno  13:15
Nemocnice v Lounech je na prodej. Zájem o nestátní zdravotnické zařízení má impérium Agel miliardáře Tomáše Chrenka, které spravuje síť nemocnic především na Moravě. Lounský špitál poskytuje zejména dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

Nemocnice v Lounech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Mohu potvrdit, že vlastník společnost prodává. Jedním z vážných zájemců je i společnost Agel,“ uvedla provozní ředitelka akciové společnosti Nemocnice Louny Miluše Tuková. Za kolik chce vlastník společnost prodat a proč, ale nesdělila.

Společnost Agel vstup do Loun nekomentovala vůbec. „Na toto téma se nebudeme vyjadřovat,“ odpověděla stručně mluvčí skupiny Radka Miloševská.

Prodej nemocnice řešili i lounští politici. „Před několika měsíci nás oslovil jeden ze zájemců, zda bychom neodkoupili 60 procent nemocnice. Byla by to investice přes 50 milionů korun, na to město nemá prostředky. Informace o dalším zájemci, společnosti Agel je pro mě nová,“ uvedl starosta Radovan Šabata z Unie pro sport a zdraví.

Že by nemocnici spoluvlastnilo město, si nedokáže představit ani zastupitel ČSSD a člen krajského výboru pro zdravotnictví Pavel Csonka. Cena, za kterou vlastník nemocnici prodává, je podle něj kolem sta milionů korun.

„Do areálu vlastník téměř nic neinvestoval, některé budovy jsou značně zchátralé. Odkup části společnosti jsme po shodě napříč všemi politickými stranami v zastupitelstvu zamítli. Příchod silného vlastníka, jako je Agel, bych uvítal, pro lounské zdravotnictví by to byla dobrá zpráva. Bude se muset ale vyrovnat s několika problémy, především nedostatkem zdravotnického personálu, se kterým se potýká i Krajská zdravotní, a také dohodnout smlouvy se zdravotními pojišťovnami, což nebude vůbec snadné,“ uvedl Csonka.

Můžeme přijít o personál, obává se ředitel žatecké nemocnice

Ze vstupu nového hráče má obavy městská nemocnice v Žatci. Podle ředitele Čestmíra Nováka je příchod Agelu téměř jistý. Obává se, že silnější a bohatší konkurent odláká zaměstnance. S nedostatkem lékařů a zdravotních sester se nemocnice potýká dlouhodobě.

„Pro nás to bude znamenat jednak úbytek spádového území, ale především to, že můžeme přijít o personál. Dá se předpokládat, že Agel bude chtít rozšířit v Lounech zdravotní služby a má větší možnosti přesvědčit naše zaměstnance k odchodu do jejich zařízení,“ uvedl.

Skupina Agel provozuje v České republice devět nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Holding působí také na Slovensku.

Naopak lounská nemocnice se v posledních více než deseti letech potýkala s velkými finančními problémy a zdravotní péče tam byla značně omezena. Nemocnice byla zprivatizována v roce 2004, kdy zadlužené zařízení prodal Ústecký kraj soukromé firmě. O pět let později špitál opět změnil majitele a došlo k uzavření dalších lůžkových oddělení.

Zařízení od té doby zajišťuje pouze následnou léčebnou péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči. Jediným akcionářem společnosti je North Bohemia Medical Holding.

Pokud k prodeji dojde, bude to druhá výrazná změna ve zdravotnictví v Lounech. Loni na podzim změnila majitele tamní poliklinika, kde má ordinace řada praktických lékařů a specialistů. Areál koupila skupina Privamed Group, která provozuje nemocnice, lékárny a laboratoře. Firma se chystá do své nové pobočky investovat, a to jak do vybavení, tak do rozšíření lékařských služeb.

  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

V hlavní roli rozhodčí. Podivné góly pomohly Spartě i Slavii

Nikdo už ho nevymaže z ligových kronik, ale... Jak dlouho se bude propírat sparťanský gól? Měl platit? Nebo ne? Jakou...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Před referendem o budoucnosti nemocnice sílí v Litoměřicích nervozita

Nervozita před referendem o litoměřické městské nemocnici, které se bude konat v pátek 8. listopadu, roste. Lidé mají...

Hasičské muzeum v Jirkově je dostavěno, návštěvníkům se otevře v prosinci

Přestavba jirkovské hasičárny na multimediální hasičské muzeum a infocentrum za více než 35 milionů korun se pomalu...

Začala oprava unikátního mauzolea s vzácnou nástěnnou mozaikou a freskami

Do oprav unikátní hrobky rodiny Dittrichů v Krásné Lípě na Děčínsku, kterou nedávno získal do svého vlastnictví, se...

Ústí nad Labem uvažuje o lávce na Střekov, chce dostat turisty do centra

Lávka pro chodce a cyklisty by mohla v budoucnu spojit střekovské nábřeží s prostorem za ústeckým hlavním nádražím....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz