Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Obce odnášejí pozastavení eurodotací, hrozí jim škrty v rozpočtech

  17:39
Desítky firem a obcí netrpělivě čekají na dotace z Regionální rady Severozápad, která rozděluje peníze z evropských fondů. Úřad jim slíbil vyplatit zhruba 800 milionů, jenže na účtu nemají nic. Evropská unie sice proplácení dotací pro Česko obnovila, Severozápad ale mezi nimi není.
Pokud se vyplácení peněz z EU brzy neobnoví, budou muset obce platit finišující projekty ze svého či z úvěrů a seškrtat rozpočty na rok 2013. (ilustrační snímek)

Pokud se vyplácení peněz z EU brzy neobnoví, budou muset obce platit finišující projekty ze svého či z úvěrů a seškrtat rozpočty na rok 2013. (ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Úřad navíc nedostává peníze ani z ministerstev financí a pro místní rozvoj. Ta projekty proplácejí ze státního rozpočtu, jenže kvůli podivnému dělení dotací, kontrolám a zatýkání na úřadě program Severozápad to v červnu pozastavila. A tento stav stále platí.

Policie na úřadu

Dotační úřad v Ústí peníze z EU nedostává od 28. června loňského roku, ze státního rozpočtu pak od počátku letošního června.

Za poslední dva měsíce proběhly na úřadě dvě policejní razie. V červnu si policie odnesla dokumenty ke čtyřem projektům - opravám hotelů Palace v Ústí a Cascade v Mostě, kampani k výsypkám a opravě silnice z Loun do Ročova.

Při druhé razii v červenci už policie zatýkala, v poutech skončili dva vedoucí odborů a exředitel úřadu Petr Kušnierz, který už je přitom v jiné kauze odsouzen.

"Pokud nebude proplácení přibližně v horizontu dvou měsíců obnoveno, situace bude pro nás hodně svízelná," uvedla mluvčí dotačního úřadu Marcela Klíchová.

Obtíže ale budou mít především zmínění čekatelé, kteří doufají ve vyplacení dotací. Mají totiž už domluvené úvěry, projekty běží, a pokud nedostanou včas peníze, hrozí jim vyšší úroky či penále.

"Předpokladem pro obnovení proplácení prostředků je získání jistoty o řádném fungování veškerých procesů v Regionálním operačním programu Severozápad," řekla mluvčí resortu pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Pokud se vyplácení peněz z EU brzy neobnoví, budou muset obce platit finišující projekty ze svého či z úvěrů a seškrtat rozpočty na rok 2013.

"Zrovna dnes jedu do banky zkusit domluvit delší splatnost úvěru," pronesl ve středu starosta Údlic na Chomutovsku Miloš Pavlík. Jeho obec měla v těchto dnech dostat z Úřadu Regionální rady Severozápad osm milionů korun.

Poškozené jsou hlavně menší obce

"Uvidím, jestli v bance uspěju. Když ne, budeme platit větší úroky," povzdechl si Pavlík, jehož obci měla dotace zaplatit revitalizaci náměstí a okolí.

Na pozastaveném dotačním programu jsou nejvíce bity právě obce a menší města. Zatím v klidu jsou sice ve větším Štětí, ale peníze na zaplacení plaveckého areálu také budou jednou potřebovat.

"V této chvíli to ještě není příliš velký problém. Ale před koncem roku se práce dokončí, a pokud nedostaneme peníze, bude to znát na rozpočtu a budou potíže. Jde o 20 milionů," uvedl štětský místostarosta Miroslav Andrt.

A do třetice Karlovy Vary. Město mělo mít 46 milionů korun za první etapu výstavby svého plaveckého areálu dokonce už na účtě. Jenže nepřišla ani koruna a v nejbližší době ani nepřijde. "Zatím je to problém jen provozní," říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopal.

Petice primátorů za obnovu plateb

Jenže kompletně se plavecký areál dokončí už v druhé půli září a poté už bude magistrát žádat o proplacení celé dotace. A nejde o malé peníze, dotace dosahuje zhruba 230 milionů.

"Pokud tyto peníze nebudeme mít do konce roku, o tolik budeme muset seškrtat rozpočet na rok 2013. Musely by se třeba pokrátit peníze na opravy silnic," krčí rameny Kopal.

Vedle Varů panuje nervozita i v Děčíně, Mostě, Chomutově a Ústí, jejichž primátoři už poslali na resort financí petici, aby platby pro dotační úřad obnovil. Kdy však peníze na úřad regionální rady opět potečou, lze jen hádat.

Pro obnovení plateb se přitom některé požadované kroky podnikly. Dotační úřad už nařídil krácení dotace ve výši 352 milionů korun pro Krajskou zdravotní, u soudu se uzavřela kauza bývalého ředitele úřadu Petra Kušnierze. Za braní úplatků dostal 7,5 let vězení. (rozsudek zde)

Na konci měsíce úřad dostane vyjádření Bruselu k auditu 35 projektů, který našel pochybení u každého z nich (10 bylo označeno za vážná) a dalším krokem by mělo být zprůhlednění hodnocení žádostí o dotace, na němž už se pracuje. "Pak by se situace mohla změnit," doufá Klíchová.

Autor:
  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gang si přišel na miliony zotročováním bezdomovců, krmil je prošlým jídlem

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili pět lidí kvůli takzvanému pracovnímu vykořisťování....

Matka chtěla syna držet co nejdál od drog, potomek ji ubodal dvěma noži

Extrémně brutálně si počínal třicetiletý muž, který v neděli v podvečer v Bžanech na Teplicku ubodal svou matku. Jak se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spor v rodině na Teplicku skončil vraždou, policie zadržela podezřelého

Kriminalisté vyšetřují od nedělního podvečera vraždu, která se stala v Bžanech na Teplicku. Tragédii podle všeho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Cenová mapa nájmů by mohla být do roka, slíbilo ministerstvo Ústeckému kraji

Starostové z Ústeckého kraje, zástupci hejtmanství a také z ministerstva práce a sociálních věcí se sešli, aby společně...

Zoopark otevře medúzárium, kulatá akvária museli vyrobit až v Japonsku

Chomutovský zoopark chystá novou atraktivní expozici – medúzárium. Nový pavilon se pro návštěvníky má otevřít v...

Sousedovi se valí černý kouř z komína. Starostové očekávají stížnosti

„Sousedovi jde z komína černý kouř a není to poprvé. Kdo ví, čím topí,“ slýchali starostové hlavně menších obcí v kraji...

Kroj „posledního Krušnohorce“ Josefa Aloise Náhlovského zamířil do muzea

Kuriózní exponát získalo tento týden Muzeum města Ústí nad Labem. Jedná se o kroj „posledního Krušnohorce“, ústeckého...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....